Практично завершено роботу над проектами міжнародних правових договорів між Україною та Спеціальним Адміністративним Районом Гонконг Китайської Народної Республіки, а також між Україною та Республікою Таджикистан. Про це повідомила голова експертної групи з питань підготовки проектів міждержавних договорів, заступник Міністра юстиції України Лідія Горбунова. З Гонконгом, повідомила вона, розробляється Договір про видачу правопорушників, з Таджикистаном - про передачу осіб, засуджених до позбавлення волі, для подальшого відбування покарання.
Лідія Гобунова також повідомила, що після підписання договорів, з Гонконгом це буде вже другий двосторонній договір. З Таджикистаном - перший двосторонній державний договір у правовій сфері.
Після підготовки договорів з Гонконгом та Таджикистаном подальша робота експертної групи, за словами Лідії Горбунової, буде спрямована на розвиток договірно-правової бази з країнами Азії, Африки та Латинської Америки, зокрема, Іраном та Перу. За словами заступника Міністра, останнім часом правові відносини з цими країнами „відчутно активізувалися”.
Лідія Горбунова повідомила, що основними питаннями, які врегульовуватимуть договори, робота над якими зараз триває, є забезпечення рівного правового захисту громадян договірних держав, та їх рівного доступу до установ юстиції відповідних держав - судів, органів прокуратури й інших установ, до компетенції яких належать цивільні, сімейні та кримінальні справи. Ще одна мета договорів - надання можливості громадянам, засудженим іноземним судом, відбувати покарання в державі свого громадянства. Укладення договорів має також створити умови для співробітництва установ юстиції як в розгляді цивільних та кримінальних справ шляхом надання правової допомоги, видачі правопорушників, передачі провадження у кримінальній справі, арешті, пошуку та конфіскації доходів, одержаних злочинним шляхом, так і у виконанні рішень судів в цивільних і кримінальних справах.
Лідія Горбунова також повідомила, що на сьогодні правові відносини України закріплені на міжнародному рівні нормами двосторонніх та багатосторонніх договорів з майже усіма європейськими державами, державами, які вийшли із складу колишнього СРСР, а також рядом країн інших континентів.
Експертна група з питань підготовки проектів міждержавних договорів про правові відносини та правову допомогу у цивільних, шлюбно-сімейних та кримінальних справах створена у 1992 році при Міністерстві юстиції України. За роки існування опрацьовано понад 100 документів, серед яких проекти двосторонніх договорів, європейські конвенції з питань кримінального судочинства та гаазькі конвенції, що регулюють питання міжнародного приватного права та цивільного процесу, інші багатосторонні документи.
Прес-служба Міністерства юстиції України