13-09-202409:33

Головна зброя, яку намагаються використовувати росіяни проти України, — це час: Ольга Стефанішина під час зустрічі з Спецпредставницею Генсекретаря ООН

У четвер, 12 вересня, у Києві, Віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України - Міністр юстиції України Ольга Стефанішина зустрілась зі Спецпредставницею Генерального секретаря ООН щодо запобігання сексуальному насильству Прамілою Паттен. До зустрічі також долучилась Урядова Уповноважена з питань гендерної політики України Катерина Левченко.

«Дякую вам за можливість тут і зараз проаналізувати пророблене за останній час у сфері реагування на сексуальне насильство скоєне росіянами в Україні. Наша сьогоднішня зустріч є нагальною зокрема й для того, аби синхронізувати зусилля для посилення українського порядку денного, зокрема на майбутньому засіданні Генасамблеї ООН. На сьогодні ця задача є більш складною та комплексною в порівнянні з нашими зусиллями у 2022 і навіть 2023 роках, адже територія тимчасової окупації залишається все ще дуже великою, а кількість злочинів росії лише зростає», – підкреслила Ольга Стефанішина.

Сторони обговорили реалізацію заходів Імплементаційного плану рамкової Угоди між Урядом України та ООН, роботу в напрямку законодавчих змін для забезпечення комплексної підтримки постраждалих від насильства під час війни та досягнення справедливості, впровадження проекту з невідкладних проміжних репарацій, а також важливість ратифікації Україною Римського статуту в контексті злочинів СНПК з боку росії.

«Головна зброя, яку намагаються використовувати росіяни, — це час. Вони намагаються затягувати будь-які процеси та дії, щоб світ почав сумніватися або забувати про скоєне ними. Йдеться не лише про злочини сексуального насильства, це стосується усіх злочинів російської федерації. Саме тому дуже важливо зосереджуватися на реальній ситуації. І система ООН може бути на передовій цього процесу, адже ви як ніхто знаєте, як це, мати справу з росіянами, та як з ними взаємодіяти», – сказала Ольга Стефанішина.

Урядовиця наголосила на важливості вжитих заходів для функціонування Центрів допомоги врятованим і повноцінної інфраструктури взаємодії найрізноманітніших стейкхолдерів. Вона також відзначила вагому роль проекту невідкладних проміжних репарацій, та підкреслила, що робота над Проектом Закону про статус осіб, постраждалих від сексуального насильства, пов’язаного зі збройною агресією російської федерації проти України, та невідкладних проміжних репараці й, триває. Урядовиця висловила сподівання, що законопроект буде ухвалений Парламентом у другому читанні найближчим часом.

«Проміжні репарації – це величезне джерело енергії та підтримки для постраждалих, а також важливий інструмент для зворонтнього зв'язку з усіма врятованими», – підкреслила Ольга Стефанішина.

Праміла Паттен привітала Ольгу Стефанішину з призначенням на нову посаду та висловила сподівання щодо посилення спільної роботи, зокрема за допомогою Міжвідомчої робочої групи з питань протидії сексуальному насильству. Вона зауважила на важливості наявної Рамки співпраці Уряду України з ООН та водночас підкреслила, що імплементаційний План має бути гнучким та за потреби адаптуватись відповідно до актуальної ситуації в Україні та наявних потреб.

Спецпредставниця також відзначила важливість ратифікації Україною Римського статуту та його подальшої імплементації.

«Це дозволить Україні повною мірою співпрацювати з МКС, включаючи більше тренінгів для національних правоохоронних органів і суддів, застосування міжнародного кримінального права, стандартів розслідування та судового переслідування тощо», – зауважила Ольга Стефанішина.

Своєю чергою Урядова уповноважена з питань гендерної політики Катерина Левченко відзначила вагомість ролі постраждалих у всіх процесах, зокрема у співпраці з державою, з урядом, і з правоохоронними органами для адаптації наявних механізмів під потреби постраждалих та досягнення реальної справедливості.

Довідково

Станом на вересень 2024 року в межах пілотного проєкту щодо надання невідкладних проміжних репарацій для постраждалих від сексуального насильств в партнерстві з Global Survivors Fund отримано 356 заяв (178 від чоловіків, 168 від жінок), 186 постраждалих вже отримали компенсацію (92 чоловіки, 94 жінки) розміром 3 тисячі євро.