Що робити, якщо відмовили у пільговому перевезенні?

За перевезення пільгових категорій громадян витрати перевізнику має компенсувати місцевий бюджет. Та на практиці це не завжди так. Тому перевізники, боячись втратити свою вигоду, не надто радо перевозять пільговиків, а деякі водії навіть поводять себе некоректно, якщо виникає ситуація з пільговим перевезенням.

До Голованівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги звернувся учасник антитерористичної операції, якому перевізник відмовив у безоплатному проїзді, а касир − у видачі пільгового квитка.

Фахівчиня Голованівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Тетяна Бойко надає роз’яснення з даного приводу.

Відповідно до пункту 7 частини першої статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасникам бойових дій, зокрема надається безоплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту, автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості, а також залізничним і водним транспортом приміського сполучення та автобусами приміських і міжміських маршрутів, у тому числі внутрірайонних, внутрі- та міжобласних незалежно від відстані та місця проживання за наявності посвідчення встановленого зразка, а у разі запровадження автоматизованої системи обліку оплати проїзду − також електронного квитка, який видається на безоплатній основі.

Безоплатний проїзд надається на підставі посвідчення учасника бойових дій/особи з інвалідністю внаслідок війни. Особи, які користуються пільгами, повинні звернутися у квиткову касу автостанції для внесення відповідної позначки до касової відомості та отримання квитка на пільговий проїзд у випадку безплатного проїзду приміським та/або міжміським транспортом. Також, якщо ж учасник бойових дій планує скористатися послугами перевезення залізничним, водним, повітряним або міжміським автомобільним транспортом, йому необхідно для отримання квитка надати касиру проїзні талони, що видаються разом з посвідченням учасника бойових дій.

Безпідставна відмова від передбаченого законом пільгового перевезення громадян тягне за собою адміністративну відповідальність. Так, відповідно до частини сьомої статті 1331 Кодексу України про адміністративні правопорушення безпідставна відмова від передбаченого законом пільгового перевезення громадян тягне за собою накладення штрафу на водіїв транспортних засобів, громадян-суб’єктів підприємницької діяльності в розмірі п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (850 гривень).

У разі безпідставної відмови у безоплатному проїзді вам необхідно:

з’ясувати назву та контактні дані перевізника (інформація, як правило, зазначається в інформаційних матеріалах, розміщених біля водія), власне ім’я водія;

записати номер транспортного засобу, час та маршрут поїздки;

придбати квиток, зберегти його, а у разі звернення до суду подбати про наявність свідків відмови у безоплатному проїзді.

У разі, якщо водій громадського автотранспорту відмовляється слідувати маршрутом, поки ви не сплатите за проїзд, попри наявність у вас посвідчення учасника бойових дій, або ж коли касир автостанції відмовляє вам у видачі безоплатно квитка (за наявності вільних місць) для захисту порушеного права ви можете звернутися зі скаргою до керівника перевізника, органу місцевого самоврядування або територіального управління Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) як органу, який розглядає справи про адміністративні правопорушення, зв’язані з порушенням правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту, правил користування автомобільним транспортом та електротранспортом. До заяви необхідно додати копії посвідчення учасника бойових дій і проїзного квитка (за наявності).