Як довести упущену через війну вигоду?

06.09.2022

З початку бойових дій на території України багато власників бізнесу понесли величезні збитки: у когось знищено або пошкоджено майно, хтось не отримав вигоду від зайняття господарською діяльністю через неможливість її ведення в умовах війни.

Упущена вигода ‒ це доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (пункт 2 частини другої статті 22 Цивільного кодексу України).

Оскільки методика щодо визначення упущеної вигоди наразі опрацьовується і окремого механізму немає, тому використовуються правила її визначення як у довоєнні часи. Тож, потрібно зібрати доказову базу, яка б свідчила про те, що підприємство реально могло б одержати вигоду, але не одержало її через воєнні дії, а також довести наявність причинно-наслідкового зв’язку між діями агресора і неотриманням доходу. У кожному конкретному випадку доказова база буде різна.

Наприклад, доказовою базою може бути наказ про оголошення простою у воєнний час, договори на поставку послуг або товарів у цей час ‒ вбачається причинно-наслідковий зв’язок, якщо послуга або товар не були у цей час поставлені.

Для документування неотримання доходу через воєнні дії (упущену вигоду) можна провести аудит чи експертну оцінку вартості підприємства за період з 24 лютого 2022 року. Таким способом буде зафіксовано зниження чи повна відсутність доходів або вартості активів підприємства через початок вторгнення Російської Федерації на територію України.

* У разі прийняття змін до законодавства Порядок може бути змінено