02-11-202313:32

Ірина Мудра: у ЄС підтримали використання доходів від заморожених активів рф на користь України

Євросоюз схвалив плани передачі прибутків від заморожених російських активів Україні. Юридичні пропозиції Єврокомісія планує висунути в грудні. Чи існують вже механізми, за якими Україна може отримати ці заморожені активи розповіла в коментарі у Марафоні «Єдині новини» заступниця Міністра юстиції України Ірина Мудра.

Західні санкції заморозили 300 млрд дол., що належать російському центральному банку. Більшість цих коштів – 180 млрд євро зберігається в Euroclear - найбільшому у світі депозитарії цінних паперів зі штаб-квартирою в Брюсселі. Нещодавно Euroclear заявив, що заробив близько 3 млрд євро на заморожених російських активах лише за перші дев'ять місяців цього року порівняно з 347 млн євро за аналогічний період 2022 р., і це зростання зумовлене зростанням процентних ставок.

За словами заступниці Міністра юстиції, наші західні партнери розглядають можливість використання активів рф з метою отримання від них доходів та направлення їх на проекти відновлення України.

«Отже, очікування такого плану - грудень місяць. Дані активи зберігаються в основному в формі цінних паперів, що мають термін погашення та виплату доходів. Тому, відповідно, ця ліквідність може бути використана і може працювати і приносити доходи (windfall revenues). Як заявив сам Euroclear, таких коштів закумульовано уже 3 млрд. Тобто ми розуміємо що ці доходи суттєво збільшуються і будуть дуже корисними Україні», - роз'яснила Ірина Мудра.

За її словами, це не ті, кошти, що належать російській федерації, юридично – це «неочікуваний дохід», який би не був отриманий, якби не санкційні заходи через розпочату росією війну в Україні. Також заступниця Міністра юстиції наголосила, що українська сторона добиватиметься конфіскації усіх активів рф, а не лише доходів з них.

«Таку європейську ініціативу, звісно, ми вітаємо і Україна дуже вдячна за підтримку, проте важливо, щоб подібне рішення не затьмарило нашу головну мету - конфіскацію активів російської федерації і передачу їх для виплат компенсацій постраждалим від цієї неспровокованої і несправедливої війни», - зазначила Ірина Мудра.

Нагадаємо, що Міністерство юстиції України займається питаннями, пов'язаними з конфіскацією російських активів на користь України та постраждалих. Також Мін'юст є органом, вповноваженим звертатися до Вищого антикорупційного суду України (ВАКС) щодо застосування санкцій стягнення російських приватних активів у дохід держави.