01-08-202411:53

Людмила Сугак: Ми розуміємо рівень наших зобов’язань перед ЄС і представниками ромської спільноти

Заступник Міністра юстиції з питань європейської інтеграції Людмила Сугак взяла участь у конференції «Посилення можливостей та захист прав ромських жінок через ефективну реалізацію політики». Захід було організовано за ініціативи Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій України, національних меншин і міжнаціональних відносин, Офісу Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, МБО «Ромський жіночий фонд «Чіріклі» Ради Європи та Європейського Союзу.

Людмила Сугак під час свого виступу зазначила, що на сьогодні вже існує як імплементаційна, так і правова рамка для розвитку етнічної, культурної, мовної та релігійної самобутності всіх корінних народів і національних меншин України.

З метою інтеграції ромів в українське суспільство територіальними органами Міністерства юстиції постійно здійснюються заходи, спрямовані на забезпечення рівного доступу ромів до різних сфер, у тому числі державної реєстрації актів цивільного стану.

Крім того, на сьогодні представники всіх національних меншин можуть отримати безоплатну правничу допомогу яка, серед іншого, включає:

  • надання консультацій і роз’яснень з правових питань;
  • складення заяв, скарг та інших документів правового характеру;
  • здійснення представництва інтересів осіб, що мають право на безоплатну вторинну правничу допомогу, в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування.

Також, заступник Міністра юстиції поінформувала, що центрами з надання безоплатної правничої допомоги проводяться різного роду правопросвітницькі заходи у форматах офлайн (семінари, тренінги, круглі столи, відкриті уроки, вуличні акції) та онлайн (вебінари, презентації, флешмоби, подкасти, відеоролики, прямі ефіри у соціальних мережах, відеоконсультації) з актуальних для осіб, які належать до ромських національних меншин тем.

Так, у 2022-2023 роках працівниками системи надання безоплатної правничої допомоги організовано та проведено понад 95 правопросвітницьких заходів для осіб, які належать до ромської національної меншини, під час яких було охоплено понад 1045 осіб.

Людмила Сугак наголосила, що в рамках процесу скринінгу Європейської Комісії, переговорний розділ 23 «Судова влада та основоположні права» містить окремий параграф «Недискримінація — расова або етнічна дискримінація, включаючи ромів». В межах цього параграфу, під час двосторонньої зустрічі, яка відбудеться вже у вересні цього року, Україні потрібно буде продемонструвати, серед іншого, узгодження Стратегії та Плану дій щодо ромів зі стратегічними рамками ЄС щодо ромів та з Рекомендаціями Ради Європи щодо рівності та інтеграції ромів.

Інформуємо, що Звіт про прогрес України в рамках Пакета розширення Європейського Союзу містить окрему секцію що стосується питань ромів, зокрема, включає питання загальної соціально-економічної ситуації та основних труднощів, з якими стикається ромська спільнота, по якому Україна щороку зобов’язана надавати оновлену інформацію та демонструвати прогрес.

Попри наявні організаційно-правові засади запобігання та протидії дискримінації, ромська меншина залишається однією з уразливих та соціально незахищених громад в Україні. Попереду ще багато роботи у цьому напрямку, зокрема і в частині наших євроінтеграційних зобов’язань.

«Ми розуміємо рівень наших зобов’язань перед Європейським Союзом і представниками ромської спільноти. Важливість забезпечення прав національних меншин перебуває у фокусі уваги, тож ми будемо докладати всіх зусиль задля удосконалення правової рамки, щоб вона відповідала європейським стандартам і була належним чином імплементована в національне законодавство», — зазначила заступник Міністра юстиції з питань європейської інтеграції Людмила Сугак.