Рада асоціації Україна - ЄС

Рада асоціації Україна - ЄС було створено під час її першого засідання 15 грудня 2014 р. на основі Угоди про асоціацію між Україною та ЄС для здійснення контролю та моніторингу застосування і виконання Угоди. Також в рамках Ради асоціації на рівні міністрів відбувається регулярний політичний діалог та діалог з питань політики. Крім того Рада періодично переглядає функціонування Угоди відповідно до її цілей. Зокрема, Рада асоціації:

 • приймає обов'язкові для сторін рішення в рамках сфери дії Угоди та надає рекомендації.
 • вносить правки до Додатків Угоди;
 • слугує форумом для обміну інформацією про законодавчі акти України та Європейського Союзу, а також про заходи з їх виконання, впровадження та дотримання;
 • є майданчиком для політичного діалогу на міністерському рівні.

Засідання Ради асоціації проводяться на рівні міністрів не менше одного разу на рік і складаються з членів Уряду України, з однієї сторони, та членів Ради Європейського Союзу і членів Європейської Комісії, з іншої сторони.

Делегацію України на засіданнях Ради асоціації очолює Прем’єр-міністр України, делегацію ЄС – Віце-Президент Європейської Комісії – Високий Представник ЄС із закордонних справ та безпекової політики. При цьому засідання може скликатися коли цього вимагають обставини і за взаємною згодою Сторін засідання Ради можуть проводяться у будь-якому необхідному складі. Головування в Раді асоціації здійснюється по черзі представником України і представником ЄС. Інші органи за необхідності та за взаємною згодою Сторін можуть в якості спостерігачів брати участь у засіданнях Ради.

Рада асоціації для досягнення цілей Угоди має повноваження приймати рішення, які є обов’язковими для Сторін.

Рада асоціації вживає необхідних заходів для виконання прийнятих рішень, у тому числі у разі необхідності уповноважує спеціальні органи, створені відповідно до Угоди, діяти від свого імені. Рада асоціації може також надавати рекомендації. Вона приймає свої рішення і рекомендації за згодою Сторін після виконання відповідних внутрішньодержавних процедур для їх прийняття. Рада асоціації може делегувати свої повноваження Комітету асоціації.

Перше засідання (15 грудня 2014 р., м. Брюссель).

Рада асоціації привітала фінансову допомогу, надану Європейським Союзом Україні у розмірі 1,36 млрд. євро в рамках існуючих програм макрофінансової допомоги, зокрема нагадала про виділення останнього траншу макрофінансової допомоги у розмірі 500 млн. євро. 3 грудня. Рада асоціації визнала готовність ЄС у координації з іншими донорами та міжнародними фінансовими інституціями продовжувати надавати підтримку реформам, а також відновленню української економіки.

Україна та ЄС засудили незаконну анексію Криму Російською Федерацією, яку вони не визнаватимуть, та збереження присутності та подальше проникнення незаконних збройних формувань, найманців, зброї та військової техніки з території Російської Федерації. Україна та Європейський Союз погодилися, що Мінський Протокол та Меморандум повинні бути імплементовані повною мірою та без подальших зволікань, що стане кроком на шляху до стійкого політичного вирішення конфлікту на основі поваги незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України. Рада асоціації привітала гуманітарну допомогу, надану Європейським Союзом для підтримки найбільш вразливих груп населення, що постраждали в результаті конфлікту. Рада асоціації також привітала надання матеріальної допомоги та розгортання експертів ЄС у рамках Механізму цивільного захисту ЄС щодо України для консультування української влади щодо організації роботи із захисту внутрішньо переміщених осіб та щодо управління в надзвичайних умовах, а також наголосила на важливості продовження співпраці на цьому напрямі.

Рада асоціації підтвердила прихильність спільній меті щодо запровадження безвізового режиму у встановленому порядку за умови досягнення добре керованої та безпечної мобільності, визначеної у Плані дій щодо лібералізації Європейським Союзом візового режиму для України. Рада асоціації привітала виконання Україною всіх критеріїв першої фази Плану дій щодо лібералізації візового режиму. Було позитивно відзначено, що запущено процес оцінки виконання критеріїв другої фази та висловлено заклик до повної та ефективної імплементації всіх критеріїв.

Друге засідання (7 грудня 2015 р., м. Брюссель).

7 грудня, у Брюсселі відбулася друга зустріч Ради асоціації між ЄС і Україною. Було підбито підсумки відносин між Україною та Євросоюзом з першої зустрічі Ради асоціації, що відбулася у грудні 2014 року. Учасники відмітили відчутний прогрес у співробітництві. Обидві сторони підтвердили важливість, яку вони надають партнерству, а також обопільному зобов’язанню щодо поглиблення політичної асоціації та економічної інтеграції України з ЄС на основі шани спільних цінностей та їхнього ефективного розвитку.

Учасники зустрічі визнали важливість швидкого і всеосяжного впровадження і зміцнення за короткий період часу нових політик і нової законодавчої бази, а також подальшого пришвидшення політичних та економічних реформ у таких сферах:

 • Конституція;
 • Боротьба проти корупції;
 • Судова система;
 • Державне управління;
 • Виборче законодавство;
 • Децентралізація
 • Сектор цивільної безпеки;
 • Управління державними фінансами;
 • Бізнесовий клімат.

Обидві сторони висловили занепокоєння у зв’язку із погіршенням ситуації з правами людини на Кримському півострові, включаючи у межах кримськотатарської спільноти. Вони закликали надати повний, вільний і безперешкодний доступ до Автономної Республіки Крим і Севастополя для міжнародних працівників у сфері прав людини. Євросоюз вкотре підтвердив свою вимогу негайно звільнити Олега Сенцова і Олександра Кольченка і гарантувати їхнє безпечне повернення в Україну. ЄС нагадав, що не визнає і продовжує засуджувати незаконну анексію Криму і Севастополя Російською Федерацією.

Україна і ЄС підбили підсумки прогресу, досягнутого у роботі над шаною прав людини і засадничих свобод. Вони погодилися із потребою продовжувати зусилля у цьому напрямі. Євросоюз привітав загальне добре проведення місцевих виборів в Україні, що відбулися 25 жовтня і продемонстрували прогрес у шані демократичних принципів.

Рада асоціації привітала реформи в енергетичній сфері, ініційовані поточного року, особливо, що стосується газового сектору. Вона підкреслила потребу у фіналізації нормативно-правової бази щодо регулювання енергетики і ринку електроенергії. Обидві сторони висловили готовність продовжувати співпрацю з питань енергоефективності, модернізації та використання української газотранспортної системи та сховищ, а також убезпечення постачань газу між Україною та Євросоюзом. Україна і ЄС очікують на започаткування перемовин з приводу Меморандуму про розуміння щодо стратегічного енергетичного партнерства.

Окрім того, Україна і ЄС підкреслили важливість ефективної стратегічної комунікації та погодилися на тісну співпрацю заради цієї мети, включаючи через новостворену Робочу групу ЄС зі стратегічних комунікацій, що зосереджується на Східному партнерстві та за його межами. Зустріч пройшла під керівництвом Прем’єр-міністра України Арсенія Яценюка. Також Україну представляли міністри закордонних справ, економічного розвитку і торгівлі, юстиції та оборони. Своєю чергою, Євросоюз представляли Високий представник ЄС із закордонних справ і безпекової політики Федеріка Моґеріні та Європейський Комісар з Європейської політики сусідства та перемовин про вступ Йоганнес Ган.

З 1 січня 2016 року Україна та Євросоюз тимчасово застосували частину Угоди про асоціацію, що стосується глибокої та всеосяжної зони вільної торгівлі.

Допомога й підтримка у запроваджених реформах, а саме: початок роботи Національного антикорупційного бюро і нової національної поліції; завершення процесу відбору на посаду антикорупційного прокурора.

Учасники зустрічі привітали ухвалення 2 грудня нової програми ЄС із підтримки децентралізації із бюджетом у 97 млн. євро (90 млн. євро надійде з бюджету ЄС, 6 млн. євро надійде від Німеччини і 1 млн. євро – від Польщі). Також вони привітали додаткову підтримку у рамках Інструменту, що робить внесок у стабільність і мир, задля відновлення управління і миру у східній Україні (бюджет – 10 млн. євро).

Учасники зустрічі привітали прогрес України, що його країна наразі досягла у питання візової лібералізації. Обидві сторони очікують на наступний звіт про прогрес щодо впровадження Плану дій з візової лібералізації, який буде опубліковано пізніше поточного місця.

Окрім того, обидві сторони привітали підписання Адміністративної угоди між Європейською оборонною агенцією і Міністерством оборони України. Угоду сьогодні підписали у рамках своїх повноважень Високий представник ЄС із закордонних справ і безпекової політики Федеріка Моґеріні та Міністр оборони України Степан Полторак.

Третє засідання (19 грудня 2016 р., м. Брюссель).

Україна і Європейський Союз провели третє засідання Ради асоціації 19 грудня 2016 року в Брюсселі, через місяць після успішного проведення Саміту Україна - ЄС. Рада асоціації підтвердила тісне та всебічне співробітництво між Україною і ЄС, засноване на спільних цінностях демократії, верховенства права та прав людини. Вона підтвердила незмінну прихильність політичній асоціації та економічній інтеграції між Україною та ЄС. У зв'язку з цим було підкреслено важливість Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, в тому числі поглибленої та всеохоплюючої зони вільної торгівлі. Рада асоціації взяла до уваги рішення глав держав та урядів країн ЄС щодо Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, що відкриває шлях до її повного набрання чинності.

Рада асоціації вітає суттєвий прогрес, досягнутий Україною у здійсненні реформ з часу її останнього засідання, в тому числі у наближенні до норм і стандартів ЄС в усіх напрямках. ЄС вітає відданість і рішучу роботу Уряду України з реалізації політичних і економічних реформ протягом перших дев'яти місяців, підтверджуючи рішучу підтримку цих зусиль і заохочуючи їхнє динамічне та стабільне продовження. Рада асоціації привітала роботу Групи підтримки України Європейської Комісії з координації допомоги ЄС. Учасники Ради асоціації підбили підсумки і обговорили подальші кроки у здійсненні реформ відповідно до спільних зобов'язань України та ЄС згідно з Порядком денним асоціації, зокрема що стосується прав людини, конституційної та виборчої реформ, верховенства права та судоустрою, децентралізації та місцевого самоврядування, сфери державного управління, державних закупівель, енергетичного сектору, дерегуляції, реформ, пов’язаних із торгівлею, і реформи сфери охорони здоров'я. У цьому зв’язку, недавнє запровадження електронного декларування доходів, система державних закупівель "ProZorro" і створення нових органів з боротьби з корупцією є помітними успіхами. Рада асоціації підкреслила, що прогрес має консолідуватися та продовжуватися, зокрема, у сфері боротьби з корупцією шляхом зміцнення потенціалу та незалежності антикорупційних інституцій.

Рада асоціації знову підтвердила важливість тісної двосторонньої та багатосторонньої співпраці у сфері юстиції та внутрішніх справ і вітає, у цьому контексті, нещодавнє підписання Угоди між Україною та Європолом про стратегічне та оперативне співробітництво.

 

 

Рада асоціації привітала:

 

 • підписання угоди про фінансування програми реформування сфери державного управління (PAR), що передбачає внесок на суму 104 млн. євро для підтримки розробки політики, управління державною службою та людськими ресурсами;
 • оголошення програми "PRAVO" на суму 52,5 млн. євро для підтримки верховенства права в Україні, а саме – судової системи та правоохоронних органів; ­
 • підписання угод про фінансування чотирьох програм прикордонного співробітництва, в яких Україна бере участь; ­
 • підписання 5 угод між Україною та Європейським інвестиційним банком, які підкреслюють важливість подальшого успішного співробітництва відповідно до Меморандуму про взаєморозуміння між Урядом України та Європейським інвестиційним банком.

Засідання Ради проходило під головуванням Високого представника Європейського Союзу із закордонних справ і безпекової політики пані Федеріки Могеріні. Перший Віце-прем'єр-міністр України пан Степан Кубів очолив делегацію України, до складу якої увійшли інші члени Уряду України.

Четверте засідання (8 грудня 2017 р., м. Брюссель).

8 грудня 2017 року в Брюсселі Україна та Європейський Союз провели четверте засідання Ради асоціації. Це – перше засідання Ради асоціації з часу набрання чинності Угодою про асоціацію між Україною та ЄС (включаючи Поглиблену та всеохоплюючу зону вільної торгівлі)

Рада асоціації привітала прогрес у проведенні комплексної програми реформ, що здійснюється незважаючи на існування серйозних безпекових викликів, та оцінила кроки щодо імплементації Угоди про асоціацію, підкресливши необхідність активізації зусиль з реформування. Рада асоціації привітала створення Україною інституційної та правової основи для посилення імплементації, координації та контролю за виконанням Угоди про асоціацію, включаючи новий урядовий План дій, і сподівається на запуск онлайн - інструменту моніторингу "Пульс Угоди".

Рада асоціації розглянула та обговорила шляхи подальшого просування реформ, що були спільно визначені Україною та ЄС в Порядку денного асоціації, вітаючи прогрес з децентралізації, реформи державного управління, прийняття в першому читанні виборчого кодексу та закону про приватизацію. ЄС привітав ухвалення законодавства щодо фінансування охорони здоров’я, закликавши Україну продовжувати впровадження реформування сфер громадського здоров’я та охорони здоров'я, висловивши підтримку зусиллям Уряду на цьому шляху. ЄС також відзначив низку амбітних реформ, розпочатих Урядом у соціальній сфері (включаючи пенсійне забезпечення) з метою підвищення рівня життя громадян України. ЄС підтвердив свою підтримку значним зусиллям України з проведення реформ, зокрема надання фінансової допомоги, обумовленої конкретним прогресом у реалізації реформ.

Рада асоціації сподівається на ухвалення нового Трудового кодексу України, а також на ратифікацію Стамбульської конвенції про запобігання та боротьбу з насильством щодо жінок та насильством в сім'ї. Рада асоціації підкреслила важливість свободи ЗМІ та плюралістичного середовища для ЗМІ, з належною увагою до пропорційності застосування заходів із захисту національної безпеки, а також погодилася з необхідністю забезпечення адекватних ресурсів для громадського мовлення. Україна та ЄС домовилися активізувати свої комунікаційні зусилля, зокрема через нещодавно створену неформальну робочу групу зі стратегічних комунікацій, спрямовані на висвітлення широкомасштабної програми реформ і можливостей, що надаються громадянам України Угодою про асоціацію, а також з метою боротьби з дезінформаційними кампаніями.

Рада Асоціації привітала прогрес у здійсненні судової реформи, включаючи запуск нового Верховного суду, а також у боротьбі з корупцією, погоджуючись із необхідністю продовження важливих зусиль у цій сфері та нагадуючи про потребу забезпечити необхідну незалежність, повну ефективність та достатні ресурси для спеціалізованих антикорупційних установ. Рада асоціації наголосила на важливості створення спеціалізованого антикорупційного суду в Україні та забезпечення його повної незалежності, а також ефективного механізму для перевірки електронного декларування доходів та подальшого повернення активів.

Рада асоціації високо оцінила загальну прозорість процесу відбору суддів до нового Верховного Суду, підкресливши необхідність формування громадської довіри шляхом адекватного врахування питання про чесність при відборі суддів.

З метою ефективного виконання Угоди про асоціацію Рада Асоціації погодилася активізувати діалог між сторонами щодо оновлення додатків та прийняття ще несхвальних дорожніх карт з адаптації законодавства, як це передбачено Угодою.

ЄС підтвердив рішучу підтримку незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в межах її міжнародно-визнаних кордонів, поділяючи занепокоєння щодо погіршення безпекової ситуації на сході України. ЄС підтвердив свою підтримку зусиллям, спрямованим на стале та мирне врегулювання конфлікту на сході України, включаючи роботу в Нормандському форматі та в рамках Тристоронньої контактної групи. Рада асоціації погодилася з необхідністю повної імплементації Мінських домовленостей всіма сторонами, підкреслюючи в цьому контексті відповідальність Росії. Україна підкреслила необхідність посилення міжнародного залучення до мирного врегулюванні ситуації на Донбасі та, зокрема, представила своє бачення можливої майбутньої міжнародної операції ООН з підтримання миру та безпеки. ЄС нагадав, що тривалість економічних санкцій проти Російської Федерації залишається прив’язаною до повної імплементації Мінських домовленостей. Рада асоціації наголосила на важливості забезпечення повного, безпечного та безперешкодного доступу Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ (СММ) при забезпеченні безпеки її спостерігачів та обладнання.

ЄС підтвердив свою політику невизнання незаконної анексії Росією Автономної Республіки Крим та міста Севастополя. Україна представила свою ініціативу щодо започаткування міжнародної Групи друзів українського Криму. Рада асоціації засудила триваючу мілітаризацію Росією півострова та погіршення ситуації у сфері прав людини, в тому числі заборону на діяльність органу самоврядування кримських татар (Меджлісу) та переслідування тих, хто не визнає незаконну анексію. Рада асоціації закликала до негайного звільнення всіх незаконно затриманих громадян України на незаконно анексованому півострові та в Росії.

Рада асоціації закликала всі держави сприяти розслідуванню та кримінальному переслідуванню відповідальних за збиття рейсу MH17 з метою їх притягнення до відповідальності, відповідно до вимог Резолюції РБ ООН 2166.

Рада асоціації привітала підписання:

Угоди про фінансування програми ЄС з підтримки Сходу України, внесок у розмірі 50 млн євро на зміцнення місцевого самоврядування, відновлення економіки, безпеку громади та соціальну взаємодію у підконтрольних Уряду України районах Донецької та Луганської областей;

Угоду про фінансування з метою спрощення участі України в Стратегії ЄС для Дунайського регіону та забезпечення повної інтеграції в Дунайську транснаціональну програму з метою сприяння сталому економічному зростанню та співробітництву в Дунайському басейні.

 

П’яте засідання ( 17 грудня 2018 р., м. Брюссель).

Європейський Союз та Україна провели п'яте засідання Ради асоціації 17 грудня 2018 р. в Брюсселі. Рада асоціації відбулася після першого повного року з дня набрання чинності Угодою про асоціацію між Україною та ЄС (включаючи поглиблену та всеохоплюючу зону вільної торгівлі) 1 вересня 2017 р., що  позитивно вплинуло на розвиток двосторонніх торговельних відносин та процес імплементації реформ. Безвізовий режим для громадян України, які подорожують до Європейського Союзу, також успішно діяв більше року. Понад півмільйона українців вже скористалися перевагами безвізового режиму.

Рада асоціації висловила свою глибоку стурбованість з приводу ескалації в Керченській протоці та Азовському морі і порушення Росією міжнародного права, а також подальшої мілітаризації в регіоні. У листопаді російські прикордонні військові кораблі протаранили та обстріляли українські судна, які потім були захоплені Росією разом з їх командами. Не існує жодних виправдань для застосування військової сили з боку Росії. Рада асоціації закликала Росію негайно повернути захоплені українські судна та звільнити 24 затриманих військовослужбовців, а також забезпечити вільний та безперешкодний прохід через Керченську протоку з і до Азовського моря відповідно до міжнародного права. Європейський Союз продовжуватиме уважно відслідковувати ситуацію і рішуче налаштований діяти належним чином у тісній координації зі своїми міжнародними партнерами. Рада асоціації обговорила можливості надання адресної допомоги ЄС приазовському регіону. ЄС готовий вжити заходів для подальшого надання підтримки, зокрема постраждалим регіонам України. У цьому контексті ЄС має намір направити оціночну місію до України на початку 2019 року.

 За підсумками Саміту Україна - ЄС від 9 липня 2018 р. Рада асоціації погодилася продовжити діалог, що випливає з ініціативи України поглибити співробітництво в рамках Угоди про асоціацію в таких галузях як енергетика, юстиція і внутрішні справи, митниця та цифрова економіка. Вона також погодилася розпочати роботу щодо оновлення, де це необхідно, додатків до Угоди про асоціацію з метою сприяння процесу імплементації, узгодженому з розвитком права ЄС та відповідних міжнародних стандартів.

 Рада асоціації погодилася активізувати співпрацю у сфері юстиції та внутрішніх справ у рамках Угоди про асоціацію. Сфери взаємного інтересу в цьому секторі, у яких може бути досягнуто відчутних результатів, можуть включати інтегроване управління кордонами, національну систему притулку та управління ідентифікацією на основі біометричних засобів, протидію відмиванню коштів та фінансуванню тероризму, боротьбу з організованою злочинністю та тяжкими міжнародними злочинами. Обидві сторони підкреслили необхідність подальшої співпраці у боротьбі з кібер- та гібридними загрозами в інтересах безпеки своїх громадян. У зв'язку з цим Рада асоціації привітала зобов'язання ЄС продовжувати підтримку України в галузі кібербезпеки. Сторони погодились з важливістю протидії дезінформації та втручанню у вибори, а також обговорили можливості співпраці у цій сфері.

Рада асоціації привітала зростання двосторонньої торгівлі між Україною та ЄС. Рада асоціації погодилася з необхідністю приділити особливу увагу ефективній і своєчасній імплементації положень поглибленої та всеохоплюючої зони вільної торгівлі, подальшому сприянню торгівлі та усуненню технічних торговельних бар'єрів, в тому числі у сферах митних процедур, технічних регламентів, санітарних та фітосанітарних вимог, а також реформи системи безпеки харчових продуктів, системи державних закупівель та захисту прав інтелектуальної власності. Українська сторона підтвердила свої зобов’язання щодо реформи системи технічного регулювання, зокрема потребу прискорити схвалення секторального і горизонтального законодавства, у т.ч. у сфері ринкового нагляду. ЄС визнав досягнутий на сьогодні прогрес та нагадав, що Україні слід виконати всі передумови, передбачені в Угоді про асоціації/ПВЗВТ, включаючи імплементацію відповідного законодавства ЄС в національне законодавство, впровадження адміністративних та інституційних реформ та забезпечення функціонування дієвої, ефективної та прозорої адміністративної системи,  які є необхідними для початку переговорів щодо Угоди про взаємне визнання оцінки відповідності та прийнятності промислової продукції (АСАА). Сторона ЄС закликала Україну продовжувати боротьбу з прихованими інтересами з тим, щоб поліпшити діловий та інвестиційний клімат, а також невідкладно усунути торговельні подразники, зокрема мораторій на експорт необробленого лісу.

Рада асоціації очікує на схвалення нового Трудового кодексу України, а також ратифікацію Стамбульської конвенції для ефективної боротьби з насиллям проти жінок, вітаючи ключові кроки, здійснені Україною у цьому контексті протягом останніх років.

Рада асоціації висловила очікування щодо прийняття законодавства про реформу Служби безпеки. ЄС підтвердив свою безперервну прихильність підтримці України у проведенні реформ у сфері юстиції та цивільної безпеки за допомогою програм ЄС та Консультативної місії ЄС.

Шосте засідання ( 28 січня 2020 р., м. Брюссель).

Україна та Європейський Союз провели шосте засідання Ради асоціації 28 січня 2020 року в Брюсселі. Рада асоціації вперше проходила під головуванням Прем’єр-міністра Олексія Гончарука України та Високого представника ЄС з зовнішніх справ і політики безпеки, Віце-президента Європейської Комісії Жозепа Борреля. Зустріч продемонструвала високу динаміку двостороннього діалогу між Україною та ЄС з широкого кола питань, які становлять взаємний інтерес, та привітала прогрес, досягнутий після проведення останнього саміту Україна-ЄС 8 липня 2019 року.

ЄС висловив глибокі співчуття з приводу загибелі пасажирів рейсу PS 752 Міжнародних авіаліній України 8 січня і Рада асоціації очікує, що Іран продовжить співпрацювати у повному обсязі та здійснить всеохоплююче та прозоре розслідування цієї трагедії у відповідності до міжнародних стандартів.

Рада асоціації підтвердила незмінну відданість сторін зміцненню політичної асоціації та економічної інтеграції між Україною та Європейським Союзом на основі Угоди про Асоціацію і поглибленої та всеохоплюючої зони вільної торгівлі та спільних цінностей, які в ній закладені. 

Рада привітала конкретні результати імплементації Угоди про асоціацію на користь громадян України та ЄС. Про це, зокрема, свідчить зростання двосторонньої торгівлі на 13% протягом перших дев’яти місяців 2019 року у порівнянні зі 2018 роком.

Рада асоціації також привітала позитивний вплив безвізового режиму на міжлюдські контакти між Україною та ЄС, та громадян України, які мають біометричні паспорти, і відвідали Шенгенську зону без віз більш ніж 3 мільйони разів.

Рада асоціації привітала зусилля України у впровадженні реформ та досягнутий нею значний прогрес. Обидві сторони погодилися з необхідністю продовження зміцнення верховенства права і проведення структурних реформ. Це є необхідним для підтримки подальшого розвитку і створення прозорих рівних умов та привабливого ділового та інвестиційного клімату в Україні, а також зменшення впливу з боку зацікавлених груп.

Рада асоціації привітала  нещодавні кроки української влади у запуску Вищого антикорупційного суду України, перезапуску Національного агентства з питань запобігання корупції та декриміналізації незаконного збагачення. Також відзначено, що Конституційний суд України визнав електронне декларування доходів громадських активістів неконституційним.

Сторони погодилися співпрацювати далі у реагуванні на кібер та гібридні загрози, а також дезінформацію, з метою посилення їхньої стійкості та безпеки їхніх громадян. Рада асоціації привітала діалог з питань стратегічних комунікацій та роль у цьому контексті неформальної Робочої групи високого рівня зі Стратегічних Комунікацій. 

Обидві сторони погодилися з необхідністю прискорення гармонізації законодавства України до правової системи ЄС у сферах, де відбулися затримки, включаючи захист прав інтелектуальної власності.

Рада асоціації привітала прогрес, досягнутий Україною на шляху гармонізації її законодавства у сфері технічних регламентів, стандартів та оцінки відповідності, як це передбачено Угодою про асоціацію/ПВЗВТ. Перш ніж розпочати переговори щодо Угоди про оцінку відповідності та прийнятність промислової продукції, Україна повинна забезпечити ухвалення необхідного законодавства, набрання ним чинності та його реального застосування відповідними українськими органами. Сторони підтвердили взаємне зобов’язання щодо проведення та надання сприяння місії з попередньої оцінки стану української системи якості та адаптації національного законодавства до стандартів ЄС.

Рада асоціації привітала кроки української влади щодо відкриття ринку землі, який повинен ґрунтуватися на верховенстві права та принципах стійкості, прозорості, справедливості та всеосяжності.

Рада асоціації привітала прогрес у сфері децентралізації, який став одним із основних досягнень і дозволив новим об’єднаним громадам надавати якісні послуги громадянам. У цьому контексті вона підкреслила, що зміни до Конституції та територіально-адміністративного устрою повинні розроблятись у процесі широких консультацій з усіма зацікавленими сторонами.

Рада асоціації привітала ухвалення Виборчого кодексу як позитивний крок на шляху до гармонізації виборчого законодавства України.

Рада асоціації погодилась з необхідністю забезпечити повагу до вже існуючих прав осіб, які належать до національних меншин, що закріплені у Конвенціях ООН і Ради Європи та відповідних протоколах до них, недискримінацію осіб, які належать до національних меншин, а також повагу до розмаїття, на основі змістовного діалогу з представниками осіб, які належать до національних меншин. Рада асоціації врахувала кроки, зроблені Україною з метою імплементації рекомендацій Венеціанської комісії щодо Закону України «Про освіту», і наголосила на необхідності повної імплементації цих рекомендацій. Україна привернула увагу до ухвалення парламентом Закону України «Про загальну середню освіту», що містить виняток для приватних шкіл. Що стосується Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», то Рада асоціації закликала Україну до імплементації рекомендацій Венеціанської комісії.

ЄС підтвердив свою безперервну прихильність підтримці України у проведенні реформ у сфері правосуддя та цивільної безпеки за допомогою Консультативної місії ЄС та програм ЄС. Рада асоціації нагадала, що реформа Служби безпеки України та посилення демократичного нагляду за сектором безпеки залишаються ключовими. Вона привітала триваючу амбітну реформу прокуратури.

Рада асоціації привітала зацікавленість України у посиленні співпраці у сфері юстиції та внутрішніх справ у рамках Угоди про асоціацію. Сфери взаємного інтересу, у яких може бути досягнуто відчутних результатів, можуть включати інтегроване управління кордонами, національні системи притулку та управління ідентифікацією на основі біометричних засобів, протидію відмиванню коштів та фінансуванню тероризму, боротьбу з організованою злочинністю та тяжкими міжнародними злочинами. Україна представила ЄС свою пропозицію щодо Нового порядку денного Україна-ЄС у сфері юстиції, свободи та безпеки.

ЄС підтвердив свою непохитну підтримку та відданість незалежності, суверенітету та територіальній цілісності України у межах її міжнародно визнаних кордонів. Обидві сторони підтвердили, що рішуче засуджують порушення суверенітету та територіальної цілісності України внаслідок актів агресії Збройних сил РФ з лютого 2014 року. Рада асоціації підтвердила свою підтримку пошуку мирного та сталого політичного врегулювання цього конфлікту на сході України. Рада асоціації погодилася з необхідністю повної імплементації Мінських домовленостей усіма сторонами, підкресливши відповідальність Росії у цьому зв’язку. ЄС нагадав, що тривалість економічних санкцій проти РФ залишається обумовленою повною імплементацією Мінських домовленостей. Рада Асоціації також підтвердила свою повну підтримку зусиллям, які здійснюються у рамках Нормандського формату, Тристоронньої контактної групи та ОБСЄ. Вона привітала позитивні кроки, які здійснює Україна, включаючи розведення в окремих районах, які постраждали від конфлікту.

Спільна заява за результатами 7-го засідання Ради асоціації між Україною та ЄС

Україна та Європейський Союз провели сьоме засідання Ради асоціації 11 лютого 2021 року в Брюсселі. Рада асоціації проходила під співголовуванням Жозепа Борреля, Високого представника ЄС з зовнішніх справ і політики безпеки, та Дениса Шмигаля, Прем’єр-міністра України.

Рада асоціації підтвердила незмінну відданість сторін зміцненню політичної асоціації та економічної інтеграції між Україною та Європейським Союзом на основі Угоди про Асоціацію та Поглибленої та всеохоплюючої зони вільної торгівлі (далі - ПВЗВТ), а також спільних цінностей, які в ній закладені. 

Рада асоціації підкреслила єдність, солідарність та взаємну відданість, продемонстровані в умовах пандемії COVID-19. ЄС підтвердив свою готовність допомогти Україні отримати ранній доступ до вакцин та підтримати кампанію вакцинації через регіональний проект із Всесвітньою організацією охорони здоров'я, започаткований сьогодні. Рада асоціації очікує на відновлення звичних можливостей для подорожей наших громадян, щойно це дозволять епідемічні умови.

ЄС привітав реформаторські зусилля України. Учасники погодилися щодо потреби України в активізації зусиль з метою зміцнення верховенства права та забезпечення незалежного і ефективного функціонування антикорупційних інститутів задля забезпечення широкої суспільної довіри й підтримки у боротьбі з корупцією. Вони підтвердили, що всеохоплююча судова реформа залишається життєво важливою. У зв’язку з рішеннями Конституційного Суду України ЄС високо оцінив зобов’язання України повністю відновити систему електронного декларування активів та наголосив на важливості ухвалення стримуючих санкцій. ЄС також звернув увагу на потребу надійних перевірок доброчесності суддів.

ЄС знову підтвердив свою непохитну підтримку та відданість суверенітету й територіальній цілісності України в її міжнародно визнаних кордонах. Рада асоціації заявила про своє суворе засудження порушення суверенітету і територіальної цілісності України російськими збройними силами та підтвердила свою підтримку мирному і сталому політичному врегулюванню. Було підкреслено потребу в повній імплементації Мінських домовленостей усіма сторонами та наголошено, у зв’язку з цим, на відповідальності Росії. ЄС нагадав, що обсяг і тривалість економічних санкцій проти Росії залишаються пов’язані з повним виконанням Мінських домовленостей. Була підкреслена важливість підтримання режиму припинення вогню та його відповідність додатковим заходам щодо консолідації припинення вогню, яке діє з 27 липня 2020 року. Рада асоціації закликає звільнити усіх пов’язаних з конфліктом утримуваних осіб відповідно до Мінських домовленостей. Рада асоціації підтвердила свою повну підтримку зусиллям у Нормандському форматі, Тристоронній контактній групі та ОБСЄ і закликала до повного, безпечного і безперешкодного доступу Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ по усій території України.     

ЄС знову підтвердив його політику невизнання незаконної анексії Росією Автономної Республіки Крим та м. Севастополя, зокрема шляхом обмежувальних заходів. Рада асоціації засудила погіршення ситуації з правами людини на Кримському півострові та подальшу мілітаризацію півострова і Чорного та Азовського морів. Сторони закликали до негайного звільнення усіх незаконно затриманих і ув’язнених українських громадян на Кримському півострові та в Росії, зокрема кримськотатарських активістів. Рада асоціації також закликала Росію забезпечити безперешкодний і вільний прохід до і з Азовського моря відповідно до міжнародного права. Сторони привітали дипломатичні зусилля, спрямовані на відновлення суверенітету і територіальної цілісності України у її міжнародно визнаних кордонах. У цьому контексті, Україна детальніше представила концепцію «Міжнародної кримської платформи» та запросила ЄС взяти участь в інавгураційній зустрічі високого рівня у рамках цієї ініціативи 23 серпня 2021 у Києві.            

Рада асоціації підтвердила початок проведення у 2021 році кібердіалогів Україна – ЄС. Сторони відзначили також важливість посилення співпраці у сфері спільної безпекової та оборонної політики та координацію у сфері спільної зовнішньої та безпекової політики, вітаючи у цьому контексті участь України в операції ЄС  “EUFOR Althea”.

Рада асоціації погодилась продовжувати посилення економічної інтеграції та регуляторного зближення України з ЄС у таких сферах як цифрова економіка, спрощення торгівлі, митне співробітництво, юстиція та внутрішні справи у рамках Угоди про асоціацію.

Рада асоціації підтвердила наміри України та ЄС просувати вперед всебічний перегляд досягнення цілей Угоди, як це передбачено у статті 481. У якості першого кроку кожна сторона проводить внутрішню оцінку з метою презентації результатів на Саміті Україна-ЄС у 2021 році.

Рада асоціації підтвердила зобов’язання України та ЄС почати консультації щодо подальшого перегляду лібералізації торгівлі товарами в рамках ПВЗВТ, відповідно до статті 29 Угоди про асоціацію, та послідовно оновлювати відповідні Додатки до Угоди. Рада асоціації підкреслила необхідність посилювати спільну роботу над подальшим спрощенням торгівлі.

Рада асоціації погодилась з необхідністю ефективної і вчасної імплементації ПВЗВТ з метою отримання повних переваг Угоди про асоціацію та підкреслила необхідність повного дотримання зобов’язань в рамках ПВЗВТ.

Рада асоціації привітала початок місії з попереднього оцінювання готовності України до Угоди про оцінку відповідності та прийнятність промислових товарів та очікує на якнайскоріше отримання її рекомендацій.

Рада асоціації визнала зусилля України у підтримці макроекономічної та фінансової стабільності. Обидві сторони відзначили виплату Україні 1,1 млрд євро в 2020 році за двома програмами макрофінансової допомоги ЄС. ЄС закликав Україну виконувати свої політичні зобов'язання в рамках поточної програми макрофінансової допомоги, направленої на боротьбу з COVID-19, та продовжувати тісну співпрацю з Міжнародним валютним фондом. Рада асоціації підтвердила важливість незворотності реформ у банківському секторі, зокрема у зв'язку з націоналізацію ПриватБанку, наголосивши на важливості здійснення правосуддя стосовно осіб, відповідальних за масштабне шахрайство в ПриватБанку, та поверненні активів.

Рада асоціації погодилася щодо важливості подальшого впровадження реформ в енергетичному секторі. Рада асоціації привітала започаткування Фонду енергоефективності та підкреслила необхідність забезпечення належних внесків з державного бюджету України до Фонду. Обидві сторони домовились щодо важливості продовження співпраці щодо інтеграції енергетичних ринків та енергетичних систем України з енергетичним ринком ЄС на основі ефективного впровадження оновленого Додатку XXVII до Угоди про асоціацію, а також щодо координації подальших кроків.

Рада асоціації нагадала про важливість посилення зусиль для розв’язання викликів у сфері кліматичної дії та довкілля, як це передбачено Угодою про асоціацію та відповідно до Паризької угоди.

Рада асоціації привітала прагнення України наблизити свої політики та законодавство до Європейського зеленого курсу. Обидві сторони привітали цільову початкову зустріч між Виконавчим віце-президентом Тіммермансом та Прем'єр-міністром Шмигалем. Сфери спільного інтересу, які були обговорені, включали: енергоефективність, водень, вугільні регіони у стані переходу, промислові альянси та архітектура управління кліматом.

Рада асоціації привітала співробітництво у рамках Діалогу високого рівня між Україною та ЄС щодо горизонтальних питань та окремих секторів промисловості. ЄС та Україна прагнуть інтенсифікувати співпрацю у галузі критичної сировини та акумуляторів з метою започаткування стратегічного партнерства. ЄС привітав участь України в Європейському альянсі сировини та Європейському альянсі акумуляторів.

Рада асоціації привітала прагнення України до подальшого наближення національного законодавства до права ЄС у сфері цифрової економіки, привітала прогрес у імплементації положень Угоди про асоціацію в телекомунікаційній сфері та підкреслила необхідність послідовних зусиль у цій сфері, зокрема, гарантування незалежності регулятора телекомунікаційного ринку. Обидві сторони привітали спільний робочий план співпраці між Україною та ЄС щодо електронних довірчих послуг.

ЄС нагадав про важливість свободи висловлювання, незалежності та плюралізму засобів масової інформації, включаючи важливу роль, яку відіграє незалежна державна служба мовлення. Сторони визнали, що зусилля України захиститися від маніпуляцій інформацією є законними, зокрема, враховуючи масштаби дезінформаційних кампаній, які торкаються України, в тому числі з-за кордону. Будь-які вжиті заходи не повинні відбуватися за рахунок свободи ЗМІ і повинні бути пропорційними меті.

Обидві сторони нагадали про спільні цінності демократії, верховенства права, поваги до міжнародного права і прав людини, включаючи права осіб, що належать до меншин, а також гендерної рівності. Рада асоціації погодилася стосовно потреби забезпечувати повагу щодо прав, які вже набуті особами, що належать до національних меншин, як це передбачено конвенціями ООН і Ради Європи та відповідними протоколами, недискримінації осіб, що належать до національних меншин та поваги до розмаїття на основі змістовного діалогу з представниками осіб, що належать до національних меншин. Сторона ЄС підкреслила потребу повністю імплементувати рекомендації Венеційської комісії стосовно освітнього закону. Українська сторона підкреслила, що після ухвалення Закону «Про загальну середню освіту» у січні 2020 з подальшим продовженням перехідного періоду до 2023 в частині впровадження статті 7  закону про освіту, вона виконала ключові рекомендації Венеційської комісії стосовного цього закону. ЄС заохочує Україну впровадити рекомендації Венеційської комісії стосовного закону про державну мову та ухвалити закон про національні меншини.  

Рада асоціації погодилася щодо потреби швидко та змістовно розслідувати атаки проти активістів громадянського суспільства і журналістів та забезпечити притягнення до правосуддя замовників і виконавців. Також, ЄС послався на нещодавні події проти представників осіб, які належать до національних меншин, включаючи члена Європейського Парламенту. Україна заявила, що вона залишається відданою захисту прав людини, зокрема національних меншин та готова обмінюватися будь-якою інформацією і вживати будь-яких дій, що могли б сприяти зняттю занепокоєння.  

Рада асоціації привітала прогрес у реалізації реформи децентралізації та визнала необхідність завершення формування відповідної правової бази. ЄС підкреслив необхідність продовження реформи державного управління та вжиття необхідних заходів для повної імплементації земельної реформи. Рада асоціації привітала запуск освітнього проекту для державних службовців України «Коледж Європи Натолін».

Рада асоціації нагадала про важливість укладення Угоди про Спільний авіаційний простір якнайшвидше в 2021 році.

Рада асоціації привітала прийняття Україною закону про внутрішній водний транспорт та намір України включити свої внутрішні водні шляхи (р. Дніпро та р. Південний Буг) до регіональної Транс'європейської транспортної мережі.

Рада асоціації привітала зацікавленість України у співпраці з ЄС відповідно до найближчим часом прийнятого Нового пакту ЄС про міграцію та притулок.

Рада асоціації привітала намір України поглибити співробітництво у науковій та інноваційній сферах з ЄС, у тому числі шляхом участі в програмах «Горизонт Європа», «ЕРАЗМУС +» та інших, а також продовження інтеграції до Європейського дослідницького простору.

Рада асоціації погодилася продовжувати співпрацю у рамках Стратегії Європейського Союзу для Дунайського регіону.

Рада асоціації високо оцінила активну участь України та її внесок до двостороннього та багатостороннього вимірів Східного Партнерства у контексті підготовки до Саміту Східного Партнерства в 2021 році.