16-11-202316:40

Департамент санкційної політики визнано Best Legal Department серед державних органів

Департамент санкційної політики Міністерства юстиції України визнано Best Legal Department серед державних органів в рамках щорічного оцінювання видання Юридична практика!

Департаменту - трохи більше року. Фактично він розпочав свою роботу з кінця липня 2022 року. Початок реалізації основного напряму діяльності - 24.08.2022 (дата подання першої позовної заяви до ВАКС про застосування санкції у виді стягнення в дохід держави активів Євтушенкова В.П.).

Основні завдання Департаменту:

  • вживає заходів у взаємодії з компетентними суб’єктами (АРМА, СБУ, ОГП, НАЗК, НАБУ, СЗР, ДБР, ДПС, АКМУ, УКРНОІВІ, МВС, БЕБ, Держфінмоніторинг, ГУР МОУ, Державіаслужба, ПФУ, НКЦПФР, Держекспортконтроль, КНДІСЕ тощо) стосовно виявлення та розшуку активів фізичних і юридичних осіб, щодо яких накладено санкцію у виді блокування активів, встановлення взаємозв’язку між ними, визначення підстав для застосування санкції у виді стягнення в дохід держави активів;
  • формує правову позицію у кейсах, здійснює підготовку позовних заяв для подання до суду, забезпечує процесуальне супроводження даної категорії адміністративних справ у ВАКС та АП ВАКС;
  • бере участь у розробці та аналізі проєктів законів та інших НПА у сфері забезпечення реалізації державної санкційної політики, зокрема, щодо санкції у виді стягнення в дохід держави активів;
  • здійснює моніторинг та аналіз ефективності реалізації санкції у виді стягнення в дохід держави активів;
  • взаємодіє з суб’єктами виконання рішень суду у справах про застосування санкції у виді стягнення в дохід держави активів.

Незважаючи на те, що Департамент досить «молодий», це не завадило йому досягти неабияких результатів у роботі!

За час роботи Департаменту ним опрацьовувались та продовжують опрацьовуватись 38 рішень РНБО, введених в дію указами Президента України після 24.05.2022, якими застосовано санкцію у виді блокування активів до більш ніж 9 000 осіб.

У рамках взаємодії з метою розшуку та виявлення активів вказаних осіб, встановлення взаємозв’язку між ними, а також підстав для застосування санкції у виді стягнення в дохід держави активів Департаментом направлено приблизно 14 000 запитів та отримано близько 11 000 відповідей.

За результатами опрацювання отриманої у відповідь інформації сформовано правові позиції та, відповідно, подано до ВАКС 35 позовних заяв, а також 5 апеляційних скарг (кількість без урахування скарг, поданих опонентами у провадженні).

Судовими рішеннями ВАКС та АП ВАКС задоволено 31 позов Мін‘юсту (судовий розгляд 4 інших триває).

30 рішень суду станом на сьогодні набрали законної сили.

За рішеннями суду в дохід держави стягнуто активи 37 підсанкційних осіб, зокрема:

  • у справах зі значними активами: російського олігарха Євтушенкова В.П., президента-втікача Януковича В.Ф., Ротенбергів та їх бізнес партнерів, російського олігарха Дерипаски О.В. та МК ПАТ «ОК «Русал», російського мільярдера Шелкова М.Є., російського політика та підприємця Калашника С.В., президента московського футбольного клубу ЦСКА Гінера Є.Л., ПАТ «Група ЛСР», ПАТ «АК ім. С.В. Ільюшина);
  • у резонансних справах: російського дизайнера та громадського діяча Лебедєва А.А., колаборанта Сальдо В.В., Volga-Dnepr Logistics B.V., ТОВ «Волга-Дніпро-Москва», ТОВ «Авіакомпанія Волга-Дніпро», VOLGA DNEPR AIRLINES (IRELAND) LIMITED (міжнародної групи вантажних компаній з комплексних логістичних послуг, що використовує транспортні літаки АН-124-100 «Руслан»).

У дохід держави у цілому стягнуто велику кількість корпоративних прав українських підприємств, рухомого та нерухомого майна, яке належало російським депутатам, ректорам, колаборантам, російським бізнесменам, компаніям, які пов’язані з впк рф. З-поміж іншого, авіаобладнання, історико-культурні цінності, антикваріат, земельні ділянки.

Чистих грошових коштів стягнуто у розмірі приблизно 160 млн. грн

Такі результати супроводжуються складною, кропіткою та багатомісячною роботою на благо України!