10-11-202310:20

Денис Малюська: Україна швидко впорається з ключовими реформами для вступу в ЄС

Україна виконає всі рекомендації Єврокомісії, необхідні для вступу у ЄС. Про це зазначив Міністр юстиції Денис Малюська під час телемарафону «Єдині новини».

На думку Дениса Малюськи, у довгостроковому періоді Україні необхідно буде втілити ще багато реформ, зокрема після того, як ми станемо країною-членом Європейського Союзу. Однак завдання для проведення реформ у сфері права у короткостроковому періоді, впевнений Міністр, не є складними для нашої держави. Так, наприклад, це реформа щодо збільшення співробітників НАБУ на 300 осіб, яка планувалася давно і узгоджена в різних планах. Окрім цього, Єврокомісія також має окремі зауваження до режиму декларування, однак правки не є критичними.

Водночас, зауважив Денис Малюська, стосовно деолігархізації Україна та ЄС мають трішки різне бачення процесу.

«Зокрема, ми вважали, що ключовим інструментом для боротьби з олігархами є закон про олігархів, а наші європейські партнери говорили, що потрібно звертати увагу на інші, більш горизонтальні, заходи, які так само можуть вплинути на боротьбу з олігархами. Наприклад, ухвалення закону про лобізм», - зазначив очільник Мін’юсту.

Міністр повідомив, що робота над цим законопроєктом ведеться і він включений в Державну антикорупційну програму. Заразом очікується складна дискусія щодо закону про лобізм, адже є різне бачення ключових стейкхолдерів щодо цього закону.

«Але я думаю, що ми з цим впораємося і реформа буде імплементована», - переконаний Міністр юстиції.

Він додав, що, окрім прямих рекомендацій Єврокомісії, є низка зауважень, коментарів до сфер, де нам потрібно вдосконалюватися.

«Це буде тривала робота, але з тим ключовим, що є у висновках Єврокомісії, думаю,  ми впораємося швидко», - підсумував Міністр.

Що стосується Закону про олігархів та відповідного реєстру, вони є корисним інструментом, який може бути потрібним після закінчення війни, якщо олігархи збережуть свій вплив. Як зазначив Денис Малюська, зараз ведуться перемовини з європейськими партнерами щодо  цього інструменту.

 «Зокрема, у грудні я планую взяти участь у відповідній конференції, де Рада Європи буде обговорювати питання грошей та політики… Зберуться європейські науковці з тим, щоб вивчити досвід України, наші рецепти боротьби з олігархами, зокрема, закон про олігархів, подивитися, як це співвідноситься з заходами, які вживалися в країнах Заходу. Подивитися, чи цей інструмент може бути прийнятним, чи ні, щоб вирішити, власне, долю цієї паузи… Що буде після паузи - зараз в нас тривають перемовини з нашими європейськими партнерами. Тобто є горизонтальні заходи на кшталт закону про лобізм, але ми не відкидаємо того, що закон про олігархів може бути імплементований по закінченню війни. Зараз ми в активних перемовинах», - повідомив очільник Мін’юсту.

Також під час ефіру Денис Малюська розповів, як процес вступу до ЄС позначиться на притягненні росії до відповідальності за скоєні злочини та виплати компенсацій. Так, він наголосив, що прямого звʼязку між цими обставинами немає. Сплата компенсацій не залежатиме від того, вступимо ми до ЄС чи ні.

«Безумовно, ті меседжі, що ми виконуємо усі програми і рекомендації наших міжнародних партнерів, і навіть на такому рівні виконуємо, що ЄС готовий прийняти нас у свої члени, це безумовно ті факти, які відграватимуть позитивно для побудови нашої репутації, для того, щоб нас приймали як партнера, якому можна довірити брати участь у розподілі, відновлені країни, витрачанні бюджетних ресурсів, які сягають сотень млрд, які зараз заблоковані в ЄС. Однак прямого причинно-наслідкового зв’язку немає», - зазначив Міністр.