31-10-202409:16

Ольга Стефанішина на Конференції щодо Формули миру: Обов'язок демократичного світу – відстоювати всіх, чиї права були порушені

Просто внести росію на «дошку ганьби» ООН – недостатньо. Необхідно об’єднатись заради захисту прав тих, хто не в змозі захистити себе самостійно. Про це заявила Віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції - Міністр юстиції України Ольга Стефанішина під час виступу на відкриваючій панельній сесії Міністерської конференції щодо людського виміру Формули миру, що проходить у Монреалі, Канада, 30 жовтня.

Захід присвячений практичній реалізації четвертого пункту Формули миру «Звільнення полонених і депортованих осіб» та спрямований на вироблення практичних рішень для повернення полонених і депортованих осіб: військовополонених, цивільних заручників та дітей.

Віце-прем'єр-міністр наголосила на важливості отримання повної та верифікованої інформації, зокрема щодо депортованих та примусово переміщених українських дітей, а також на застосуванні інклюзивного підходу та врахуванні інтересів вразливих груп у контексті імплементації Формули миру.

«Українські та міжнародні організації вже задокументували численні воєнні злочини проти цивільного населення, зокрема викрадення, катування та депортації. З моменту російського повномасштабного вторгнення, багато цивільних осіб були затримані російськими військовими під час «фільтраційних» процесів на окупованих територіях. Згідно з даними УВКПЛ, 91% затриманих стикалися з жорстоким поводженням, катуваннями та знущаннями», – повідомила Ольга Стефанішина.

З її слів, на сьогодні до Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, що охоплює як військовослужбовців так і цивільних, включено понад 40 тисяч осіб.

«Просто внести росію на «дошку ганьби» ООН – недостатньо. Військовополонені, жертви сексуального насильства і тортур, зниклі діти. Це здебільшого люди, які не завжди в змозі говорити за себе, або тому, що вони позбавлені такої можливості, або тому, що вони не мають достатньо сили, щоб говорити про це. Тому наш спільний обов'язок захистити права постраждалих, колективно, як демократичний світ», – наголосила урядовиця.

Віце-прем’єр-міністр повідомила про створення Урядом України Реєстру відомостей щодо дітей, депортованих або примусово переміщених у зв’язку із збройною агресією росії. Це рішення дозволить покращити процес збору, верифікації та збереження інформації щодо таких дітей, сприяти організації їхнього повернення в Україну та обміну інформацією з міжнародними інституціями.

Віце-прем’єр-міністр подякувала урядам Канади та Норвегії, які є співорганізаторами міністерської конференції, за їхнє лідерство та відданість процесу допомоги звільненим та депортованим українцям.

«Я вітаю кожну країну, представлену тут сьогодні, і всіх, хто долучається до наших зусиль, щоб врятувати життя українців, зупинити їхні страждання та возз'єднати сім'ї, які були насильно розлучені», – додала вона.