31-10-200300:00

В Ірпіньському регіоні на Київщині продовжать експеримент по розвитку нових форм місцевого самоврядування

Хід експерименту по розвитку нових форм місцевого самоврядування, що триває в Ірпіньському регіоні Київської області з квітня 2001 року, був обговорений на засіданні Міжвідомчої комісії з питань місцевого самоврядування при Кабінеті Міністрів України. Про це повідомив перший заступник Міністра юстиції України Анатолій Заєць за підсумками засідання.

За словами заступника Міністра, експеримент має на меті в межах окремої території реорганізувати систему управління містом і селами для прискорення її соціально-економічного розвитку.

Протягом жовтня утворена Мін'юстом робоча група за експертного сприяння Міжнародного інституту фінансів аналізувала хід, наслідки та ефективність цього експерименту в місті Ірпінь, селищах Буча, Ворзель, Гостомель, Коцюбинське. Аналіз засвідчив, що місцеві ради, місцеві та селищні голови Ірпінського регіону лише частково використали можливості, надані їм у ході експерименту. У той же час, зазначив Анатолій Заець, тенденції розвитку регіону "характеризуються певними позитивними зрушеннями".

Зокрема, за період експерименту зменшилося безробіття - з 7,3% у 2000 році до 4,9% у 2003 році. Удвічі, з 273,5грн. до 555,9 грн. збільшилась середньомісячна заробітна плата. Ліквідована заборгованість по заробітній платі у бюджетній сфері. Завдяки розвитку малого підприємництва планові надходження по єдиному податку у 2002 році були перевиконані на 57%. Частка малого та середнього бізнесу в загальному обсязі промислового виробництва в регіоні в 2000 році складала 11%, в 2002 році вже 20,96%. Щорічно на чверть в регіоні збільшуються доходи бюджетів. Збільшуються податкові доходи бюджету, зокрема, доходи від місцевих податків і зборів. Якщо у 2000 році доходи від цих податків склали 687 тис. грн.(76,5% планового показника), то у 2001 році вони склали 725,2 тис. грн.(98,9% планового показника), в 2002 році - 761,5 тис. грн. (105,3% планового показника), за 9 місяців 2003 року - 765,2 тис. грн. (128,4% планового показника).Водночас хід експерименту супроводжується не вирішенням низки питань соціально-економічного і правового характеру у зв'язку із неузгодженістю дій органів місцевого самоврядування Ірпінськоог регіону, Координаційно-наглядової ради, місцевих та центральних органів влади.

Відповідно до рекомендацій, що були ухвалені на засіданні Міжвідомчої комісії з питань місцевого самоврядування, планується внести зміни до відповідного закону задля уточнення мети експерименту, визначення статусу територіальних громад Ірпінського регіону, уточнення статусу Координаційно-наглядової ради експерименту.

Зазначено також необхідність розмежування функцій місцевих рад. Заплановано заходи щодо вдосконалення управління об?єктами комунальної власності. Ухвалено пропозиції щодо механізмів наповнення та використання коштів місцевих бюджетів.

Довідка. Експеримент проводиться на виконання Закону України "Про державно-правовий експеримент розвитку місцевого самоврядування в місті Ірпені, селищах Буча, Ворзель, Гостомель, Коцюбинське Київської області", ухваленого Верховною Радою України 5 квітня 2001 року.

Прес-служба Міністерства юстиції України
Tел. 229-88-70
E-mail: press@minjust.gov.ua