28-03-202212:30

Денис Малюська: вирок Міжнародного кримінального суду передбачатиме ув’язнення на території будь-якої країни, яка визнає юрисдикцію МКС

В разі визнання Міжнародним кримінальним судом воєнних злочинів російських військ причетні до них можуть бути затримані в будь-якій країні, яка визнає юрисдикцію цього суду. Про це в ефірі телемарафону заявив Міністр юстиції України Денис Малюська.

«Всі особи, які вчинили злочини проти людяності та геноцид, є потенційно особами, щодо яких вже ведеться розслідування, тому що 42 країни вже подали заяви і підтримали таке розслідування МКС. Ті особи, яких суд визнає винними, зрештою отримають покарання у вигляді, наприклад, тривалого позбавлення волі», – сказав він.

За словами Дениса Малюськи, відбування покарання для росіян за межами України буде м’якшим. Адже умови утримання ув’язнених Міжнародним кримінальним судом кращі, ніж в українських тюрмах, але при цьому й можливості суду в Гаазі «набагато більші», ніж в українського правосуддя.

«Мені складно уявити цивілізовану європейську країну, яка б не затримала і не передала МКС якогось воєнного злочинця, наприклад, політичного чи військового керівника з Росії. Такий вирок буде означати, що дипломатичний паспорт, скоріш за все, росіянам не допоможе, вони будуть ув’язнені на території будь-якої європейської або іншої країни, яка визнає юрисдикцію МКС, передані в Гаагу і отримають ув’язнення. Тобто це такий серйозний ризик, якого росіяни, очевидно, дуже бояться», – вважає очільник Мін‘юсту.

Також під час телемарафону Міністр юстиції повідомив про режим роботи органів юстиції.

«Суди працюють, як і інші органи влади, підпорядковані Мін’юсту, в залежності від території. Зараз фактично територія України перебуває в трьох різних режимах: території, до яких війна не дійшла, зокрема, захід України. Там всі органи влади працюють практично в довоєнному режимі. Там працюють ДРАЦСи, ключові реєстри, хоча і з обмеженими функціоналом, надаються послуги. Працюють суди і взагалі система юридичного блоку працює у спосіб, наближений до довоєнного часу. Є території, які перебувають в зоні потенційного ризику, де частково ведуться бої, там, відповідно, наш функціонал набагато менший. І наш функціонал практично відсутній на територіях, окупованих ворогом. Але навіть там в нас залишились окремі посадові особи, які продовжують виконувати свої функції, оскільки вони пов’язані з критичною інфраструктурою», - поінформував Денис Малюська.

Він також уточнив, що інформація про режим роботи органів юстиції та актуальні послуги надається територіальними підрозділами Міністерства юстиції.