Установи системи надання безоплатної правової допомоги активно залучені до проведення просвітницької кампанії щодо безбарʼєрного доступу до БПД для маломобільних груп населення, включаючи осіб з інвалідністю.
З метою підвищення рівня правової обізнаності та поінформованості населення, зокрема відповідних груп населення, які найчастіше стикаються з правовими бар’єрами на своєму шляху, а також з метою збільшення активності у реалізації своїх прав, системою надання безоплатної правової допомоги у IV кварталі 2022 року проведено:
- 70 правопросвітницьких заходів на теми: запобігання та протидії дискримінації, рівні права та можливості жінок і чоловіків, під час яких охоплено 1700 осіб;
- 220 правопросвітницьких заходів для людей з інвалідністю, під час яких охоплено 2900 осіб;
- 315 правопросвітницьких заходів для людей поважного віку, під час яких охоплено 4050 осіб.
Також системою надання безоплатної правової допомоги проведено 605 правопросвітницьких заходів з метою підвищення рівня правової обізнаності населення та спроможності громадян і громад захищати свої права. Загальна кількість охопленої аудиторії під час правопросвітницьких заходів складає 8650 осіб.
Правопросвітницькі заходи проводились на такі теми: право на безоплатну правову допомогу; захист конституційних прав та свобод людини і громадянина; запобігання та протидія домашньому насильству; протидія кібербулінгу; захист прав споживачів фінансових послуг; права внутрішньо переміщених осіб; протидія та запобігання дискримінації за гендерною ознакою; права дітей; протидія та запобігання дискримінації за расовою ознакою; відновне правосуддя для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення; протидія булінгу; захист прав інтелектуальної власності; захист прав людей з інвалідністю; порядок призначення пенсії; право на пенсійне забезпечення; право на призначення пенсії за віком; право на призначення пенсії по інвалідності; стягнення нарахованої, але не виплаченої пенсії; право на пенсію в разі втрати годувальника; встановлення факту перебування у трудових відносинах; оскарження рішень, дій та бездіяльності органів Пенсійного фонду України; права та обов’язки трудових мігрантів; адміністративне затримання: що треба знати; запобігання втраті майна; договір довічного утримання; оформлення заповіту; порядок монетизації пільг; захист майнових прав людей поважного віку; право на працю людей з інвалідністю; соціальна захищеність людей з інвалідністю; тощо.
Крім того, на офіційному сайті системи надання БПД (https://legalaid.gov.ua/novyny/bezbaryerna-pravova-dopomoga/) та на фейсбук-сторінці опубліковано матеріал «Безбар’єрна правова допомога: як вирішуються проблеми людей з інвалідністю» та інформацію (у т.ч. інфографіку) про можливість отримання безоплатної правової допомоги людьми з інвалідністю, зокрема адресної правової допомоги маломобільними групами населення. Також зазначену інформацію поширено у регіональних засобах масової інформації.
Також робляться законодавчі кроки для оптимізації отримання особами з інвалідністю безоплатної правової допомоги.
Так 30 серпня 2022 року Верховною Радою України прийнято в першому читанні проєкт Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо спрощення доступу до безоплатної правничої допомоги» (реєстр. № 7473-д від 09.08.2022). Законопроєкт пропонує збільшити межу малозабезпеченості осіб з інвалідністю для отримання безоплатної вторинної правової допомоги, передбачивши право на таку правову допомогу у разі, якщо вони отримують пенсію або державну соціальну допомогу відповідно до Законів України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю» і «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю» у розмірі, що не перевищує двох прожиткових мінімумів для працездатних осіб. В діючій редакції пункту 1 частини 1 статті 14 Закону України «Про безоплатну правову допомогу» зазначений розмір доходу не може перевищувати двох прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб.
Наразі законопроєкт готується до другого читання.