Загальна інформація щодо порядку підвищення кваліфікації арбітражними керуючими

Відповідно до частини четвертої статті 11 Кодексу України з процедур банкрутства арбітражний керуючий повинен один раз на два роки підвищувати кваліфікацію в порядку, встановленому державним органом з питань банкрутства.

Порядок підвищення кваліфікації арбітражними керуючими регулюється Положенням про систему підготовки і перепідготовки осіб, які мають намір здійснювати діяльність арбітражного керуючого, підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації арбітражних керуючих (далі – Положення), затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 13.08.2019 № 2536/5 (зі змінами).

Підвищення кваліфікації арбітражних керуючих здійснюється у формі короткострокового підвищення кваліфікації шляхом участі у семінарі з питань відновлення платоспроможності боржників або визнання їх банкрутами. Тривалість підвищення кваліфікації становить не менше 27 год.

Підвищення кваліфікації організовується та проводиться закладами, що включені до Переліку закладів, відповідно до пункту 6 розділу II Положення.

Заклад на кожний курс підвищення кваліфікації готує програму семінару з питань відновлення платоспроможності боржників або визнання їх банкрутами (далі - Програма семінару) і подає її на погодження до структурного підрозділу Мін'юсту. Програма семінару містить інформацію про зміст навчання, розподіл навчального часу аудиторних занять і самостійної навчальної роботи для вивчення кожної теми, організаційні форми її вивчення.

Підвищення кваліфікації проводиться за такими тематиками:

актуальні питання організації діяльності арбітражного керуючого;

новели у законодавстві України, що стосуються діяльності арбітражного керуючого;

судова практика у справах про банкрутство (неплатоспроможність);

інші питання, пов'язані з діяльністю арбітражного керуючого, знання яких потребує постійного оновлення та удосконалення.

Протягом 15 робочих днів структурний підрозділ Мін'юсту опрацьовує Програму семінару і погоджує її або відмовляє у погодженні з наданням пропозицій щодо її доопрацювання.

Проведення підвищення кваліфікації закладом без Програми семінару або відповідно до Програми семінару, не погодженої зі структурним підрозділом Мін'юсту, не допускається.

За 15 календарних днів до початку проведення підвищення кваліфікації заклад надсилає інформацію до структурного підрозділу Мін'юсту про намір, строк та місце його проведення з метою оприлюднення її на офіційному вебсайті Міністерства юстиції в мережі Інтернет.

Підвищення кваліфікації арбітражних керуючих проводиться за місцезнаходженням закладу або в іншому належно облаштованому для проведення семінарів місці, обраному закладом, та на підставі договору, укладеного між ними і закладом.

Підвищення кваліфікації завершується проведенням закладом підсумкового заліку шляхом письмового тестування.

У день проведення підсумкового заліку арбітражний керуючий для взяття участі у ньому подає документ, що посвідчує особу.

Для проведення заліку заклад утворює комісію у складі не менше ніж три особи. Головою комісії є представник структурного підрозділу Мін'юсту.

Тестові питання для заліку розробляє структурний підрозділ Мін'юсту, державною мовою. Тестовий білет складається з 10 питань, до кожного з яких надається три варіанти відповідей, одна з яких правильна, решта – неправильні. Моніторинг актуальності тестових питань здійснюється постійно. У разі втрати чинності або зміни правових норм, на яких ґрунтуються тестові питання, вони приводяться в актуальний стан. Тестові питання оприлюдненню не підлягають.

На складення заліку надається 30 хв. Після закінчення часу, наданого для заліку, комісія перевіряє тестові білети. За кожну правильну відповідь нараховується один бал. Арбітражний керуючий вважається таким, що склав залік, якщо він набрав не менше ніж сім балів.

У разі успішного складення заліку заклад видає свідоцтво про підвищення кваліфікації.

У разі нескладення заліку арбітражний керуючий повинен скласти його повторно до кінця календарного року, в якому він проходив підвищення кваліфікації.

Арбітражний керуючий, який не склав залік повторно, вважається таким, що не пройшов підвищення кваліфікації.

Заклад у п'ятиденний строк після закінчення підвищення кваліфікації надсилає до структурного підрозділу Мін'юсту списки осіб, яким видано свідоцтва про підвищення кваліфікації, із зазначенням номерів та дати видачі. Структурний підрозділ Мін'юсту здійснює моніторинг осіб, які пройшли підвищення кваліфікації, та вносить відповідну інформацію до Єдиного реєстру арбітражних керуючих України.

У разі виявлення осіб, які не пройшли підвищення кваліфікації до кінця календарного року, протягом якого вони повинні були пройти підвищення кваліфікації, структурний підрозділ Мін'юсту у січні місяці наступного календарного року вносить подання до Дисциплінарної комісії арбітражних керуючих щодо застосування до таких осіб дисциплінарної відповідальності, передбаченої законодавством.

У разі тимчасового зупинення права на здійснення діяльності арбітражного керуючого на строк більше ніж на один рік підвищення кваліфікації відповідно до пункту 1 розділу ІV Положення арбітражним керуючим не здійснюється.

Підвищення кваліфікації арбітражний керуючий проходить перед поновленням його діяльності або протягом шести місяців після поновлення діяльності.