06-05-201615:30

Державна архівна служба України відкрила двері виставки «Пам’ять про війну. Архівні сторінки…»

«Дні пам’яті і примирення – це дні коли потрібно згадувати минуле і намагатися врахувати ті помилки, які призвели до мільйонних людських втрат по всьому світу. У цій війні за різними даними загинуло від 7 до 10 мільйонів українців на різних фронтах. Ми так само віддаємо шану представникам інших народів, які воювали для наближення дня перемоги. Вічна пам’ять героям, які полягли у цій страшній війні. А також велика шана тим ветеранам, які ще на щастя з нами. Їх дедалі менше, адже час безжалісний, а роки спливають. Спасибі їм», - зазначила, відкриваючи виставку, заступник Міністра юстиції Ганна Онищенко.

На жаль, зауважила вона, ці уроки історії виявилися не настільки ефективними і показовими, як би цього хотілося. Зараз Україна так само у війні. Дуже показово, що сім’ї, діди і батьки яких перемогли у тій війні, зараз відправляють на фронт своїх синів та онуків.

«Хотілося б, щоб ті керівники, які починають нові війни, нарешті зрозуміли – нічого хорошого війна не принесе. Війна приносить лише сльози, кров та страждання», - додала заступник Міністра юстиції.

Вона також висловила глибоку повагу представникам архівів, які продовжують розсекречувати матеріали, які дають можливість під іншим кутом поглянути на сторінки української історії.

«Ця виставка буде великим відкриттям, адже тут представлені документи, які раніше ніколи не експонувалися. Одним із таких є лист з до Сталіна від Хрущова з пропозицією приєднати Холмську область Польщі до України. Це страшно, адже говорить про те, що в той момент, коли мільйони людей проливали свою кров у боротьбі з нацистами, політичне керівництво вже намагалося ділити території», - наголосила Ганна Онищенко.

На її переконання, дуже важливо, що архіви розсекречуються і ми нарешті дізнаємося зміст документів, про які взагалі не говорилося раніше, або які подавалися з абсолютно викривленим фактажем.

«Наше завдання відійти від версій радянських підручників з історії і по-новому подивитися на історію українського народу», - сказала вона.

Заступник Міністра юстиції також поінформувала присутніх, що Мін’юст так само не стоїть осторонь процесів забезпечення історичної справедливості. Однією з обіцянок, яка була дана Міністром юстиції Павлом Петренком, була заборона Комуністичної партії, яка так само писала ці підручники з історії, викривляючи історичні дані й факти. І цю обіцянку, не зважаючи на шалений супротив, було виконано.

Голова Державної архівної служби України Тетяна Баранова у свою чергу зазначила, що робота з відкриття нових документів архівів триває постійно.

«Представлені документи раніше ніколи не були пред’явлені до уваги наших громадян. Тепер у них є можливість побачити те, що історично складалося в ті часи. Не завжди це було так, як нам ще вчора розповідали. Та частка роботи, яка була проведена за часів незалежної України з розсекречення матеріалів, дала нам можливість побачити документи, які створювалися визначними історичними особами», - наголосила вона.

За її словами, завдяки представленим на виставці матеріалам ми можемо знову побачити, наскільки страшною є війна.

«Ніколи не хотілось би, щоб в Україні переживали такі часи, які ми зараз переживаємо на сході країни», - заявила Тетяна Баранова.

За словами генерал-лейтенанта, доктора історичних наук Анатолія Гусака, який разом із батьком брав участь у партизанській боротьбі проти загарбника, війна це жорсткий водорозділ, який ділить долі людей на життя до війни і на життя після неї.

«Я дуже вдячний за ці документи, які сьогодні в експозиції. Навіть я, доктор історичних наук, не знав, що була затверджена медаль «За звільнення України». Але їй не дали хід. І мене як історика тепер вкрай цікавить – чому. Зараз ми маємо знайти відповідь на це запитання. Адже це принципове питання», - зауважив він.

За його словами архів для історика та дослідника – це живе джерело. В цих сухих, старих, потріпаних папірцях він може знайти те, що відповідає на найзаповітніші питання, які тривожать душу науковця.