Кабінет Міністрів України на своєму засіданні 26 травня 2004 року ухвалив Постанову “Про затвердження Тимчасового порядку державної реєстрації правочинів”, якою визначив механізм реалізації та захисту права власності громадян. Відповідно до постанови, функції по здійсненню держаної реєстрації правочинів та веденню Державного реєстру правочинів покладене на Міністерство юстиції України. Протягом трьох місяців з дня ухвалення постанови Мін‘юст України має вжити заходів для забезпечення ведення Реєстру. Про це повідомив Міністр юстиції України Олександр Лавринович.
Тимчасовий порядок вводиться в дію до ухвалення відповідного закону, як того вимагає новий Цивільний кодекс України. Відповідно до положень Кодексу, повідомив Міністр, право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення набувають чинності лише після державної реєстрації.
Постановою встановлюється порядок реєстрації вчинюваних щодо нерухомого майна правочинів, а також відомостей про зміну правочинів та припинення правочинів.
Адміністратором Реєстру, відповідно до постанови, визначено державне підприємство “Інформаційний центр” Міністерства юстиції України. Реєстрація правочинів проводитиметься шляхом внесення нотаріусами запису до Реєстру одночасно з його нотаріальним посвідченням.
Олександр Лавринович також повідомив, що державній реєстрацію підлягають договори купівлі-продажу земельних ділянок, будинків, іншого нерухомого майна, договори про передачу нерухомого майна під виплату ренти, договори довічного утримання, за якими передається набувачеві у власність нерухоме майно, договори найму будівлі, укладені на строк не менше ніж один рік, договори управління нерухомим майном та інші правочини, державна реєстрація яких передбачена законодавством.
Прес-служба Міністерства юстиції України