Протягом вересня в Україні було зареєстровано 79 тисяч договорів щодо купівлі-продажу нерухомості. При цьому банківськими установами було видано майже 7,5 тисяч кредитів на купівлю нерухомого майна. Тобто лише кожна десята угода з нерухомістю супроводжувалася іпотечною угодою. Таку статистику роботи у вересні державних Реєстрів правочинів та іпотек повідомив Міністр юстиції Олександр Лавринович.
Міністр відзначив, що показники вересня загалом відповідають тенденціям попередніх місяців. З початку роботи реєстру правочинів, що був запроваджений Міністерством юстиції у серпні цього року, було зареєстровано близько 146,5 тис. угод купівлі-продажу нерухомості або середньому понад 70 тис. угод на місяць.
З початку роботи реєстру іпотек, запровадженого Мін‘юстом наприкінці квітня поточного року, до реєстру було занесено 35,5 тис. договорів про видачу іпотечних кредитів або в середньому близько 7 тисяч кредитів на місяць.
Міністр юстиції також повідомив, що найбільш динамічним протягом усього періоду ринок нерухомості був в Донецькій, Харківській, Дніпропетровській областях та у м. Києві. Протягом вересня тут з нерухомістю було укладено відповідно 8,9 тис., 7,2 тис., 6,2 тис. та 6 тис. договорів. Найменш динамічний ринок спостерігається у Волинській та Тернопільській областях. У вересні тут було зафіксовано відповідно 700 та 591 угода з нерухомим майном.
Іпотечні кредити, за словами Олександра Лавриновича, найбільш популярні у м. Києві та на Донеччині. Починаючи з квітня кредитів на купівлю нерухомості тут було видано відповідно 5,4 тис. та 4 тис., а протягом вересня відповідно 1 тис. та 0,7 тис. Найменше кредитів – на купівлю нерухомості у вересні брали мешканці Тернопільщини та Чернігівщини, де було укладено лише по 0,07 тис. іпотечних договорів, та Кіровоградщини – 0,04 тис. Протягом усього періоду найбільш кволий іпотечний ринок відмічено в Волинській та Тернопільській областях – по 0,5 тис. іпотек, а також у Кіровоградській області – 0,1 тис. іпотечних кредитів.
Як повідомлялося, Державний реєстр іпотек введено в дію відповідно до урядової постанови «Про затвердження Тимчасового порядку державної реєстрації іпотек». Реєстр містить відомості про обтяження іпотекою споруд, земельних ділянок та інших об'єктів, які законодавством віднесені до нерухомого майна.
Реєстр правочинів діє згідно з Тимчасовим порядком державної реєстрації правочинів, затвердженого відповідною постановою Кабміну. В реєстрі фіксуються права власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення. Права власності набувають чинності лише після занесення до Реєстру.
Прес-служба Міністерства юстиції України