Комітет з утвердження верховенства права

  • 24 листопада 2005 року відбулося перше засідання Комітету з утвердження верховенства права, на якому були затверджені пріоритетні напрями роботи на наступний рік:
    • досконалення системи судового устрою (організація судочинства);
    • вироблення доктрини реформування кримінального правосуддя;
    • розробка пропозицій щодо внесення змін до Цивільного кодексу України у контексті скасування Господарського кодексу України;
    • заснування незалежної самоврядної правничої професії та реформування системи безоплатної правової допомоги.

  • 8 грудня 2005 року відбулося друге засідання Комітету, на якому обговорили та затвердили проект Концепції розвитку правосуддя в Україні, яка охоплює основні етапи розвитку правосуддя:
    • зміни у внутрішній організації судів;
    • зміни в організації суддівського самоврядування;
    • зміни у процесі добору і навчання суддів;
    • зміни у системі дисциплінарної відповідальності суддів;
    • завершення процесуальної реформи;
    • механізм розвантаження судів;
    • механізм зменшення корупції в судах;
    • вдосконалення системи судів загальної юрисдикції, а саме:
      а) внесення змін до Закону України „Про судоустрій України" в частині скасування Касаційних та Апеляційних судів;
      б) створення вищих судів у цивільній та кримінальній юрисдикції;
      в) відмову від військових судів;
      г) створення місцевих (окружних) кримінальних судів;
      д) створення апеляційних цивільних та кримінальних судів;
      е) злиття цивільних та господарських судів.

    Комітет ухвалив взяти за основу проект Концепції судової реформи в Україні та створити робочу групу для доопрацювання пропозицій до вказаного проекту Концепції, висловлених під час обговорення.

  • 22 грудня 2005 року на третьому засіданні Комітет розглянув проект рекомендацій Президенту України щодо проведення комплексної судової реформи, вироблених робочою групою. На засіданні обговорені пропозиції щодо заходів із реформування системи кримінального судочинства, вироблені робочою групою.

    Комітет також доручив робочій групі підготувати проект Плану заходів щодо проведення судової реформи.

  • 16 січня 2006 року відбулося четверте засідання Комітету, на якому розглянуто проект Концепції удосконалення системи судоустрою та забезпечення доступу до справедливого правосуддя, а також проект Рекомендацій щодо здійснення судової реформи у 2006 році, розроблені робочою групою Комітету.

  • 30 січня 2006 року на п'ятому засіданні Комітет розглянув проект Концепції удосконалення системи судоустрою та забезпечення справедливого судочинства, проект Рекомендацій щодо здійснення судової реформи у 2006 році.

    Учасники засідання заслухали інформацію Голови Комітету про громадське обговорення проекту Кримінального процесуального кодексу України, прийнятого Верховною Радою України в першому читанні, яке відбулося у січні 2006 року. Учасники громадського обговорення дійшли висновку про те, що проект Кримінального процесуального кодексу України (№ 3456-Д від 18 листопада 2005 року) містить значну кількість концептуальних недоліків і потребує докорінного перероблення. За словами Голови, учасники громадського обговорення рекомендували:
    • Верховній Раді України – скасувати своє рішення від 15 грудня 2005 року про прийняття у першому читанні проекту Кримінального процесуального кодексу (проект № 3456-д від 18.11.2005 року).
    • Національній комісії зі зміцнення демократії та утвердження верховенства права – виробити концептуальні засади реформування кримінального правосуддя та створити експертну групу для розробки на основі концептуальних засад проекту нового Кримінального процесуального кодексу відповідно до європейських стандартів, взявши до уваги висновки і рекомендації експертів Ради Європи щодо проекту КПК № 3456-1, що був знятий з розгляду Верховної Ради України 1 грудня 2005 року.

  • 6 лютого 2006 року відбулося шосте засідання Комітету, на якому розглянуто проект Концепції удосконалення судового устрою та забезпечення справедливого судочинства відповідно до європейських стандартів та проект Рекомендацій щодо здійснення судової реформи у 2006 році.

  • 2 березня 2006 року відбулося сьоме засідання Комітету, на якому розглянуто проект Концепції державної політики України в сфері кримінальної юстиції. Учасники засідання Комітету обговорили ключові моменти Концепції державної політики України в сфері кримінальної юстиції, структуру, зміст і напрями реформування. Комітет взяв за основу проект Концепції державної політики України в сфері кримінальної юстиції.
    Комітет доручив робочій групі за підсумками обговорення доопрацювати Концепцію.

  • 20 березня 2006 року на восьмому засіданні Комітету розглядались пропозиції і зауваження представників суддівського корпусу до проекту Концепції удосконалення судового устрою та забезпечення справедливого судочинства в Україні відповідно до європейських стандартів, а також проект Концепції формування системи безоплатної правової допомоги в Україні.

    Члени Комітету заслухали членів робочої групи з розробки проекту Концепції удосконалення судового устрою та забезпечення справедливого судочинства в Україні, обговорили низку концептуальних зауважень, що надійшли від представників суддівського корпусу, та вирішили доручити робочій групі доопрацювати проект з урахуванням розглянутих зауважень та пропозицій.

    Голова Комітету виклав основні тези проекту Концепції формування системи безоплатної правової допомоги в Україні та повідомив про старт у Харкові першого пілотного проекту по залученню адвокатів до надання безоплатної правової допомоги. За результатами обговорення з урахуванням висловлених зауважень Комітет в цілому схвалив Концепцію формування системи безоплатної правової допомоги в Україні.

  • 20 квітня 2006 року відбулося дев'яте засідання Комітету, на якому розглянуто проект Концепції державної політики України в сфері кримінальної юстиції та правоохоронної діяльності.

    За результатами засідання схвалено в цілому зазначений проект Концепції та прийнято рішення про винесення його на обговорення на пленарне засідання Комісії, яке відбудеться 27 квітня 2006 року.

  • 25 квітня 2006 року відбулося десяте засідання Комітету, на якому розглядалися проекти Закону України "Про внесення змін до Закону України „Про адвокатуру" та проекти законів України, розроблені з урахуванням положень Концепції удосконалення судівництва для утвердження справедливого суду відповідно до європейських стандартів.

    За результатами обговорення проекту Закону України „Про внесення змін до Закону України „Про адвокатуру" було вирішено створити робочу групу, якій Комітет доручив до третьої декади травня розробити новий проект Закону України „Про внесення змін до Закону України „Про адвокатуру".

    За результатами обговорення проектів законів України, розроблених з урахуванням положень Концепції удосконалення судівництва для утвердження справедливого суду відповідно до європейських стандартів, Комітет попередньо схвалив та рекомендував винести на розгляд на пленарному засіданні наступні законопроекти: „Про внесення змін до Закону України „Про судоустрій України", „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо фінансування судової влади", „Про судовий збір".

  • 18, 22 та 24 травня 2006 року відбулися чергові (одинадцяте, дванадцяте, тринадцяте) засідання Комітету, на яких розглядалися пропозиції до проекту Закону України „Про внесення змін до Закону України „Про судоустрій", що надійшли від Верховного Суду України та Ради суддів України, Головної служби правової політики Секретаріату Президента України, Головної служби політики інституційного розвитку Секретаріату Президента України, Академії суддів України, Міністерства економіки України, Міністерства фінансів України.

    Як повідомив заступник Голови Ради суддів України Олександр Волков, узагальнені пропозиції від Верховного Суду Українищодопроекту Закону України „Про внесення змін до Закону України „Про судоустрій", які були надіслані Національній комісії, вироблені в результаті узагальнення анкетування суддів Верховного Суду України. Він зауважив, що 26 травня відбудеться засідання Ради суддів України, на якому будуть вироблені зауваження та пропозиції до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України " Про судоустрій".

    У засіданнях Комітету взяли участь представники суддівського корпусу, Секретаріату Президента України, Міністерства юстиції України, Центру політико-правових реформ. Обговорення проходило у руслі жвавих дискусій. Спірні питання, щодо яких Комітет не дійшов одностайної згоди, Комітет вирішив винести на пленарне засідання Національної комісії.

  • 29 травня і 1 червня 2006 року відбулися чотирнадцяте та п'ятнадцяте засідання Комітету за участю представників суддівського корпусу. На засіданні продовжилося обговорення законопроекту про статус суддів у частині їх матеріального забезпечення.

  • 7, 13, 20 червня 2006 року відбулися чергові (шістнадцяте, сімнадцяте, вісімнадцяте) засідання Комітету за участю представників суддівського корпусу та Державної судової адміністрації. На засіданнях був продовжений розгляд законопроектів "Про внесення змін до Закону України "Про судоустрій України" та "Про внесення змін до Закону України "Про статус суддів", зокрема, розглядалися такі проблемні питання, як організаційне забезпечення діяльності судів, грошове утримання та житлове забезпечення суддів, порядок прийняття присяги суддями, засади функціонування Національної школи суддів, кваліфікаційних комісій суддів та Дисциплінарної комісії суддів України тощо.

    Особливо дискусійним виявилося питання щодо забезпечення суддів житлом, зокрема, було висунуто три варіанти вирішення цього питання: надання державою житла протягом шести місяців, довгострокове пільгове кредитування придбання житла та грошова компенсація на придбання житла. За результатами жвавих дискусій між членами Національної комісії, представниками суддівського самоврядування та керівництвом Державної судової адміністрації, а також після ретельного аналізу економічних розрахунків по кожному з варіантів члени Комітету дійшли згоди щодо взяття за основу саме механізму довгострокового пільгового кредитування суддів на придбання житла.

  • 3 липня 2006 року відбулося дев'ятнадцяте засідання Комітету, на якому остаточно погодили тексти проектів законів "Про внесення змін до Закону України "Про судоустрій України" та "Про внесення змін до Закону України "Про статус суддів", а також прийняли рішення про передачу їх на розгляд учасників пленарного засідання Національної комісії.