09-06-202312:54

Довгоочікувана і остаточна перемога України у справі повернення «Скіфського золота» — історичної спадщини України!

У п’ятницю, 9 червня 2023 року, після майже 9 років судових баталій, Верховний суд Нідерландів повністю задовольнив позовні вимоги держави Україна, зобов’язавши музей Алларда Пірсона передати Національному музею історії України музейні експонати з виставки «Крим – золотий острів у Чорному морі».

Наприкінці 2014 року, одразу після анексії Автономної Республіки Крим, росія розпочала кампанію з позбавлення України її національного культурного надбання, ініціювавши за допомогою підставних «кримських» музеїв судовий процес у Королівстві Нідерланди з вимогою передачі в окупований Крим колекцій так званого «Скіфського золота», що до того перебували на виставці в Амстердамському музеї Алларда Пірсона.

Розуміючи ризики і необхідність вжиття заходів по захисту національних інтересів, наприкінці 2014 року Україна оперативно створила робочу групу з представників, зокрема, Мін’юсту, посольства України у Королівстві Нідерланди, Мінкульту, МЗС, адвокатів нідерландської фірми Bergh Stoop & Sanders та українського адвокатського об’єднання «Сергій Козьяков та Партнери». Була напрацьована комплексна стратегія захисту інтересів держави в іноземному суді, а з початку 2015 року Україна увійшла в судовий процес у Королівстві Нідерланди з власними позовними вимогами – повернути музейні колекції до Києва.

«Майже 9 років тривала юридична боротьба в судах Королівства Нідерланди. росія не шкодувала ресурсів на юристів-міжнародників та всіляких «експертів» у спробах незаконного привласнення культурних цінностей України та навіть обґрунтування непоширення суверенітету України на Крим. Україна наголошувала на застосовності положень конвенції ЮНЕСКО 1970 року та українського законодавства як підстав правомірності розпорядження і захисту національного культурного надбання Міністерством культури України, підкріплюючи свою позицію висновками впливових міжнародних і українських експертів», — розповідає заступниця Міністра юстиції України Ірина Мудра.

У грудні 2016 року окружний суд Амстердаму виніс перше рішення у справі, яким визнав, що експонати кримських музеїв із колекції «Крим. Золотий острів у Чорному морі» мають бути повернуті Україні на підставі положень конвенції ЮНЕСКО 1970 року.

Росія оскаржила рішення Амстердамського суду до апеляційного суду, який у жовтні 2021 року також став на бік України. Апеляційний суд зазначив, що згідно з українським законодавством держава Україна правомірно вжила заходи щодо повернення музейних колекцій до Києва, а національні культурні інтереси України переважають інтереси кримських музеїв.

26 січня 2022 року росія через підставні кримські музеї подала касаційну скаргу на рішення Апеляційного суду, а вже 27 січня 2023 року був опублікований висновок генерального радника Верховного суду Нідерландів про безпідставність касаційної скарги і правомірність рішення Апеляційного суду, яким повністю задоволено позовні вимоги України щодо належності колекції Україні як державі.

Сьогодні, 9 червня 2023 року, Верховний суд прийняв остаточне рішення, в основу якого покладено висновок генерального радника Верховного суду Нідерландів.

«Міністерство юстиції України щиро вдячне всім задіяним у справі державним органам та установам, команді нідерландських та українських адвокатів, дипломатам, експертам, за допомогу і професіоналізм на всіх стадіях ведення цієї надважливої справи!

Міністерство юстиції України висловлює глибоку вдячність Королівству Нідерланди за забезпечення неупередженого та об’єктивного судочинства під час розгляду цієї справи, а також засвідчує свою глибоку повагу Верховному суду Королівства Нідерланди за першочерговий розгляд цієї справи і винесення остаточного рішення на 3 місяці раніше попередньо встановленого судом строку», — акцентує Ірина Мудра.