Вікторія Васильчук: Удосконалюємо механізми у сфері банкрутства та боргової реструктуризації

В Україні впроваджуються важливі зміни в законодавство у сфері банкрутства та боргової реструктуризації. Вони відповідають вимогам європейської інтеграції та сучасним викликам воєнного часу – про це розповіла заступниця Міністерки Вікторія Васильчук під час Х Форуму з реструктуризації та банкрутства .

Форум із реструктуризації та банкрутства об'єднав народних депутатів України, суддів Верховного Суду, представників Незалежної асоціації банків України, міжнародних експертів, представників бізнесу, партнерів провідних юридичних компаній.

Як зазначила Вікторія Васильчук, банкрутство – це останній механізм, до якого потрібно вдаватися для врегулювання складних відносин, у яких опинився боржник. Сфера превентивної реструктуризації є новим інститутом, який ще не повністю відпрацьований в Україні. Ця сфера активно розвивається та готова до подальших впроваджень елементів директив ЄС, які ще не були реалізовані після прийняття закону про превентивну реструктуризацію.

«Наша мета – удосконалити механізми банкрутства для мікро- та малих підприємств, щоб забезпечити їм ефективні правові інструменти для вирішення фінансових труднощів», - підкреслила Вікторія Васильчук.

Впродовж останніх двох років Верховна Рада ухвалила низку законів, які внесли концептуальні зміни до Кодексу України з процедур банкрутства.

З червня 2024 року введено в дослідну експлуатацію автоматизовану систему "Банкрутство та неплатоспроможність", що включає Єдиний реєстр арбітражних керуючих, реєстр боржників та електронний кабінет арбітражного керуючого. Це значно спрощує облік, пошук та узагальнення інформації про провадження у справах про банкрутство.

Кількість проваджень у справах про банкрутство:

- 2022 рік – 569 справ,

- 2023 рік – 833 справи,

- 2024 рік – 813 справ.

Кількість справ про неплатоспроможність:

- 2022 рік — 401 справа

- 2023 рік — 604 справи,

- 2024 рік — 942 справи.

Трансформація сфери банкрутства та реструктуризації є важливим кроком на шляху до євроінтеграції. Впроваджені законодавчі зміни та цифровізація процедур сприяють підвищенню ефективності системи банкрутства, забезпеченню прозорості та захисту прав усіх учасників процесу.

Подальше реформування дозволить удосконалити механізми запобігання неплатоспроможності та створити умови для стабільного розвитку бізнес-середовища в Україні.