06-02-202317:45

Денис Малюська: Моніторинговий звіт – це елемент системи формування правової політики, який дозволяє впроваджувати законодавчі ініціативи комплексно та продумано

У понеділок, 6 лютого, за результатами проведеного у 2022 році моніторингу впровадження та аналізу ефективності прийнятих нормативно-правових актів відбулася презентація Моніторингового звіту Мін'юсту.

«Моніторинговий звіт – це чи не єдиний стабільно функціонуючий механізм системного аналізу практики застосування законодавства, до якого долучені різні органи влади, різні правозастосувачі, експертні організації. Це той механізм, з яким ми будемо рухатись і надалі з тим, щоб наші законодавчі зміни не були хаотичними, а були комплексними, продуманими, зваженими, обґрунтованими та продискутованими стейкхолдерами», – зазначив у вступному слові Міністр юстиції України Денис Малюська.

«Проблеми, які ми досліджуємо, ми не залишаємо «у повітрі». Ми, як уповноважений на це орган влади, пропонуємо конкретні шляхи вирішення визначених проблем. Наприклад, результати Оперативного моніторингу, презентованого у липні 2022 року, вже втілились у законопроекти з приводу цифровізації системи правосуддя та виконавчого провадження. Вони наразі перебувають на розгляді Кабміну», – повідомив заступник Міністра юстиції Олександр Банчук.

Говорячи про щорічний Моніторинг, слід зазначити, що війна вплинула на його зміст, проте, на відміну від оперативного моніторингу, презентованого влітку 2022 року, у фахівців Мін'юсту було більше часу глибше вивчити порушені заінтересованими сторонами і виявлені проблеми правового регулювання.

«Сучасні умови життя диктують свої правила функціонування правової системи. Так, важливими нині стали питання забезпечення дистанційної участі сторін у судовому провадженні, залучення міжнародних експертів для проведення експертиз, зупинення процесуальних строків, строків позовної давності. З огляду на це, приємно, що ці питання були дослідженні в рамках Моніторингу-2022», – розповіла заступниця Генпрокурора Вікторія Літвінова.

У рамках проведення моніторингу в 2022 році Директоратом правосуддя та кримінальної юстиції було направлено 434 запити до різних органів влади з проханням надати пропозиції щодо наявних недоліків у сферах правового регулювання. У відповідь отримано інформацію і пропозиції на 2403 аркушах. Опрацювавши надані пропозиції, було виокремлено 31 основну проблему у цій сфері, обговорено їх і шляхи їхнього вирішення в експертному середовищі, проведено опитування серед заінтересованих осіб щодо варіантів розв’язання цих проблем. В результаті було підготовлено 17 пропозицій до вирішення проблемних питань та проведено 1 функціональний аналіз.

«Варто звернути особливу увагу на глибокий аналіз і різностороннє розкриття масштабної проблеми виконання рішень національних судів, відповідачем за якими є рф. У ході її  вивчення було опрацьовано близько 150 джерел, в тому числі науково-практична література іноземними мовами, залучено провідних фахівців України у галузі міжнародного права, проаналізовано міжнародний досвід. За результатами проведеної роботи запропоновано шляхи вирішення порушеної проблеми, зазначено ризики впровадження кожного з варіантів, а також наведено неофіційний переклад витягів із окремих думок суддів Міжнародного суду ООН, що можуть бути корисними фахівцям, до професійних чи особистих інтересів яких належить вивчення міжнародної судової практики, – зазначив директор Директорату правосуддя та кримінальної юстиції Олександр Олійник.

«У Моніторингу прискіпливу увагу було приділено процесуальному розгляду судових справ проти країни-агресорки та порядку відшкодування завданих її агресією збитків. Прописано чіткі кроки, яких варто вжити законодавцю для подолання існуючих проблем у цьому напрямі. Це важливо і для нашої професійної спільноти, адже ми прагнемо, щоб судові рішення не перетворювались на «папірці». Тому, будь-який суб'єкт, особливо держава-терорист повинні повною мірою нести юридичну відповідальність за свої дії і загарбницьку політику», – зазначив Голова Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду Михайло Смокович.

Отримані під час цього Моніторингу результати стануть гарним фундаментом для виконання наступних елементів формування державної правої політики.

 

Довідково:

Зі звітом про результати моніторингу можна ознайомитися на офіційному вебсайті Мін’юсту у рубриці «Центральний аппарат» розділу «Структурні підрозділи Міністерства» на сторінках «Директорат правосуддя та кримінальної юстиції» та «Моніторинг впровадження та аналіз ефективності НПА» або за посиланням.

Щорічний Моніторинг законодавства вже п’ятий рік поспіль проводиться за підтримки Проєкту ЄС “Право-Justice”.

Презентація:

Результати моніторингу ефективності законодавства за 2022 рік

Фотоматеріали за посиланням: https://minjust.gov.ua/galleries/monitoringoviy-zvit-kiiv-06-lyutogo-2023-roku