Як замінити вікна та не стати жертвою шахраїв

Доволі частими стали випадки вчинення шахрайства під час купівлі та встановлення металопластикових конструкцій. Покупець може бути ошуканий, навіть маючи на руках свій екземпляр договору та квитанцію, що підтверджує оплату товарів та послуг. Тож, як безпечно придбати металопластикові вінка чи двері та уберегтися від шахраїв, розповідає фахівчиня Кропивницького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Наталія Цуцман.

 

Обережно – схеми

 

Однією із найпоширеніших схем шахрайства під час придбання та встановлення металопластикових конструкцій є умовити клієнта внести передоплату за той чи інший продукт. Під час такого шахрайства покупця просять оплатити частину суми або повну вартість за продукцію готівкою, або перевести кошти на банківську картку, або виставляють рахунок у одній з платіжних систем. Якщо покупець заплатив та не отримав квитанції або платіжного доручення, то він не зможе довести, що був ошуканий, оскільки гроші були передані покупцем добровільно.

Іншим видом шахрайства є те, що при замовленні металопластикових конструкцій ви отримаєте на руки договір, в якому прописані строки поставки продукту до вашого будинку чи квартири. І от минає строк поставки, а товар так і надійшов вам. На телефонні дзвінки вам не відповідають, а за адресою, яка зазначена в договорі даного постачальника немає, або просто посилаються на якісь обставини, які вплинули на невчасність виконання договору.

Також деякі суб’єкти господарювання користуються довірою громадян похилого віку, недостатнім рівнем їх знань, неналежним станом здоров’я, використовуючи практику привабливих умов виконання замовлення (різноманітні знижки), спонукають громадян надати згоду на миттєве оформлення споживчого кредиту, але приховують інформацію про реальні кредитні ставки банку.

 

Як вибрати постачальника

 

Найкраще обирати для замовлення металопластикових конструкцій фірмові магазини, або перевірені точки продажів, оскільки:

  • це є стаціонарні торгові точки і ви матимете можливість повернутися до продавця за отриманням консультації або вирішення проблем з продукцією;
  • наявні зразки, які дозволять обрати продукцію після детального аналізу та огляду;
  • менеджери або продавці можуть відповісти на питання, які виникнуть під час купівлі товару в майбутньому.

Для цього потрібно запросити у компанії-продавця зразок договору, де містяться реквізити продавця (юридичної особи або фізичної особи-підприємця (далі − ФОП). Потім у кілька кліків перевірити наявність такого продавця у ЄДР та його статус (діє, в процесі припинення, діяльність припинена).

Якщо юридичну особу або ФОП не зареєстровано у ЄДР, у такому випадку немає відповідальної особи, з якою можна укласти договір. Переконайтеся у тому, що юридична адреса місцезнаходження юридичної особи або ФОПу в ЄДР збігається з адресою зазначеною в договорі.

Також, можна перевірити на сайті Єдиного державного реєстру судових рішень (https://reyestr.court.gov.ua/) наявність судових рішень щодо юридичної особи або ФОПу та з якими переважно питаннями позивачі звертаються до суду.

І нарешті, на сайті Єдиного реєстру боржників (https://erb.minjust.gov.ua/#/search-debtors) дізнатися чи перебуває юридична особа або ФОП на обліку в даному реєстрі та чи виконує рішення суду.

 

Чи обов’язкове укладення договору

 

При замовленні металопластикових конструкцій важливим моментом є укладення договору. Договір на виготовлення і монтаж металопластикової продукції підписується в двох екземплярах, бажано в приміщенні юридичної особи чи ФОПу.

Перед підписанням необхідно уважно ознайомитися з договором. Якщо виникають деякі сумніви щодо змісту договору, краще взяти зразок та проконсультуватися зі спеціалістом. Продавець, який працює в правовому полі, не буде заперечувати на детальному вивченні договору.

У договорі повинні бути чітко обумовлені наступні умови: продукція, яка замовляється (розміри, специфікація, кількість тощо), оплата, терміни поставки, гарантії на вироби та монтаж, відповідальність сторін, форс-мажорні обставини, умови розірвання договору тощо.

Важливо! Під час укладення договору зверніть увагу на те, чи в договорі зазначена лише поставка металопластикових конструкцій до будинку або квартири, чи й здійснення монтажних робіт. Так як у більшості випадків це лише виготовлення та поставка, на здійснення монтажних робіт потрібна ще відповідна ліцензія.

Відсутність договору виключає можливість пред’явити будь-які претензії продавцеві.

 

Як здійснити оплату

 

Основною вимогою при купівлі металопластикових конструкцій є «прозорі» платежі. Передоплату за продукцію можна здійснювати готівкою чи банківським платежем тільки на реквізити юридичної особи або ФОПу, указані у договорі із зазначенням у призначенні платежу «передоплата за вікна згідно з Договором від ….№ ...».

Якщо у призначенні платежу чітко вказано, що це передоплата або аванс, а також зазначено, згідно якого договору здійснюється платіж, то можна легко довести, що це не «подарунок», а оплата за вікна.

Остаточний розрахунок за продукцію здійснюється після завершення всіх робіт, закриття всіх обґрунтованих претензій і підписання акту наданих послуг чи виконаних робіт.

Важливо! Коли в договорі зазначено передоплату у формі «завдатку», то краще відмовитися від укладення такої угоди, оскільки «завдаток» не повертається! Якщо сторона, яка дала завдаток, відмовляється від виконання договору, завдаток залишається в іншої сторони, у надавача послуг.

 

Що робити, якщо ви все таки стали жертвою шахраїв

 

Якщо ваші права порушені, або ви стали жертвою шахрайства під час придбання металопластикових конструкцій, можна вирішити цю проблему двома шляхами.

По-перше, звернутися до правоохоронних органів із заявою про вчинення кримінального правопорушення відповідно до статті 190 Кримінального кодексу України, а саме заволодіння чужим майном або придбання права на майно шляхом обману чи зловживання довірою (шахрайство).

Важливо! Неприйняття заяви про вчинення кримінального правопорушення не допускається! Дії або бездіяльність працівників правоохоронних органів, які не приймають у вас заяву про вчинення кримінального правопорушення або його невнесення до Єдиного реєстру досудових розслідувань може бути оскаржене шляхом звернення до керівника відповідного правоохоронного органу, прокуратури або суду.

По-друге, в рамках цивільного законодавства можна звернутися до суду з позовною заявою про розірвання договору побутового підряду, оскільки відповідно до статті 865 Цивільного кодексу України за договором побутового підряду підрядник, який здійснює підприємницьку діяльність, зобов’язується виконати за завданням фізичної особи (замовника) певну роботу, призначену для задоволення побутових та інших особистих потреб, а замовник зобов’язується прийняти та оплатити виконану роботу.

Договір побутового підряду є публічним договором. До відносин за договором побутового підряду, не врегульованих Цивільним кодексом України, застосовується законодавство про захист прав споживачів.

Окрім розірвання договору побутового підряду та повернення коштів замовник може відповідно до частини п’ятої статті 10 Закону України «Про захист прав споживачів» стягнути з юридичної особи або ФОПу пеню (неустойку) за невиконання, прострочення виконання або іншого неналежного виконання умов договору.

Важливо! Відповідно до частини третьої статті 22 Закону України «Про захист прав споживачів» позивачі у справах про захист своїх прав як споживачів звільняються від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях.

Також, якщо незаконними діями юридичної особи або ФОПу замовнику (покупцеві) була завдана моральна шкода, то згідно зі статтею 23 Цивільного кодексу України особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав.

Слід звернути увагу на те, що дана шкода має підтверджуватися певними доказами (наприклад, копіями звернень до юридичної особи чи ФОПу та їхніми відповідями, чеками про відправлення, документами про звернення до лікувального закладу, які б підтверджували моральні страждання особи у зв’язку з невиконання (неналежним виконанням) умов договору, квитанції з аптеки тощо).

 

Приклад успішної судової практики

 

15 травня 2018 року між пані Євгенією та ФОПом був укладений договір підряду, згідно з яким ФОП зобов’язався організувати дії по виготовленню і передачі у власність ПВХ конструкцій за його розцінками.

Відповідно до пункту 2.2 договору пані Євгенія передала підряднику кошти за виконання робіт в розмірі 8000 грн. 00 коп, а останній зобов’язався доставити матеріал протягом 40 робочих днів з моменту підписання договору, тобто до 11 липня 2018 року.

Але підрядник свої зобов’язання у встановлений договором строк не виконав, вимогу повернути суму отриманих коштів ігнорував, гроші не повернув.

Тому пані Євгенія звернулася до Кропивницького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги для вирішення її питання.

Для надання безоплатної вторинної правової допомоги пані Євгенії було призначено працівницю центру Наталію Цуцман.

Уважно дослідивши докази та узгодивши правову позицію з клієнткою було вирішено звернутися до суду з позовом про захист прав споживачів, розірвання договору побутового підряду та стягнення сплаченої за виконання робіт та матеріали грошової суми, пені (неустойки) та моральної шкоди.

 (Детальніше з рішенням суду можна ознайомитися за посиланням: https://reyestr.court.gov.ua/Review/81681262)