26-07-202212:23

Денис Малюська: Механізм вилучення золотовалютних резервів рф можна імплементувати за 7-8 місяців

Процес пошуку і блокування російських активів працює доволі ефективно – як через міжнародну групу «Freeze and Seize», куди входять представники від Єврокомісії, від різних країн, в тому числі від України, так і завдяки активності окремих країн, де знаходяться російські активи, які так само досить швидко, оперативно шукають, блокують і реагують на запити чи повідомлення щодо того, які активи знайдені. Водночас процес конфіскації відбувається набагато складніше, адже юридичних інструментів такого вилучення практично не існує. Про це повідомив Міністр юстиції України Денис Малюська в інтерв’ю «РБК-Україна».

«Тому зараз ми просуваємо створення таких механізмів за кордоном і процес проходить з різною швидкістю та успішністю. Є, наприклад, закон, який прийняла Канада нещодавно щодо направлення на гуманітарні цілі, в тому числі, можливо, Україні коштів, які будуть отримані внаслідок вилучення майна. Інші країни або ж обрали вичікувальну позицію, або на ранніх стадіях законопроектної роботи. Зараз сфокусувалися на найперспективнішому механізмі з тим, щоб отримати швидкий результат – це вилучення російських золотовалютних резервів, тому що, на нашу думку, це те, що можна імплементувати місяців за 7-8. І кошти, які можуть надійти, якщо цей механізм буде імплементований так, як ми цього хочемо – це сотні мільярдів доларів США», - повідомив Міністр.

За його словами, для того, щоби Україна отримала в спеціально створений фонд компенсації за шкоду, завдану росією, її золотовалютні резерви, потрібно, щоб країна, де ці кошти знаходяться, уклала відповідний міжнародний договір, де з таких активів буде знятий імунітет і де вона погодиться на передачу цих коштів в спеціальний фонд.

Крім конфіскації активів рф закордоном, Україна працює над вилученням заморожених російських активів в Україні. Однак, як відзначив Денис Малюська, їхня кількість порівняно невелика. До того ж активи росіян, які знаходяться в Україні – це радше не про гроші, це про нерухомість чи бізнес.

«Тобто це не про термінову, негайну підтримку економіки держави, як це може бути з золотовалютними резервами в доларах, євро чи фунтах, які знаходяться на банківських рахунках за кордоном. Тому ця історія набагато більш довгограюча. І вона більш довгограюча ще з огляду на другий фактор. За законом, який запровадив можливість вилучення російських активів на території України, рішення РНБО як перший етап такого стягнення має бути прийнято після набрання законом сили. Відповідно, оскільки закон набрав сили 24 травня цього року, ми, Мін’юст, можемо працювати лише по тих особах, на яких санкції накладені після 24 травня. Це 35 осіб. Крім того, потрібно розуміти те, що це не просто російські активи і ми їх відібрали. Це активи лише того суб'єкта, який вчинив одну з колабораціоністських дій, що прописані в законі. Відповідно, суду треба принести докази того, що така дія дійсно була вчинена певною особою в певну дату», - наголосив Міністр.