23-12-202013:24

Архівний фонд ДРАЦС Черкаської області

Формування архівного фонду ДРАЦС Черкаської області розпочалось в 1954 році та було зумовлено створенням самої області.

Головним мотивом доцільності утворення Черкаської області було „розукрупнення Київської області”. Київська область на той час була найбільшою, а віддаленість окремих її південних районів від власне обласного центру значно ускладнювала керівництво. 7 січня 1954 року було видано Указ Президії Верховної Ради СРСР „Про утворення у складі Української РСР Черкаської області”  і фактично Черкаська область стала наймолодшою серед всіх областей України.

Згідно указу до складу Черкаської області включалися:

– з Київської області: 3 міста обласного підпорядкування – Черкаси, Умань, Сміла та такі райони в тодішніх адміністративних межах – Бабанський, Букський, Вільшанський, Городищенський, Жашківський, Звенигородський, Канівський, Катеринопільський, Корсунь-Шевченківський, Ладиженський, Лисянський, Маньківський, Мокро-Калигірський, Ротмистрівський, Смілянський, Тальнівський, Уманський, Христинівський, Черкаський і Шполянський;

–    з Полтавської області: Гельмязівський, Драбівський, Золотоніський, Іркліївський, Шрамківський і Чорнобаївський райони;

–    з Кіровоградської області: Златопільський і Кам’янський;

–    з Вінницької області: Монастирищенський район.

Дещо пізніше до складу Черкаської області із Кіровоградської було передано Чигиринський район.

В подальшому адміністративно-територіальний устрій Черкаської області зазнавав змін. Бабанський, Букський, Вільшанський, Ладиженський, Мокро-Калигірський, Ротмистрівський, Златопільський – ці райони як адміністративні одиниці вже багато десятиліть як зникли з карти Черкащини, проте архівні записи актів цивільного стану зберігаються в архівному фонді відділу ДРАЦС Черкаської області.

Архівний фонд відділів ДРАЦС Черкаської області на сьогодні налічує 38 876 книг державної реєстрації актів цивільного стану, з яких 18 783 - книги державної реєстрації актів цивільного стану, що зберігаються у відділі ДРАЦС у Черкаській області Управління державної реєстрації та 20 093 – книги державної реєстрації актів цивільного стану міських, районних, міськрайонних відділів ДРАЦС.

    Книги архівного фонду відділів ДРАЦС Черкаської області містять актові записи за 1944-2020 роки. Водночас на зберіганні знаходяться 616 книг державної реєстрації актів цивільного стану, що містять актові записи 1922-1943 років. Це зумовлено особливістю формування так званих об’єднаних книг: книги актових записів за кілька років, а іноді й за кілька десятиліть. На державне зберігання такі книги передаються по закінченню 75 річного терміну зберігання актового запису за крайньою датою, а вилучення окремих актових записів з них допускається лише за умови їх повного збереження та  не ушкодження книги в цілому.

Загалом книги перших примірників актових записів налічують 4 943 869 записи. Майже 400 000 актових записів, які зберігаються в архівних фондах відділів ДРАЦС Черкащини – це поновлені записи першого повоєнного десятиліття. Адже повертаючись з фронту, з окупації, з евакуації, люди потребували поновлення своїх втрачених документів.

Переважна більшість архівних записів складені шляхом заповнення вручну бланків актових записів. З початку 90-років актові записи почали заповнювати вже на друкарських машинках. А от записи довоєнних та воєнних років в сільській місцевості часто не мали звичного для нас вигляду, складені без використання бланка і фактично являють собою списки народжених, померлих, одружених. Є записи, які за відсутності звичайного паперу, створені на бухгалтерських бланках, на звороті агітаційних плакатів, а іноді просто на газетах. Трапляються в книгах 1942-1943 років окрім актових записів ще документи, які підтверджували факт смерті, зокрема внаслідок розстрілу, та факту народження. В часи німецької окупації на записах проставлялась печатка з німецьким гербом та найменуванням сільської управи, а також печатка з тризубом! Проте характерним є складання записів навіть в часи німецької окупації українською мовою.

Органи ДРАЦС Черкащини фіксують та зберігають справжню, живу історію людей свого краю. Серед народжених на Черкащині видатних особистостей відомі вчені, політики, актори, мистецтвознавці. Їх імена прославляють Черкащину та всю Україну. Батько української незалежності Вячеслав Чорновіл та відомий садовод, якого майже кожна українська родина знає смакуючи яблука «Ренет Симиренка» - Левко Симиренко, письменник Тодось Осьмачка, композитор та драматург Семен Гулак-Артемовський, відомі лікарі-професори брати Михайло і Олексій Коломійченки теж свій життєвий шлях розпочали на Черкащині, і  звичайно, як і мільйони інших людей отримали перший документ свого життя в РАЦСі.

Записи актів цивільного стану різних років відображають особливості національного та культурного різноманіття регіону в певні історичні періоди, адже містять в собі не лише імена та прізвища. Ким працювали люди, де проживали, їх майновий і соціальний статус, віросповідання та національність, належність до громадянства тощо – це справжнє джерело  важливої та цікавої інформації, але зазирнути в нього неможливо до спливу 75 років.

Гортаючи записи метричних книг церков, записи створені в часи війни 1941-1945 років і збережені інколи й ціною людських життів, приходить розуміння важливості слів, що стали девізом роботи ДРАЦС України «Зберігаємо минуле, творимо сучасне заради майбутнього».