04-01-202109:32

Архів ДРАЦС Харківщини

На Харківщині, в архіві Центрального відділу державної реєстрації актів цивільного стану Управління державної реєстрації Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) зберігаються книги державної реєстрації актів цивільного стану та частково метричні книги з 1873 року. Всі вони мають особливу історію… Лише уявіть скільки років такі документи зберігаються і яке вони несуть інформаційне джерело, адже, не дивлячись на роки, такі документи не втратили свою актуальність.

Метричні книги – комплекс джерел, що містить інформацію про громадянський стан людини – народження та хрещення, вінчання, смерть та відспівування тощо. Як відомо, перші метричні книги на українських теренах датуються кінцем XVI ст. Тільки у 1806 р. з’явилися друковані форми для ведення метричних книг, а остаточний формуляр та вимоги до оформлення метричних записів були затверджені у 1838 р.

Як відомо Харківщина завжди характеризувалася наявністю різного національного складу населення і це, звичайно, вплинуло на ведення метричних книг реєстрації актів цивільного стану. Одним із яскравих прикладів є метричні книги про народження, шлюб, розірвання шлюбу та смерть, які були наповнені актовими записами цивільного стану, складених безпосередньо щодо осіб татарської національності на татарській мові (1891-1911; 1900-1912; 1913-1920 роки). До складу метричної книги входили записи складені Могомеданською Духовною установою та Мухамеданською Духовною установою, а велися записи в книзі духовною особою (священником).

У XVIII столітті при веденні метричних книг враховувалися релігійні ознаки громадян, і саме за цим фактором оформлювалися відповідні книги. Так, на Харківщині були оформлені метричні книги про шлюб, народження Харківської громади російських Євангельських християн - баптистів (1918-1919 років), метрична книга про народження, шлюб, смерть, Харківської духовної консисторії, Харківського повіту Архангело-Михайлівської церкви с.Пересічне та Преображенської церкви с. Пань-Івановки, а також метричні книги мусульман.

Усі записи завірялися гербовою печаткою відповідної громади та були складені на аркушах розміру А4 та заповнювалися безпосередньо від руки. Цікавим фактом є те, що у ті часи обов’язково актовий запис про народження та шлюб завірявся підписом не тільки батьків (наречених), але й духовної особи та свідків.

У метричних книгах про народження та шлюб простежувалася практика, коли більш освічений чоловік або жінка, ставили у актовому записі про шлюб чи народження дитини свій підпис за двох, про що робилась відповідна відмітка.

Метричні книги XVIII століття мали підсумкові записи за певні періоди, наприклад за відповідний місяць, де зазначалося скільки «душ» народилося, а також скільки було померлих «душ», до того ж в розбивці в залежності від статі померлих. Кожна сторінка актового запису цивільного стану засвідчувалася підписами та печатями.

До того ж, вже в ті часи існувало державне мито, наприклад, реєстрація шлюбу коштувала 1 рубль 50 копійок та окремо платилися кошти за виготовлення метричних книг. У метричній книзі робився напис яким імамом сплачено кошти і у якому розмірі.

У XIX-XX століттях актові записи цивільного стану складалися незалежно від релігійних ознак, та були єдиними для всіх громадян.

Харківщина – земля особливої долі і особливих людей. Вона подарувала людству багато постатей зі світовими іменами – філософів, поетів, митців, громадських діячів. Саме в архівних фондах відділів ДРАЦС Харківщини і по сьогоднішній день зберігаються записи про народження

Матюхіна Валентина Олександровича - українського науковця, педагога, доктора наук у галузі економіки;

Ткаченка Михайла Олександровича - видатного художника основним напрямком якого є відтворення пейзажів рідного краю;

Перевозника Петра Артемовича - відомого українського архітектора, заслуженого архітектора України, члена Національної спілки архітекторів України за його проектами відроджено і збудовано чимало святинь Католицької Церкви на Житомирщині, Київщині, Волині;

Гордієнка Віктора Григоровича - біофізика, доктора хімічних наук, професора.