27-02-202314:10

Денис Малюська: Разом із європейськими колегами зможемо реалізувати Формулу миру і отримати впевнену перемогу на фронті боротьби за міжнародне право

У річницю повномасштабного вторгнення росії в нашу державу Міністр юстиції України Денис Малюська взяв участь у Міжнародному форумі «Реалізація Формули миру Президента Володимира Зеленського: спільні дії України і Литви з метою досягнення довготривалого миру». Разом із Міністеркою юстиції Литовської Республіки Евеліною Добровольською у ході панельної дискусії Денис Малюська говорив про один із десяти пунктів «Формули миру» – «Відновлення справедливості».

Після звільнення українських територій стає очевидним: росія залишає по собі катівні та масові поховання вбитих людей. Так було в Бучі та інших містах на півночі країни після окупації. Так було у Харківській області та на Херсонщині. Російськими ударами вбито щонайменше 430 дітей. Тільки дітей! А скільки масових поховань на тій території, яка ще досі залишається під контролем росії?

«У помсту за свої військові втрати на землі Росія продовжує тероризувати мирне українське населення. Російські війська систематично порушують норми міжнародного гуманітарного права та міжнародного права прав людини в Україні: свідомі та невибіркові напади на мирне населення; використання їх як заручників і живого щита; розстріл і зґвалтування; насильницький призов і викрадення людей; напади на медичний персонал і заклади; використання забороненої зброї. Ось чому світ має визнати спеціальний трибунал щодо злочину агресії росії проти України та створення міжнародного механізму для відшкодування всіх збитків, завданих цією війною. Відшкодування за рахунок російських активів, бо саме агрессор повинен зробити все, щоб відновити порушену ним справедливість», – наголосив під час свого виступу Денис Малюська.

Він також нагадав, що Україна вже запропонувала резолюцію Генеральної Асамблеї ООН щодо міжнародного механізму компенсації збитків, завданих російською агресією. Ця резолюція була прийнята, тож нині – час країн-партнерів її використовувати.

Водночас, невід’ємною частиною механізму міжнародної компенсації є створення Міжнародного реєстру збитків, який слугуватиме записом доказів та інформації про вимоги щодо відшкодування втрат, збитків або пошкоджень як для всіх зацікавлених фізичних та юридичних осіб, так і для держави Україна.

17 лютого 2023 року уряд Нідерландів офіційно погодив пропозицію України щодо створення в Гаазі міжнародної організації – Реєстру збитків, заподіяних Україні російською агресією. У реєстрі буде інформація про збитки, завдані війною українцям, бізнесу та державі. Реєстр став першою складовою комплексного механізму компенсації, який покликаний забезпечити виплату державою-агресором Україні повного відшкодування завданої шкоди відповідно до міжнародного права.

«Руйнування та збитки, завдані Росією нашим громадянам, бізнесу та державі, величезні. Країна-агрессор за міжнародним правом зобов'язана відшкодувати їм збитки. Для цього вони мають бути ретельно задокументовані, оцінені та підготовлені для подальшого розгляду. Створення Реєстру є фундаментальним кроком для майбутнього Механізму компенсацій. Зараз важливо, щоб усі процеси були запущені, а майбутній фонд наповнений ресурсами – конфіскованими активами країни-агресора. Ми віримо, що партнери будуть активні у питанні Компенсаційного механізму, адже його необхідність вже підтримали ООН, ПАРЄ та інші міжнародні організації», – наголосив Міністр юстиції України.

Також він додав, що має бути створений компенсаційний фонд, який акумулюватиме кошти для оплати рішень комісії, в тому числі за рахунок конфіскованих російських активів. Для цього важливим є ефективне співробітництво в реалізації санкційної політики та політики у сфері примусового вилучення активів російської федерації та її резидентів як в Україні, так і за її межами.

Ще одна резолюція, яку готує Україна, – щодо спецтрибуналу. Тому очільник українського Мін'юсту закликав міжнародних партнерів приєднатися та підтримати його. Бо немає в цивілізованому світі такої людини, яка б не цінувала справедливість.

Також Денис Малюська подякував Литовській Республіці та міністерці юстиції Литви Евеліні Добровольській за міцну двосторонню співпрацю у сфері розслідування військових злочинів російської агресії, створення Спеціального трибуналу для покарання військових злочинців та встановлення механізму компенсації. Працюємо над досягненням верховенства міжнародного права разом!

«Я глибоко вірю, що тільки разом з нашими європейськими колегами ми зможемо реалізувати Формулу миру з 10 пунктів і отримати впевнену перемогу на фронті боротьби за міжнародне право», – резюмував Денис Малюська.