17-04-201911:28

«Актуальні питання пробації та її перспективи»: в Національній академії прокуратури України за участю Дениса Чернишова пройшов міжнародний круглий стіл

В Національній академії прокуратури України за участю представників Генеральної прокуратури України, керівництва Центру пробації, Національної школи суддів України, суддів Верховного Суду, міжнародних експертів, науковців, представників громадськості відбувся міжнародний круглий стіл «Інститут пробації в Україні: сучасний стан і перспективи розвитку».

Захід пройшов з метою проведення комплексного аналізу сучасного стану запровадження системи пробації в Україні, а також вироблення рекомендацій із удосконалення кримінального, кримінально-виконавчого та кримінального процесуального законодавства у цій галузі.

Відкрили роботу заходу ректор Національної школи суддів України Микола Оніщук та ректор Національної академії прокуратури Михайло Лошицький.

Національна школа суддів України активно впроваджує в навчальний процес для суддів, кандидатів на посаду судді тему пробації та її ролі у процесі судочинства та виконання кримінальних покарань. У навчальну програму включені матеріали про систему пробації, її функції та переваги, про історію пробації, про інструменти пробації, про доцільність і призначення цих інструментів, їх ефективність, мету, форми і методи пробаційної діяльності. В березні місяці кандидати в судді розпочали відвідувати уповноважені органи з питань пробації для ознайомлення з практикою роботи підрозділів пробації. Про це зазначив ректор Національної школи суддів України Микола Оніщук, відкриваючи зустріч.

Під час круглого столу були розглянуті актуальні питання застосування пробації, завдання та функції пробації в Україні, перспективи розвитку цього інституту, питання законодавчого врегулювання досудової пробації, взаємодії державних органів та представників громадськості при реалізації заходів пенітенціарної пробації, реалізації пробаційних програм, роль органів прокуратури у забезпеченні прав громадян під час пробації.

За словами заступника Міністра Дениса Чернишова, головна мета пробації, – це посилення безпеки суспільства шляхом створення умов для успішної реінтеграції правопорушників.

Говорячи про аспекти міжнародного партнерства, Денис Чернишов зазначив: «Завдяки активній співпраці з міжнародними партнерами у сфері реформування системи пробації вже досягнуто вагомих результатів. На черзі впровадження електронного моніторингу. Робота всієї пенітенціарної системи повинна бути оцифрована, тому що рецидив може бути конкретно обчислений і це показує якість нашої роботи. Ми повинні максимально адаптувати міжнародний досвід до нашої системи законодавства, а також спільно з органами правосуддя, представниками прокуратури бути ініціаторами необхідних змін. Суспільство має визнати роль системи пробації. Це визнання підвищить і авторитет самої інституції, і ефективність роботи офіцера пробації зі своїми підопічними», - наголосив заступник Міністра.

«Пробація - рівноправний суб'єкт кримінального процесу. І дискусійні майданчики такого формату є цьому підтвердженням», - зазначив під час свого спічу директор Центру пробації Олег Янчук.

Директор Центру пробації під час виступу розповів слухачам про стан та перспективи впровадження системи пробації в Україні, детально зупинився на правовій базі та основних показниках в напрямі реалізації пенітенціарної, досудової та наглядової пробації.

«Спілкуючись з нашими партнерами, ми враховуємо виклики і помилки, які допускалися на шляху впровадження пробації,  коли не було стандартів, коли були новації, яким ніхто не міг навчити і показати. З точки зору розвитку нормативної бази, інституціональної спроможності пробації, ми пройшли цей шлях розвитку набагато швидше, ніж інші країни саме завдяки міжнародному партнерству. В роботі ми використовуємо інструменти, розроблені на основі світового досвіду і наукових досліджень. Наша мета - приведення цих інструментів до українських реалій задля досягнення позитивних результатів», - додав керівник установи.

Перший заступник директора Центру пробації Ірина Яковець детально зупинилася на питанні вдосконалення законодавства і практики його застосування в напрямі ефективної реалізації покладених на органи пробації завдань. «Пробація – це доволі новий для України інститут, впровадження якого, на відміну від інших зарубіжних країн, характеризувалося введенням нових функцій та покладанням нових завдань протягом доволі обмеженого часу та ресурсів. У таких умовах вагомого значення набуває саме належне регулювання діяльності новоутворених органів та єдність практики реалізації покладених завдань», - зазначила спікер.

Під час заходу дискутували і стосовно проблемних питань в роботі органів пробації, обговорювали механізми та стратегії роботи із правопорушниками в контексті сьогодення, виклики та перспективи для суспільства.