25-09-201816:19

Денис Чернишов: «Необхідно сформувати місію архівної справи в Україні»

Заступник Міністра юстиції України Денис Чернишов під час 2-го щорічного круглого столу «Українські архіви: виклики та реалії» закликав науковців та працівників архівної справи визначити місію, цілі та завдання архівної справи задля комплексного підходу до вирішення катастрофічних проблем, які нині існують у вітчизняних архівах. Зокрема, Денис Чернишов наголосив на недофінансуванні та відсутності системного діалогу, що у підсумку призводить до того, що 90 відсотків проблем залишаються поза увагою суспільства та держави в цілому.

«Аргументації з економічним блоком повинні відбуватися на основі чітких розрахунків відповідно до потреб та проблем, які нині існують в державних архівах. Необхідно утворити відповідну матрицю. Вона сприятиме чіткому розумінню проблематики архівної справи та у підсумку дозволить сформувати чіткий план виходу зі складної ситуації», - додав Денис Чернишов.

Також заступник Міністра юстиції України запропонував учасникам круглого столу використовувати успішний досвід Міністерства юстиції щодо організації діалогу з міжнародними донорами на вже існуючому майданчику.

«Ми щоквартально збираємо міжнародних донорів задля того, аби проінформувати наших партнерів щодо тих проблем, які потребують нагального вирішення. Такі зустрічі є дуже ефективними. Ми готові поділитися досвідом та надати «майданчик» для спілкування», - наголосив заступник Міністра юстиції України.

Своєю чергою голова Державної архівної служби України Тетяна Баранова проінформувала, що за часи незалежності України не збудовано жодного приміщення: у підсумку є проблема збереження документів, адже наявні архіви майже заповнені.

Більше того, як заявила директор Центрального державного історичного архіву України Ольга Музичук, приміщення не відповідають температурно-вологісному режиму, що призводить до руйнації історичних документів.

«Негайної реставрації потребують пергаменти, печатки, тканини, художні твори, метричні та актові книги. В результаті відсутності температурно-вологісного режиму на документах утворюється пліснява та грибок, що фактично знищує історичне надбання нації. На утримання однієї одиниці зберігання на рік з Державного бюджету виділяється лише 2 копійки», - зазначила Ольга Музичук.

   Окрім цього, директор Центрального державного історичного архіву України закликала наукове суспільство відноситися з розумінням до усіх проблем архівної справи, і не відноситися до вітчизняних архівів виключно зі споживчої позиції.

«Дуже прикро, що серед великої кількості проблем обурення у наукового суспільства, яке активно користується послугами державних архівів, викликав лише новий Порядок користування документами Національного архівного фонду. Ви, як ніхто, повинні чітко розуміти усі ті проблеми, з якими ми щодня ведемо нерівну боротьбу задля збереження історії нашої нації. Є чотири стихії однієї сутності: облік, комплектування, зберігання та використання. Хочу нагадати, що наукове суспільство лише використовує», - наголосила Ольга Музичук.

Загалом під час 2-го щорічного круглого столу «Українські архіви: виклики та реалії» відбулося три робочі панелі, на яких обговорили як проблеми архівної справи, так і перспективи розвитку, на які дуже сподіваються її працівники.