Олександр Банчук: Мін’юст працює над створенням спеціалізованих адмінсудів та реформуванням судової системи

Держава розпочала процес реформування судової системи, зокрема, заміни скандального Окружного адміністративного суду міста Києва (ОАСК). Після понад двох років обговорень та законодавчих процесів, ВРУ ухвалила закон про правила роботи двох нових адміністративних судів — Спеціалізованого окружного та Спеціалізованого апеляційного, які замінять ліквідований ОАСК.

Міністерство юстиції очікує, що у березні цьогоріч закон щодо утворення та функціонування цих судів буде підписано, після чого Президент внесе до Верховної Ради законопроєкт про їхнє створення.

В ексклюзивному інтерв’ю «Главкому» заступник Міністерки юстиції України Олександр Банчук розповів, як держава реформує суди на вимогу міжнародних донорів та про системну роботу Мін’юсту в цьому напрямі. Команда Міністерства присвятила значний час розробці цього законопроєкту, ретельно опрацювавши кожен аспект майбутньої судової реформи з урахуванням як українських реалій, так і міжнародних стандартів.

 Крім того, Міністерство юстиції та міжнародні партнери, а саме країни G7, привітали створення нових судів, підкресливши відданість України продовженню ключових реформ у судовій сфері для підвищення довіри до судової системи та забезпечення її незалежності.

«Поява Експертної ради у конкурсах підвищує якість відбору суддів», — зазначив Олександр Банчук.

Головне завдання Експертної ради – перевірка кандидатів на посади суддів на доброчесність. Хоча остаточне рішення залишається за Вищою кваліфікаційною комісією суддів (далі — ВККС), Експертна рада матиме значний вплив, особливо у питаннях доброчесності.

За словами заступника, старт конкурсів на посади суддів до цих інстанцій запланований на III квартал 2025 року.

До посад суддів зможуть претендувати не лише судді, адвокати та науковці, але й державні службовці категорій «А» та «Б». Усі кандидати проходитимуть ретельну перевірку з боку Експертної ради та ВККС, що має на меті відсіяти недоброчесних осіб та сформувати суддівський корпус, який відповідає очікуванням суспільства.

«Цілком очевидно, що запуск двох нових адміністративних судів має дати позитивний імпульс і розвантажити роботу вже згаданого Київського окружного адміністративного суду. Для порівняння: у 2023 році на розгляді цього суду перебувало 70941 справа. З них понад 4 тис. – до Державної податкової служби, майже 1,8 тис. – до міністерств, 392 справи – проти Кабінету міністрів», — підкреслив заступник.

Банчук також пояснив, що нові суди візьмуться за дві категорії справ. Це розгляд позовів про незаконність рішень центральної влади, а також актів індивідуальної дії. Вони розглядатимуть справи щодо законності нормативних актів Кабінету Міністрів, міністерств, НБУ, а також оскарження адміністративних актів центральних органів влади. Київський окружний адміністративний суд продовжить розглядати справи проти місцевої влади. Справи проти Президента та ВРУ залишаються в компетенції Верховного Суду.