Експертиза на відповідність Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод

Правові засади здійснення експертизи на відповідність Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практиці Європейського суду з прав людини.

Здійснення експертизи на відповідність Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі – Конвенція) та практиці Європейського суду з прав людини (далі – Європейський суд) є зобов’язанням України перед Радою Європи щодо забезпечення механізмів для перевірки законопроєктів та адміністративної практики на відповідність Конвенції у світлі прецедентної практики Європейського суду та їх адаптації з метою запобігання порушенням Конвенції (див. Рекомендацію Комітету міністрів Ради Європи Rec(2004)5, ухвалену на 114-й сесії від 12 травня 2004 року).

Обов’язок здійснення юридичної експертизи всіх законопроєктів, а також підзаконних нормативних актів, на які поширюється вимога державної реєстрації, на відповідність Конвенції визначено Законом України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» від 23 лютого 2006 року № 3477IV, який набрав чинності 30 березня 2006 року.

Постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2006 року № 784 «Про заходи щодо реалізації Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» на Міністерство юстиції покладено функцію органу, відповідального за забезпечення представництва України в Європейському суді з прав людини та координацію виконання його рішень.

Таким чином, Міністерство юстиції здійснює експертизу на відповідність Конвенції та практиці Європейського суду проектів актів законодавства, а також нормативно-правових актів, на які поширюється вимога державної реєстрації.

Процедура підготовки, погодження та проведення правової експертизи проектів нормативно-правових актів визначена Регламентом Кабінету Міністрів України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 18 липня 2007 року № 950.

Міністерство юстиції під час проведення правової експертизи перевіряє проект акта Кабінету Міністрів на відповідність Конституції України, актам законодавства та чинним міжнародним договорам України, стандартам Ради Європи у сфері демократії, верховенства права та прав людини, зокрема положенням Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, з урахуванням практики Європейського суду з прав людини.

За результатами правової експертизи проекту акта Кабінету Міністрів Міністерство юстиції оформляє висновок за встановленою ним формою, невід'ємною частиною якого є висновок за результатами експертизи на відповідність проекту акта положенням Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, з урахуванням практики Європейського суду з прав людини.

Постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 1992 року № 731 «Про затвердження Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади» передбачено, що державна реєстрація полягає у проведенні правової експертизи на відповідність акта, окрім іншого, Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практиці Європейського суду з прав людини.