Що потрібно знати про страхування для виїзду за кордон

Перед поїздкою в іншу країну, окрім того які речі взяти із собою, слід подумати про страхування. Що ж потрібно знати про страхування для виїзду за кордон розповідає начальник відділу правопросвітництва та надання безоплатної правової допомоги Чортківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Ірина Крива.

 

Чи обов’язкова страховка для виїзду за кордон?

Відповідно до Закону України «Про туризм» страхування туристів (медичне та від нещасного випадку) є обов’язковим і забезпечується суб’єктами туристичної діяльності на основі угод із страховиками. Туристи вправі самостійно укладати договори на таке страхування. У цьому випадку вони зобов’язані завчасно підтвердити туроператору чи турагенту наявність належним чином укладеного договору страхування.

Укладання офіційних договорів між Україною та іншими країнами про безвізовий режим дещо спростило вимогу про обов’язковість страхування при наявності біометричного паспорту.

Однак, такими діями людина шкодить лише собі, адже відсутність страхування за кордоном може обернутися фатальними наслідками. Вартість, зокрема медичних послуг за кордоном дуже велика. Тому страхування зможе попередити зайві клопоти та фінансові витрати. Крім того, на кордоні все ж таки можуть запитати про наявність поліса відповідно до Закону України «Про туризм».

Також варто зазначити, що безвізовий режим Україна має не з усіма державами. Тому, для подорожі в деякі країни все ще потрібна віза, а отже і медичне страхування. Звичайні умови, що передбачають наявність страховки, діятимуть і для мандрівників, що подорожують за паспортом для виїзду за кордон старого зразка.

 

Які плюси у страхуванні при виїзді за кордон?

Перш ніж вирішити потрібне вам страхування чи ні, слід задуматися – наскільки неприємною складеться ситуація, коли перебуваючи за кордоном у вас виникне раптова хвороба, не говорячи вже про нещасний випадок.

Адже при зміні клімату часто виникає звичайна застуда, яка завдає неприємності. А її лікування в іноземних медичних установах для нерезидентів вартує, не рідко, великих сум. У випадку відсутності страхування особа має бути готова до того, що доведеться оплатити послуги лікування, придбання медичних препаратів і виникнення інших фінансових труднощів.

Страхування, зокрема медичне, є гарантією отримання медичної допомоги безоплатно. Це дасть зможу туристу та його родині уникнути неприємностей, що стосуються як фінансових витрат, так і організації надання медичної допомоги.

 

Укладення договору страхування

У випадку організації поїздки через туристичну компанію, забезпечення страховим полісом здійснюється даною компанією. Якщо ж поїздку ви організовуєте самостійно, то вам особисто необхідно подбати про придбання страхового поліса.

Відповідно до Закону України «Про туризм» договором страхування повинні передбачатися надання медичної допомоги туристам і відшкодування їх витрат при настанні страхового випадку безпосередньо в країні (місці) тимчасового перебування.

Інформація про умови обов’язкового страхування має бути доведена до відома туриста до укладення договору на туристичне обслуговування.

Обов’язкове (медичне та від нещасного випадку) страхування здійснюється один раз на весь період туристичної подорожі. За вимогою туриста, туроператор чи турагент забезпечують страхування інших ризиків, пов’язаних із здійсненням подорожі.

За бажанням туриста, з ним може бути укладено угоду про страхування для покриття витрат, пов’язаних з анулюванням договору на туристичне обслуговування з ініціативи туриста, або угоду про страхування для покриття витрат, пов’язаних з передчасним поверненням до місця проживання при настанні нещасного випадку або хвороби.

Існує думка, що компанія з хорошою репутацією вирішить всі питання у разі виникнення страхового випадку. Однак, кожна компанія взаємодіє з іншою компанією-асистентом в країні перебування туриста. Тому, у випадку укладення договору страхування необхідно уточнити контактні дані компанії-асистента, яка буде посередником між клієнтом та медичною установою. Ця інформація, як правило, вказується в страховому полісі.

 

Що ж входить у страховий поліс?

По суті, страховка для виїзду за кордон може включати в себе різні види страхування:

- медичне страхування;

- страхування від нещасних випадків;

- страхування життя;

- додаткові опції (наприклад, витрати в разі депортації, втрати багажу, стихійного лиха, транспортування тіла в разі смерті тощо).

Отже, при виборі найбільш вигідного страхування необхідно детально вивчити існуючі пропозиції та врахувати:

  •  вік туриста (стандартний тариф розрахований для людей працездатного віку, для дітей і старшого покоління страховий поліс вартуватиме дорожче),
  • наявність або відсутність франшизи (поліс без франшизи дорожче);
  • умови договору (більше опції – дорожча ціна);
  • країну поїздки (наприклад, поїздки в екзотичні країни потребують більше опцій для страхового поліса),
  • тривалість (тобто термін дії поліса);
  • мету поїздки.

Від обраних варіантів залежить не тільки сам розмір страхового внеску, але і розмір виплат по страхуванні.

 

Рекомендації при обранні страхового поліса

Варто обов’язково врахувати, що страховий поліс потрібно оформити до початку поїздки, щоб уникнути додаткових незручностей під час перетину кордону.

Стандартними для туристичної поїздки вважаються поліси із медичним страхуванням, що включають надання екстренної допомоги, лікування в стаціонарі. Варто запам’ятати, страховий поліс лише гарантує компенсацію медичних витрат за кордоном. Тому, окрім страхового поліса необхідно до початку поїздки вивчити країну подорожі, за потреби отримати необхідні щеплення (особливо актуально для подорожей в екзотичні країни), зібрати мінімальну аптечку.

Якщо ви плануєте перельоти, особливо з пересадками – не зайвим буде застрахувати ризики втрати багажу, затримки рейсу, втрати документів.

Крім того, рекомендуємо оформити термін дії поліса на декілька днів довше запланованого перебування за кордоном на випадок затримки рейсів.

Страховий поліс з більшими опціями необхідний любителям екстремального відпочинку.

При придбанні поліса варто звернути увагу на наявність франшизи – мінімальної суми, яка не відшкодовується за умовами договору.

Крім того, необхідно бути готовим заплатити за деякі медичні послуги самостійно, які за наявності поліса можуть бути відшкодовані. Однак, деякі медичні послуги чи препарати може страховик і не компенсувати.

При настанні страхового випадку обов’язково необхідно повідомляти компанію-асистента страховика. Тобто в екстреному випадку якнайшвидше викликати швидку медичну допомогу і в найближчий час зателефонувати страховику.

 

Що таке страхування авто для виїзду за кордон?

Згідно із законодавством країн, які є членами міжнародного автострахування, кожен власник транспортного засобу, який в’їжджає на територію цих країн повинен мати страховий поліс міжнародного зразка єдиної форми, так звану «Зелену карту». «Зелена карта» – це та ж «автоцивілка», яка однак діє за межами кордону України.

При оформленні «Зеленої карти», у разі якщо ви перебуваючи на території іншої країни стали винуватцем дорожньо-транспортної пригоди, якою завдані збитки здоров’ю, життю та майну інших осіб, відшкодування завданої шкоди здійснюється згідно з умовами страхового поліса. Таким чином, ви знімаєте з себе всі фінансові зобов’язання завдані дорожньо-транспортною пригодою. Саме тому «Зелена картка» є обов’язковою для водіїв, які планують виїхати за кордон.

 

Як оформити «Зелену карту»?

Для оформлення страхування автотранспортного засобу необхідно:

  • посвідчення на право водіння транспортного засобу – для фізичних осіб;
  • свідоцтво про реєстрацію на право ведення комерційної діяльності – для юридичних осіб;
  • технічний паспорт на автомобіль.

Придбати страховку «Зелена карта» можна у відділенні страхової компанії, яка входить в Моторне (транспортне) страхове бюро України. Тому що, тільки ці компанії мають право видати даний страховий документ для вашого автомобіля.

Для запобігання випадків шахрайства було розроблено ряд дій. Під час кожної операції з оформлення нової картки всі дані щодо неї вносяться в базу даних. Після цієї процедури система автоматично присвоює кожному страховому полісу індивідуальний, неповторний номер. Кожна людина, яка оформила «Зелену карту», може перевірити інформацію про страховий поліс на сайті Урядового порталу за посиланням: https://www.kmu.gov.ua/service/perevirka-statusu-zelenoyi-kartki.

Вартість поліса встановлюється Моторно (транспортним) бюро України та залежить від типу транспортного засобу, країни, куди запланована поїздка та кількості днів перебування в країні. Страхувальник сам обирає термін страхування.

Виплата страхового відшкодування здійснюється згідно норм законодавства про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності автовласників країни, на території якої стався страховий випадок. Гарантом виплати страхового відшкодування за договорами «Зелена картка» в Україні виступає Моторне (транспортне) страхове бюро України.