Уявімо досить типову ситуацію: боржник сплатив заборгованість у 10 000 грн через Приват24. Державний/приватний виконавець вручну перевіряє платіж, готує документи, надсилає листи до банку для зняття арешту з рахунків. Ці дії займають кілька днів, а іноді й тиждень.
Сьогодні понад 15% звернень громадян на гарячу лінію Державної виконавчої служби Міністерства юстиції (0800 35 69 17) стосуються зняття арешту з майна чи коштів після повної сплати боргу. Через відсутність належної законодавчої бази, цей процес ми змушені адмініструвати вручну.
Це створює додаткове навантаження як на громадян, так і на працівників ДВС. Водночас відсутність автоматизованої взаємодії з усіма фінансовими установами призводить до затримок і повільного оновлення даних у системі.
Алгоритм глибокої модернізації виконавчого провадження Міністерство юстиції виклало в законопроєкті №9363, який зареєстровано у Верховній Раді 7 червня 2023 року. Документ пройшов перше читання і готовий до ухвалення в цілому як Закон вже цього місяця.
Наведу 5 аргументів, чому парламенту варто підтримати законопроєкт №9363 у другому читанні.
Ключова новація законопроєкту — впровадження автоматичних дій у процесі виконавчого провадження, зокрема:
На практиці це дозволить скоротити час реагування з днів до годин, а подекуди й хвилин.
Автоматизація зменшує вплив людського фактора, який є одним з основних джерел корупційних ризиків. Зняття арешту з рахунків відбуватимуться автоматично — без можливості виконавця впливати на процес чи затягувати його.
Усі дії фіксуватимуться в автоматизованій системі виконавчого провадження (АСВП), що забезпечить прозорість і можливість контролю з боку Міністерства юстиції, судів і сторін провадження.
Доброчесні боржники більше не страждатимуть від бюрократичної тяганини. Після сплати боргу арешт з рахунку зніматиметься автоматично. Це сприятиме дотриманню принципу правової справедливості, зменшить тиск на фізичних осіб і дозволить бізнесу уникати невиправданих фінансових обмежень.
Законопроєкт передбачає інтеграцію з ключовими державними реєстрами та фінансовими установами. Це дасть змогу швидше виявляти майно боржників, актуалізувати інформацію та ефективніше виконувати судові рішення.
Ефективна та прозора робота державної виконавчої служби — сигнал для інвесторів про здатність держави забезпечити захист прав кредиторів і виконання фінансових зобов’язань. Це зміцнює довіру до судової системи та формує стабільне бізнес-середовище.
Відповідальність за реформи
Уряд та профільні комітети Верховної Ради України провели круту роботу для ухвалення Законопроєкту№9363. Це є реальна реформа виконавчого провадження, яка забезпечує швидкість, прозорість, справедливість і передбачуваність державних рішень. Ухвалення цього законопроєкту — крок до європейських стандартів виконання рішень, зміцнення довіри громадян і бізнесу до держави.