26-08-202211:26

Денис Малюська: У вересні матимемо перше рішення про конфіскацію майна російського олігарха – позов уже подано до суду

Перший крок до реалізації законодавства щодо стягнення до держбюджету майна тих, хто брав участь або сприяв війні проти України. Мін’юст подав позов до Вищого антикорупційного суду, щоб конфіскувати майно відомого російського олігарха, одного із найбагатших представників рф, Володимира Євтушенкова.

«Євтушенков – людина, наближена до кола путіна, має власність у російських підприємствах, залучених до виробництва зброї, виробів військового призначення. Зокрема, його частка є у виробництві безпілотників "Орлан", якими активно користуються росіяни у війні проти України. Очевидно, що він відповідає усім тим ознакам, які визначені законом з тим, щоб накласти на нього санкції: наближений до політичного керівництва рф, підтримує та фінансує агресію, виготовляє зброю для російської армії», – розповів Міністр юстиції України Денис Малюська в ефірі Марафону єднання.

Система конфіскацій всередині нашої країни побудована щодо активів, які знаходяться на території України.Пан Євтушенков має в Україні кілька компаній, які він контролює. Їм належить досить велика кількість нерухомості. Більшість такої – у Запоріжжі.

«Встановити ринкову ціну цих об'єктів буде складно. Очевидно, що вона значно виросте після нашої перемоги. Звичайно, питання грошей, які ми отримаємо у бюджет, важливе. Але воно має другорядне значення. Адже ця сума не буде критично важливою, щоб змінити хід війни. А ось якщо наш приклад візьмуть за основу країни Заходу, де знаходиться левова частка активів російських олігархів чи топ-посадовців, – це хід війни змінити може. Адже вони ці активи втрачатимуть, всередині росії підвищуватиметься градус напруги, і це матиме істотні наслідки з тим, щоб похитнути режим путіна», – зазначає Денис Малюська.

Тобто, за його словами, основна мета – не відібрати що подорожче. Мета – санкції. Відповідно, на перший план виходять 2 завдання:

  • продемонструвати світу, що такі правові механізмі конфіскації можливі, їх варто застосовувати, вони цілком вписуються в міжнародне право і в механізм гарантування захисту прав приватної власності;
  • зупинити вплив російських посадовців, бізнесменів, олігархів на Україну та всередині країни, показати, що їхні дії матимуть наслідки.

Процедура конфіскації відбувається шляхом накладення на конкретну особу санкції у вигляді стягнення в дохід України активів, що належать фізичній або юридичній особі. Також це стосується активів, якими така особа може прямо чи опосередковано розпоряджатися. Тобто, тих активів, які оформлені не на неї, але справжнім власником яких вона є. Після конфіскації усі такі об'єкти перейдуть у визначений Кабміном орган. Найімовірніше – у Фонд державного майна.

«Закон встановлює вкрай стислі строки для розгляду такої справи: 10 днів – у суді першої інстанції та 5 днів – у апеляційній. Технічно, вже у вересні ми матимемо рішення суду, яка набере законної сили, і активи Євтушенкова в Україні перейдуть в дохід держави, якщо наш позов буде задоволено судом та підтримано апеляційною інстанцією. Через такий швидкий розгляд справ підготовка матеріалів до них займає досить багато часу, аби під час розгляду заяв не виникло жодних додаткових питань», – пояснив Міністр юстиції України.

Щодо того, майно кого з поплічників кремля може бути конфісковано наступним – Денис Малюська зазначив, що це залежить від рішень РНБО щодо блокування активів тих чи інших осіб, винесених після 24 травня 2022 року, після набрання чинності відповідним законом. Таких осіб зі значними активами наразі не надто багато. Втім, Кабмін щотижня виносить на розгляд РНБО нові списки персоналій, які мають активи на території України.