01-07-202114:35

Денис Малюська: Ринок землі відкрито – зареєстровано вже понад три десятки угод відносно ділянок сільськогосподарського призначення

Станом на 14 годину 1 липня у реєстрі зареєстровано 33 нових угод відносно землі сільськогосподарського призначення. Про це повідомив Міністр юстиції Денис Малюська під час пресконференції щодо старту ринку землі в Україні. «Це перші угоди із землею сільськогосподарського призначення, укладені після зняття мораторію», – зазначив Міністр.

За його словами, перед відкриттям ринку була проведена величезна робота: внесено зміни в чимало законів, розроблено низку нових підзаконних актів. Особливо насиченим у цьому плані видався червень цього року. Адже окрім підготовки чималої кількості підзаконних актів тривала розробка нового софту, пов’язаного з відкриттям ринку землі. «Пограмне забезпечення реєстрів, які працювали до цього часу, не було придатним для забезпечення обігу ділянок і, зокрема, для дотримання обмежень, встановлених Законом щодо ринку землі. Нині ж жодних фізичних перепон для функціонування ринку землі немає, ми маємо стабільно працюючу систему», – повідомив Денис Малюська.

При цьому Міністр юстиції наголосив, що широкомасштабна земельна реформа розпочне діяти лише з 2024 року. Зараз же настає етап «обмеженого ринку землі», коли придбавати землю можуть лише фізичні особи, і загальна площа таких ділянок не може перевищувати 100 га.

«Для ефективного захисту прав власників землі на законодавчому рівні було прийнято низку постанов щодо перевірки нотаріусами покупців земельних ділянок сільськогосподарського призначення та угод купівлі-продажу на дотримання вимог Закону. Вони у підсумку дадуть можливість забезпечити коректну процедуру продажу ділянок, правильне оформлення всіх відомостей у реєстрі, а громадянам України – реалізувати своє конституційне право на вільне розпорядження своєю власністю»», – пояснив Міністр юстиції.

Водночас, за його словами, буде здійснюватись і перевірка джерел походження коштів на придбання ділянки у її потенційного власника.

Разом із тим, до ринку землі не будуть допущені не лише іноземці, а й окремі категорії громадян України. Серед них, зокрема, особи, щодо яких було застосовано спеціальні економічні санкції та інші обмежувальні заходи відповідно до Закону України «Про санкції» у вигляді заборони на укладення правочинів щодо набуття у власність земельних ділянок.

«В нас було чимало рішень Європейського суду з прав людини про те, що право власності – це базове право громадянина, і його потрібно захищати. Обов’язок держави – надати можливість продавати земельні ділянки. Нарешті, перший вирішальний крок до цього в Україні зроблено. Відсьогодні купувати та продавати земельні ділянки можна», – додав Денис Малюська.

 

Фотоматеріали за посиланням: https://minjust.gov.ua/galleries/preskonferentsiya-start-rinku-zemli-kiiv-1-lipnya-2021-roku