Правова допомога для засуджених

Які права на юридичний захист має засуджена особа в разі відкриття відносно неї кримінального провадження під час відбування покарання? У такому випадку засуджений має визначений обсяг процесуальних прав, зокрема і на отримання юридичної допомоги. Те, що людина вже відбуває покарання і має судимість, жодним чином не звужує її права на захист. Вона має право як на платну, так і на безоплатну правову допомогу. Також їй гарантується право вільно обирати адвоката.

Чи може засуджений отримати побачення з адвокатом?

Для одержання правової допомоги за письмовою заявою засуджених, їхніх близьких родичів, громадських організацій засудженим надається побачення з адвокатом або іншим фахівцем у галузі права. За бажанням засудженого або адвоката побачення можуть надаватися наодинці. Кількість і тривалість таких побачень не обмежена.

Засудженому забезпечується можливість спілкуватися з адвокатом та іншим фахівцем у галузі права у приміщенні без суцільного розмежуючого захисного скла за їхньою згодою.

Одержання правової допомоги поширюється на засуджених, які перебувають на лікуванні у стаціонарних закладах охорони здоров'я.

Норма права: Стаття 110 КВК України,

Що таке безоплатна правова допомога і чи може її отримати засуджений?

Так, може. Безоплатна правова допомога – це правова допомога, що гарантується державою та повністю або частково надається за рахунок коштів із Державного бюджету України, місцевих бюджетів та інших джерел.

Згідно із законом, правова допомога буває первинною та вторинною. Засуджений має право на отримання як первинної, так і вторинної правової допомоги.

Безоплатна первинна правова допомога — вид державної гарантії, що полягає в інформуванні особи про її права і свободи, порядок їх реалізації, відновлення у разі їх порушення та порядок оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Безоплатна первинна правова допомога включає такі види правових послуг:

  • надання правової інформації;
  • надання консультацій і роз'яснень з правових питань;
  • складення заяв, скарг та інших документів правового характеру (крім документів процесуального характеру);
  • надання допомоги у забезпеченні доступу особи до вторинної правової допомоги та медіації.

Безоплатна вторинна правова допомога — вид державної гарантії, що полягає у створенні рівних можливостей для доступу осіб до правосуддя. Безоплатна вторинна правова допомога включає такі види правових послуг:

  • захист;
  • здійснення представництва інтересів осіб, що мають право на безоплатну вторинну правову допомогу, в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами;
  • складення документів процесуального характеру.

Норма права: Закон України «Про безоплатну правову допомогу» від 02.06.2011 р.

Чи може засуджений звернутись до Європейського суду з прав людини для захисту своїх прав?

Засуджена особа може звернутися до Європейського суду, якщо вважає, що вона особисто є жертвою порушення Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод. Серед основних підстав звернення до Європейського суду можна назвати такі: застосування надмірної або іншої незаконної фізичної сили, насильства, значні недотримання матеріальних умов утримання; ненадання достатнього медичного обслуговування; накладення необґрунтованих і незаконних обмежень на побачення, інші контакти із зовнішнім світом. Цей перелік не повний.

Засуджений може звернутися до Суду лише зі скаргами, предмет розгляду яких стосується сфери відповідальності певного державного органу. Суд не розглядає заяви, спрямовані проти посадових осіб державних органів, приватних осіб або недержавних організацій.

Суд приймає заяви до розгляду лише після того, як були використані всі внутрішні особи юридичного захисту. Це означає, що засудженому слід спочатку звернутися до національних судів, яким підсудна справа, включаючи відповідну вищу судову інстанцію, для захисту своїх прав, про порушення яких особа має намір поскаржитись до ЄСПЛ. Крім того, використовуючи належні засоби захисту, необхідно дотримуватись передбачених законодавством строків.

Особа може подати заяву до Суду протягом 6 місяців після ухвалення остаточного рішення судом або іншим органом влади. Шестимісячний строк відраховується з моменту ознайомлення засудженого або його адвоката з остаточним судовим рішенням. При цьому листи, які особа направлятиме до Європейського суду з прав людини та отримуватиме від нього, не підлягають перегляду. Рішення цього суду є обов'язковим для виконання Україною.

Норма права: Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод; Закон України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» від 23.02.2006 р.

 

За матеріалами "Правового порадника для засуджених до позбавлення волi", розробленого в рамках Спільного проєкту «Європейський Союз та Рада Європи працюють разом для підтримки в'язничної реформи в Україні» (SPERU) у співпраці із Департаментом з питань виконання кримінальних покарань