19-09-202409:24

Прогрес України в імплементації європейських стандартів: результати другого дня переговорів Україна-ЄС

У Брюсселі завершився другий день двосторонньої зустрічі Україна-ЄС в межах скринінгу відповідності законодавства України праву ЄС.

З доповідями виступили Уповноважена у справах Європейського суду з прав людини Маргарита Сокоренко, начальник відділу з питань прав людини Департаменту публічного права Міністерства юстиції Ярослава Кагляк-Мейдмані, начальник Управління відшкодування збитків, завданих збройною агресією Департаменту міжнародного співробітництва та представництва Міністерства юстиції Тамара Довгополюк та Начальник відділу сімейного та житлового права Управління цивільного та комерційного права Департаменту приватного права Міністерства юстиції Марина Глазунова.

Маргарита Сокоренко та Ярослава Кагляк-Мейдмані поінформували учасників зустрічі про заходи, які вживає Україна для захисту основоположних прав і свобод, плани реформ щодо ключових інституцій, відповідальних за фундаментальні права, імплементацію стратегічних документів, планів і дорожніх карт, виконання рішень ЄСПЛ та вирішення структурних і системних проблем, через які надходить велика кількість заяв до суду.

Також Маргарита Сокоренко доповіла про стан реформування пенітенціарної системи та окреслила ключові кроки для покращення ситуації та виконання міжнародних рекомендацій, зокрема:

  1. Подальшу імплементацію оновленого Плану дій до Стратегії боротьби з катуваннями в системі кримінального правосуддя, яка була прийнята 2 тижні тому.
  2. Прийняття законопроєктів щодо запровадження превентивного та компенсаційного механізму у зв’язку з неналежним поводженням щодо засуджених та осіб, узятих під варту (2025).
  3. Перевизначення нормативу наповнюваності СІЗО та створення додаткових місць несвободи, а також будівництво нових пенітенціарних установ.

Тамара Довгополюк доповіла про міжнародний компенсаційний механізм та його складові, а також проінформувала про кроки удосконалення цього механізму, серед яких розширення можливостей для подання позовів; забезпечення сумісності між національним та міжнародним компенсаційними механізмами; завершення розробки всіх елементів міжнародного компенсаційного механізму.

Марина Глазунова представила заходи, які вживає Україна для усунення дискримінації ЛГБТІК+ осіб, зокрема в сфері приведення законодавства України до євперопейкьих стандартів, що включає:

  • Прийняття змін до Національної стратегії з прав людини згідно з Указом Президента України «Про внесення змін до Указу Президента України від 24 березня 2021 року № 119»;
  • Прийняття проєкту Закону «Про інститут реєстрованих партнерств» (реєстр. № 9103);
  • Прийняття проєкту Закону «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу України щодо боротьби з проявами дискримінації» (реєстр. № 5488);
  • Прийняття змін до Закону України «Про безоплатну правничу допомогу» (реєстр. № 11456) щодо забезпечення права на безоплатну вторинну правову допомогу жертвам злочинів на ґрунті ненависті за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, інвалідності.
  • Запровадження обліку та моніторингу злочинів на ґрунті ненависті за кожною із захищених ознак особистості, включно з «сексуальною орієнтацією» та «гендерною ідентичністю».

 

Довідково:

Друга двостороння сесія Україна-ЄС в межах скринінгу відповідності законодавства України праву ЄС проходить в Брюсселі (Королівство Бельгія) з 17 по 19 вересня 2024 року та присвячена переговорному розділу 23 «Судова влада та основоположні права». Порядком денним двосторонньої зустрічі передбачені доповіді за трьома блоками: «Судова влада», «Антикорупційна політика» та «Основоположні права».

 Загалом з українського боку участь у зустрічах у змішаному форматі беруть понад 300 представників центральних органів виконавчої влади та органів державної влади, а також народні депутати. Делегацію України очолює Віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України - Міністр юстиції України Ольга Стефанішина.