05-10-202215:02

2 435 пар одружилися за особливим порядком державної реєстрації шлюбу

Війна не має ставати на заваді коханню! Саме тому Урядом України в умовах воєнного стану було ухвалено особливий порядок державної реєстрації шлюбу.

Постановою Кабінету Міністрів України № 213  від 07.03.2022 «Деякі питання державної реєстрації шлюбу в умовах воєнного стану» (далі – Постанова) забезпечено реалізацію гарантованого державою права на шлюб в умовах воєнного стану та визначено особливий порядок державної реєстрації шлюбу для військовослужбовців Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Національної гвардії, іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, Державного бюро розслідувань, Державної кримінально-виконавчої служби, осіб начальницького складу Національного антикорупційного бюро, Бюро економічної безпеки та працівників закладу охорони здоров’я.

«Цією Постановою було врегульовано порядок проведення відділами державної реєстрації актів цивільного стану державної реєстрації шлюбу вказаної категорії осіб. Тож, наразі такі наречені можуть одружитися як у присутності обох закоханих чи одного з них, так і за їхньої відсутності», – пояснює начальниця Управління у сфері державної реєстрації актів цивільного стану та проставлення апостиля Ірина Дубиківська.

Постановою надано можливість військовослужбовцю подавати заяву про державну реєстрацію шлюбу безпосередньому командиру (керівнику), яким засвідчується справжність підпису на відповідній заяві. Надалі така заява передається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану, до якого іншим із наречених подано заяву про реєстрацію шлюбу особисто.

Також безпосередній командир (керівник) військовослужбовця може складати акт про укладення шлюбу. Вказана процедура може здійснюватися без особистої присутності одного чи обох наречених з використанням доступних засобів відеозв’язку з тим із наречених, хто відсутній, або з обома відсутніми нареченими.

В умовах воєнного стану державна реєстрація шлюбу може здійснюватися керівником закладу охорони здоров’я, в якому перебувають або працюють один чи обоє наречених. У цьому випадку акт про шлюб може бути складений у присутності наречених або з використанням засобів відеозв’язку з тим, хто відсутній, за участю двох свідків.

У подальшому, як і зазначено вище, акт надсилається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану, де складається актовий запис про шлюб та вносяться відомості до відповідного Реєстру.

За інформацією Ірини Дубиківської, за період з 07.03.2022 по 30.09.2022 в рамках Постанови відділами державної реєстрації актів цивільного стану України складено 2 435 актових записів про шлюб, з них:

  • прийнято заяв про державну реєстрацію шлюбу без особистої присутності одного з наречених – 1 106;
  • складено 1 308 актових записів про шлюб на підставі акта про укладення шлюбу, складеного командиром (керівником) військовослужбовця;
  • складено 32 актових записи про шлюб на підставі акта про укладення шлюбу, складеного керівником закладу охорони здоров’я.

Найбільше актових записів про шлюб за особливим порядком його державної реєстрації складено відділами державної реєстрації актів цивільного стану м. Києва (322), Дніпропетровської (275), Львівської (165), Одеської (137) та Черкаської (142) областей.