Відповідно до абзацу третього частини першої статті 3 Кодексу України з процедур банкрутства державний орган з питань банкрутства організовує систему підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації арбітражних керуючих.
Наказом Міністерства юстиції України від 13.08.2019 № 2536/5 «Про затвердження Положення про систему підготовки і перепідготовки осіб, які мають намір здійснювати діяльність арбітражного керуючого, підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації арбітражних керуючих», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 15.08.2019 за № 926/33897 (із змінами) (далі – Положення), визначено порядок підготовки і перепідготовки осіб, які мають намір здійснювати діяльність арбітражного керуючого.
Навчання осіб, які мають намір здійснювати діяльність арбітражного керуючого, полягає у проведенні закладами вищої освіти (установами), які відповідають встановленим у пункті 5 розділу ІІ Положення вимогам (далі - заклади), навчальних курсів з отримання знань у сфері відновлення платоспроможності боржників або визнання їх банкрутами та здійснення діяльності арбітражного керуючого під час провадження справи про банкрутство (неплатоспроможність) (далі - курси) з видачею сертифіката про проходження навчання у сфері відновлення платоспроможності боржників або визнання їх банкрутами.
До проходження курсів допускається громадянин України, який має вищу юридичну або економічну освіту другого (магістерського) рівня (далі - особа).
Особа проходить курси на підставі договору, укладеного між нею і закладом.
Проводити курси може заклад, який відповідає таким вимогам:
Заклад, який має намір проводити курси, подає до структурного підрозділу Міністерства юстиції, який забезпечує реалізацію Міністерством юстиції державної політики з питань банкрутства (далі - структурний підрозділ Мін'юсту), письмове повідомлення, до якого додаються засвідчені у встановленому законодавством порядку копії документів, що підтверджують відповідність вимогам, наведеним у пункті 5 розділу ІІ Положення.
Структурний підрозділ Мін'юсту на підставі письмових повідомлень закладів про намір проводити курси формує перелік закладів, що проводять курси (далі - Перелік закладів), та забезпечує його розміщення на офіційному вебсайті Міністерства юстиції в мережі Інтернет.
Курси проводяться на принципах доступності, поєднання теорії і практики, диференціації і системності та відповідно до переліку обов'язкових питань, за якими проводиться навчання осіб, які мають намір здійснювати діяльність арбітражного керуючого (далі - Перелік питань), визначеному Міністерством юстиції України.
Заклад, який має намір проводити курси, на кожний календарний рік готує навчальний план проведення курсів (далі - План). План складається з навчальних програм дисциплін і містить викладення конкретного змісту навчальної дисципліни, послідовність, організаційні форми її вивчення, їх обсяг. План має містити всі питання, визначені у Переліку питань, в обсязі, необхідному для належного вивчення конкретної дисципліни.
План подається закладом на погодження до структурного підрозділу Мін'юсту. Протягом 15 робочих днів структурний підрозділ Мін'юсту опрацьовує План і погоджує його або відмовляє у погодженні з наданням пропозицій щодо його доопрацювання.
Структурний підрозділ Мін'юсту відмовляє у погодженні Плану в разі, якщо План подано закладом з порушенням вимог пункту 9 розділу ІІ Положення.
Проведення курсів закладом без Плану або відповідно до Плану, що не погоджений структурним підрозділом Мін'юсту, не допускається.
У разі внесення змін до Переліку питань структурний підрозділ Мін'юсту інформаційним листом повідомляє про це заклади, які зобов'язані привести План у відповідність до Переліку питань та подати його на погодження в порядку, визначеному пунктами 10 - 12 розділу ІІ Положення, при цьому погоджений попередній План вважається недійсним.
Організація проведення курсів закладом розпочинається після погодження структурним підрозділом Мін'юсту Плану.
Строк проведення курсів становить не менше ніж один календарний місяць.
Курси проводяться за місцезнаходженням закладу або в іншому належно облаштованому для проведення курсів місці, обраному закладом.
Не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку проведення курсів заклад надсилає інформацію до структурного підрозділу Мін'юсту про намір проведення курсів, строк та місце їх проведення з метою оприлюднення її на офіційному вебсайті Міністерства юстиції України в мережі Інтернет.
Навчання завершується проведенням у закладі, який здійснював навчання, підсумкового заліку. Порядок проведення підсумкового заліку визначає заклад і затверджує його керівник. У разі успішного складення заліку заклад не пізніше ніж у п'ятиденний строк з дня складення заліку видає особам сертифікат про проходження навчання у сфері відновлення платоспроможності боржників або визнання їх банкрутами (далі - сертифікат про проходження навчання).
Строк дії сертифіката про проходження навчання становить два роки з дати його видачі.
Заклад веде облік виданих сертифікатів про проходження навчання. Інформацію про видані сертифікати про проходження навчання у сфері відновлення платоспроможності боржників або визнання їх банкрутами особам, які мають намір здійснювати діяльність арбітражного керуючого, заклад подає до структурного підрозділу Мін'юсту у тижневий строк після їх видачі.
Заклад виключається з Переліку закладів за наявності однієї з таких підстав:
Структурний підрозділ Мін'юсту надсилає до закладу інформаційний лист про виключення закладу з Переліку закладів та розміщує цю інформацію на офіційному вебсайті Міністерства юстиції в мережі Інтернет. Право закладу на повторне подання документів, передбачених пунктом 6 розділу ІІ Положення, виникає з 01 січня наступного календарного року.