Робота Міністерства юстиції у напрямку імплементації в Україні міжнародного гуманітарного права

Виконання норм міжнародного гуманітарного права (далі – МГП), в тому числі шляхом їх впровадження до законодавства України, є одним з обов’язків нашої держави, що випливають з міжнародних договорів у відповідній сфері. Україна є стороною Женевських конвенцій про захист жертв війни від 12 серпня 1949 року (Женевська конвенції про поліпшення долі поранених, хворих та осіб, які зазнали корабельної аварії, зі складу збройних сил на морі; Женевська конвенції про поліпшення долі поранених і хворих у діючих арміях; Женевська конвенції про захист цивільного населення під час війни; Женевська конвенції про поводження з військовополоненими) та Додаткових протоколів до них 1977 року - основних міжнародних договорів з питань МГП.

Відповідно до єдиної для усіх вищеперелічених Женевських конвенцій статті 1, Високі Договірні Сторони зобов’язуються дотримуватися та забезпечувати дотримання цих конвенцій за будь-яких обставин.

Специфікою виконання зобов’язань, що випливають з вищезазначених міжнародних договорів є також й те, що держава повинна забезпечувати виконання деяких норм МГП не лише під час збройних конфліктів, а й у мирний час. Для цього зацікавлені органи держави спільно з неурядовими організаціями, учбовими закладами, добровільними об’єднаннями та національними товариствами Червоного Хреста і Червоного Півмісяця повинні докладати зусиль для виконання цих зобов’язань.

Держави зобов’язанні поширювати знання про норми МГП, як договірні, так і звичаєві, серед збройних сил та цивільного населення, попереджати порушення норм МГП, застосовувати санкції до тих, хто їх порушує, забезпечувати захист емблем Червоного Хреста та Червоного Півмісяця тощо. Процес імплементації на національному рівні вимагає тісної співпраці міністерств, відомств і неурядових організацій.

Міністром юстиції очолюється Міжвідомча комісія з імплементації в Україні міжнародного гуманітарного права (далі – Міжвідомча комісія), утворена постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2000 року № 1157. Міжвідомча комісія є постійно діючим координаційним органом та створена з метою забезпечення реалізації на належному рівні міжнародно-правових зобов’язань України, що випливають з Женевських конвенцій про захист жертв війни від 12 серпня 1949 р., Додаткових протоколів до них та інших міжнародних договорів з питань гуманітарного права.

Відповідно до Положення про Міжвідомчу комісію її основними завданнями є:

- вивчення і аналіз законодавства України та підготовка пропозицій щодо приведення його у відповідність з положеннями міжнародних договорів з питань гуманітарного права, учасником яких є Україна;

- координація діяльності міністерств, інших центральних і місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, заінтересованих громадських організацій з питань імплементації в Україні міжнародного гуманітарного права;

- інформаційно-методичне забезпечення діяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, а також заінтересованих установ і організацій, пов’язаної з імплементацією міжнародного гуманітарного права, сприяння пропаганді та роз’ясненню його норм.

Робота Міжвідомчої комісії в основному здійснюється відповідно до плану роботи, що затверджується Головою на певний проміжок часу за попереднім погодженням із заінтересованими органами, що входять до складу Комісії.

В рамках діяльності Комісії Міністерством юстиції активно проводить роботу як на науково-практичному рівні так і організаційному.

Так, наприклад, у 2006 році Мін’юстом було підготовлено проект Розпорядження Президенту України «Про уповноваження С. Головатого на підписання Додаткового протоколу до Женевських конвенцій від 12 серпня 1949 року, що стосується затвердження додаткової розпізнавальної емблеми (Протокол III)». На підставі зазначеного Розпорядження, прийнятого Президентом України 22 травня 2006 року № 83/2006-рп, Міністром юстиції України С.П.Головатим 23 червня 2006 року підписано вищевказаний міжнародний договір.

Протягом 2007 року Мін’юстом було здійснено розробку двох законопроектів: «Про ратифікацію Додаткового протоколу до Женевських конвенцій, що стосується затвердження додаткової розпізнавальної емблеми (Протокол III)» та «Про внесення змін до деяких законодавчих актів у зв’язку з ратифікацією Додаткового протоколу до Женевських конвенцій, що стосується затвердження додаткової розпізнавальної емблеми (Протокол III)». На сьогоднішній день вказані законопроекті знаходяться на розгляді у Секретаріаті Президента України.

У 2006 році опрацьовано Міжнародну конвенцію про захист всіх осіб від насильницьких зникнень, прийняту 20 грудня 2006 року Генеральною Асамблеєю ООН, яка є новим важливим інструментом у міжнародному гуманітарному праві. Наразі ведеться робота щодо шляхів приєднання України до цього міжнародного договору.

Міністерством юстиції, за участю представників інших органів влади, що входять до складу Комісії, відновлено підготовку дослідження нормативно-правових актів України, що регулюють питання щодо осіб, зниклих без вісті, у тому числі у зонах збройних конфліктів, на предмет їхньої відповідності нормам міжнародного гуманітарного права. Протягом 2008 року планується завершити роботу над зазначеним дослідженням та опублікувати його.

7 грудня 2004 року спільно з Делегацією Міжнародного Комітету Червоного Хреста в м. Києві проведено круглий стіл, присвячений 50-річчю прийняття Гаазької конвенції про захист культурних цінностей із залученням представників центральних органів виконавчої влади, науковців, а також експертів з Республіки Бєларусь та Молдови тощо.

Міжвідомчою комісією спільно з Регіональною делегацією Червоного Хреста в Україні, Білорусі та Молдові у 2007 році проведено круглий стіл з імплементації звичаєвих норм міжнародного гуманітарного права (19-21.10.2007р., м. Львів) та круглий стіл на тему "Правовий статус осіб, зниклих безвісти в зонах озброєного конфлікту" (13-14.12.2007 р., м. Київ). У роботі зазначених заходів брали участь як представники державних органів влади так і представники наукових кіл не лише з України, а й Білорусі і Молдови.

З метою поширення знань про діяльність Комісії представники Мін’юсту постійно беруть участь у заходах, що організовуються Міжнародним Комітетом Червоного Хреста і Червоного Півмісяця та національними комісіями інших країн з імплементації міжнародного гуманітарного права. Працівниками Міністерства юстиції взято участь у таких важливих заходах, як Друга всесвітня зустріч національних комісій та інших органів з міжнародного гуманітарного права (19-21 березня 2007 р., м. Женева, Швейцарія) та 30-а міжнародна конференція Червоного Хреста та Червоного Півмісяця щодо викликів гуманітарної сфери на наступні 4 роки (25.11–01.12.2007р., м. Женева, Швейцарія).

Міністерство юстиції України, як орган, що очолює Міжвідомчу комісію з імплементації в Україні міжнародного гуманітарного права активно співпрацює з Комісією з імплементації міжнародного гуманітарного права при Раді Міністрів Республіки Білорусь. Представниками Мін’юсту у 2007 році взято участь у роботі двох заходів, організованих зазначеною Комісією, зокрема у конференції «Міжнародне гуманітарне право: нові виклики, нові випробування» (вересень 2007 р., м. Мінськ) та круглому столі з питань звичаєвих норм міжнародного права (04.12.2007 р., м. Мінськ).

У першій декаді березня 2008 року заплановано проведення чергової зустрічі Міжвідомчої комісії з імплементації в Україні міжнародного гуманітарного права у ході якої заплановано підбити підсумки діяльності Комісії у 2007 році та затвердити план заходів на наступний рік.

Начальник відділу співробітництва з міжнародними організаціями Департаменту міжнародного правового співробітництва Міністерства юстиції України
Олена Яковенко