Безбар'єрність в установах виконання покарань та слідчих ізоляторах ДКВС України

Міністерство юстиції України виконує План заходів на 2023-2024 роки з реалізації Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року.

В установах виконання покарань та слідчих ізоляторах ДКВС України перебуває більше тисячі осіб з інвалідністю. До кожної особи застосовується індивідуальний підхід щодо задоволення їхніх базових потреб.

Освітня безбар’єрність — ми створюємо рівні можливості та вільний доступ до освіти  засуджених з інвалідністю, вони здобувають повну загальну середню освіту, професійну (професійно-технічну) та вищу освіту.

Економічна безбар’єрність – ми забезпечуємо умови та можливості для працевлаштування засуджених.

Інформаційна безбар’єрність – ми створюємо умови, за яких люди, незалежно від їхніх функціональних порушень чи комунікативних можливостей, матимуть доступ до інформації в різних форматах та з використанням технологій, що враховують їхні потреби й можливості.

Для спілкування відвідувачів установ із  засудженими, які мають вади слуху, запрошуються перекладачі жестової мови. Також ми навчаємо співробітників жестової мови.

Проводимо інформаційно-просвітницькі заходи для засуджених та осіб, взятих під варту, які спрямовані на підвищення рівня обізнаності про права і можливості осіб з інвалідністю та зменшення стереотипів щодо них, правил безбар’єрного спілкування, пільг, які встановлює законодавство людям з інвалідністю тощо.

Фізична безбар’єрність – ми створюємо безбар’єрний простір для засуджених та осіб, взятих під варту в будівлях та спорудах в межах охоронюваної зони установ виконання покарань та слідчих ізоляторів ДКВС України. Облаштовуємо територію, прилеглу до будівель, пандуси, кнопки виклику персоналу, тактильні таблички зі шрифтом Брайля.

Розробляємо план приведення приміщень Державної кримінально-виконавчої служби України у відповідність до санітарних та будівельних норм.

У системі функціонує спеціалізована виправна колонія, в якій перебувають засуджені з інвалідністю І та ІІ групи, що потребують стороннього догляду. На території колонії функціонує Софіївська багатопрофільна лікарня № 45 філії ЦОЗ ДКВС України в Дніпропетровській та Донецькій областях. Гуртожитки ДУ «Софіївська виправна колонія (№ 45)» обладнані пандусами, туалети та душові пристосовані для використання їх особами з інвалідністю. До штату Софіївської багатопрофільної лікарні № 45 офіційно працевлаштовані засуджені, які займаються доглядом і підтримкою осіб з інвалідністю. На базі терапевтичних відділень багатопрофільних лікарень відкриті ліжка для надання паліативної допомоги засудженим.

Цифрова безбар’єрність – ми забезпечуємо доступ засуджених, з вадами зору, до офіційних веб-сайтів органів державної влади України, державних установ, офіційних вебсайтів інших країн, їх посольств та додатків до них.

Маємо ще багато роботи, щоб усі види безбар’єрності стали доступними для всіх, хто цього потребує. Завдяки Національній стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року, ця робота є системною та комплексною у взаємодії із іншими органами.