Міністерство юстиції України пропонує внести зміни до Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно. Як повідомив Міністр юстиції України Олександр Лавринович, зміни мають на меті привести тимчасовий порядок реєстрації у відповідність з новим Цивільним кодексом України до набрання чинності Закону.
На даний момент, повідомив Олександр Лавринович, зміни до Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно проходять погодження з Державним комітетом України з питань регуляторної політики та підприємництва.
Зокрема, зазначив Міністр, в порядку реєстрації пропонується врахувати, що на відміну від Цивільного кодексу Української РСР, новий Кодекс визначив, що договір купівлі-продажу нерухомого майна укладається у письмовій формі і підлягає обов`язковому нотаріальному посвідченню та державній реєстрації.
Окрім того, Кодексом встановлено, що перехід прав власності на нерухомість виникає з моменту реєстрації договору про відчуження майна.
Ще одним нововведенням Цивільного кодексу є право відмови від власності на нерухоме майно, яке припиняється з моменту внесення за заявою власника відповідного запису до державного реєстру.
Змінами, що пропонуються до Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно також пропонується врахувати положення нового Кодексу, якими передбачається, що безхазяйні нерухомі речі беруться на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вони розміщені.
Як повідомлялося, новий Цивільний кодекс України набув чинності з 1 січня 2004 року. Кодексом встановлено, що право власності та інші речові права на нерухомість, а також обмеження цих прав, їх виникнення, перехід та припинення підлягають державній реєстрації відповідно до Закону.
5 червня 2003 року Верховною Радою прийнятий за основу проект Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень”. До прийняття Закону в цілому, повноваження по здійсненню реєстрації прав власності на нерухоме майно покладено на бюро технічної інвентаризації (БТІ), які реалізують надані повноваження відповідно до Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції у лютому 2002 року.
Прес-служба Міністерства юстиції України