31-01-202217:28

Безоплатна правова допомога – виключно за стандартами

Одним із пріоритетів розвитку системи безоплатної правової допомоги є постійне підвищення якості правової допомоги. Координаційний центр з надання правової допомоги забезпечує системний моніторинг якості та повноти наданої безоплатної правової допомоги, організовує навчальні заходи для підвищення кваліфікації юристів та адвокатів, які співпрацюють із системою БПД.

Це дає позитивні результати. Так, за даними соціологічного опитування, проведеного з 19 червня по 21 липня 2021 року Координаційним центром з надання правової допомоги, 91% українців, які зверталися до системи безоплатної правової допомоги з земельних питань протягом останніх півтора року, отримали необхідну інформацію або підтримку. 90% серед тих, хто повідомив, що звертався до БПД, рекомендуватимуть сусіду або знайомому звернутися до юристів БПД, якщо у нього виникне правова проблема.

Безоплатну правову допомогу надають юристи та адвокати, які співпрацюють із системою БПД. У 2021 році відбувся ХІІI конкурс з відбору адвокатів, які залучаються для надання безоплатної вторинної правової допомоги. За результатами конкурсу 627 адвокатів включені до Реєстру адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу.

«Адвокати – це ключові партнери системи БПД, і ми постійно розширюємо їх коло. Наразі в реєстрі адвокатів, які можуть залучатися до надання безоплатної вторинної правової допомоги, – 8 165 осіб. У 2021 році центри уклали контракти з 3 989 адвокатами. Ми залучаємо нових адвокатів до співпраці з системою БПД через конкурс. Виключними повноваженнями адвокатів є захист та представництво осіб у кримінальному процесі. Також вони можуть представляти інтереси громадян у цивільних та адміністративних справах», – зазначає в. о. директора Координаційного центру з надання правової допомоги Олександр Баранов.

Протягом 2021 року адвокати, які співпрацюють із системою БПД, отримали понад 93,6 тис. доручень для захисту у кримінальних провадженнях і у випадках затримання та арешту. Та близько 40 тис. доручень щодо представництва інтересів у судах або складання процесуальних документів у цивільних та адміністративних справах.

У доробку адвокатів, які співпрацюють із системою БПД, за 2021 рік – 171 випадок винесення виправдувального вироку або скасування обвинувального вироку та закриття провадження судом апеляційної, касаційної інстанції, 162 випадки закриття провадження за відсутності складу злочину, події злочину або у разі невстановлення доказів для доведення винуватості особи в суді. Є також чимало задоволених позовів про стягнення аліментів на утримання неповнолітніх дітей, зміну розміру аліментів, усиновлення, встановлення фактів, що мають юридичне значення, стягнення моральної та матеріальної шкоди, завданої злочином, оскарження стягнення заборгованості за кредитом та багато інших справ.

Дотримання стандартів якості

«Закон «Про безоплатну правову допомогу» акцентує увагу адвоката на наданні безоплатної вторинної правової допомоги якісно та в необхідному обсязі. Укладаючи контракт чи договір із системою БПД, адвокат зобов’язується надавати БВПД якісно, в повному обсязі та у визначені строки, дотримуватися стандартів якості надання БПД, захищати інтереси клієнта усіма законними способами, не допускати бездіяльності, що може зашкодити клієнту», – говорить начальник управління забезпечення якості правової допомоги Сергій Дрелінський.

З липня 2014 року затверджені стандарти якості надання безоплатної вторинної правової допомоги у кримінальному процесі. Позитивний досвід їх впровадження спонукав поширити його й на інші категорії справ. Тож, у грудні 2017 року затверджені стандарти якості надання БВПД у цивільних, адміністративних справах та представництва у кримінальному процесі.

 У квітні 2021 року затверджений змінений порядок організації і проведення моніторингу дотримання адвокатами стандартів якості надання безоплатної вторинної правової допомоги.

«Зокрема, деталізований процес подання звітності та механізм її погодження. Знов введено в дію електронний спосіб звітування. Такі зміни дозволили прозоро відстежувати своєчасність подачі звітності та оперативно виділяти необхідні статистичні показники», – зазначав начальник відділу експертно-правничого оцінювання надання безоплатної правової допомоги управління забезпечення якості правової допомоги Дмитро Красовський.

Перевірки дотримання стандартів якості здійснюються також шляхом спостережень за роботою адвокатів у судових засіданнях, інтерв’ювання клієнта щодо задоволеності роботою адвоката та звірки наданих даних адвокатами шляхом проведення перевірок актів надання правової допомоги.

Зокрема, спостереження за роботою адвоката у суді проводиться в судах першої та апеляційної інстанції у кримінальному, цивільному та адміністративному процесах, а також під час представництва у кримінальному процесі.

У 2021 році було проведено 1643 спостереження за роботою адвоката в суді у кримінальному процесі, при цьому виявлено 12 випадків недотримання стандартів якості. Щодо цивільного та адміністративного провадження, а також представництва у кримінальному процесі, то було проведено 392 спостереження за роботою адвоката у суді, при цьому не виявлено жодного випадку недотримання стандартів.

«Усі випадки порушень стандартів якості надання БВПД перевірені. У адвокатів з’ясовано всі обставини порушень. Жоден з випадків не був направлений до Комісії з оцінювання якості через відсутність негативних наслідків порушення стандартів», – зазначив начальник відділу роботи з адвокатурою управління забезпечення якості правової допомоги Дмитро Боровльов.

Про навчання

Система БПД постійно проводить заходи з підвищення кваліфікації юристів та адвокатів. Зокрема, у 2021 році було проведено 20 тренінгів за участі 1022 адвокатів, матеріали яких були подані до Вищої школи адвокатури Національної асоціації адвокатів України з метою акредитації. «Кримінальний процесуальний кодекс України: застосування крізь призму європейських стандартів» залишається найбільш популярним тренінгом для адвокатів, які співпрацюють з системою БПД.

Загалом, з метою розвитку професійних компетенцій та формування нових знань працівників системи БПД та адвокатів минулого року було проведено 349 заходів (135 офлайн і 214 онлайн). У них узяли участь понад 17,8 тис. учасників. Крім цього, місцевими та регіональними центрами з надання БВПД на місцевому рівні було проведено 486 навчальних заходів, у яких узяло участь 20 092 учасники – працівники системи надання БПД, адвокатів, які залучаються до БВПД та представників партнерських організацій.

«Одним з пріоритетних напрямів діяльності правових клубів PRAVOKATOR є розвиток тренерського потенціалу фахівців системи БПД. У 2021 році близько 100 працівників пройшли підготовку тренерів для проведення подальших навчань з питань комунікації та надання правової допомоги телефоном, емоційної компетентності, земельного права та інших заходів з підвищення кваліфікації», – розповів начальник управління професійного розвитку, експертного діалогу та інновацій у сфері права та доступу до правосуддя Сергій Кучерук.

Активно розвивається платформа дистанційного навчання системи БПД, на якій розміщено 26 дистанційних курсів на різноманітну правову тематику. Цільова аудиторія курсів – фахівці системи безоплатної правової допомоги, адвокати та волонтери, які співпрацюють із системою БПД. Станом на початок 2022 року кількість зареєстрованих користувачів становить 6834, і вже 3897 з них отримали сертифікати про закінчення принаймні одного курсу.

 

Довідково

Соціологічне опитування «Готовність землевласників та землекористувачів до впровадження земельної реформи» проведе з 19 червня по 21 липня 2021 року Координаційним центром з надання правової допомоги за сприяння проєкту «Підтримка прозорого управління земельними ресурсами в Україні», що впроваджується Світовим банком та фінансується Євросоюзом.