Україна активно готується до представлення стану відповідності національного законодавства до актів права ЄС в рамках двосторонніх зустрічей з Європейською Комісією за переговорним Кластером 1 «Основи процесу вступу до ЄС». Тож від сьогодні щоп’ятниці Ви зможете дізнатися про щотижневу діяльність Міністерства юстиції України у сфері європейської інтеграції у рубриці «Євроінтеграційний newsletter Мін’юсту»!
Цей тиждень був насичений такими різноманітними євроінтеграційними подіями:
Міністерство юстиції здійснює координацію відповідальних органів державної влади в рамках підготовки до двосторонніх зустрічей за переговорними розділами 23 «Судова влада та основоположні права», 24 «Юстиція, свобода та безпека» та «Функціонування демократичних інституцій».
Проведення двосторонніх зустрічей із Європейською Комісією у рамках вищезазначених переговорних розділів заплановано на вересень-жовтень 2024 року. Найпершою відбудеться зустріч за переговорним розділом 23 «Судова влада та основоположні права», що охоплює 3 основні блоки «Судова влада», «Антикорупційна політика» та «Основоположні права» (останній – включає в себе 16 сфер). Тож загалом Міністерство юстиції України має скоординовувати роботу відповідальних органів державної влади щодо підготовки 18 презентацій у рамках цього розділу.
Відповідальні органи державної влади вже активно працюють над підготовкою презентацій та наданням письмових відповідей стосовно блоків і сфер, що належать до зазначеного переговорного розділу. Станом на сьогодні Мін’юстом уже було здійснено такі кроки:
Окрім того, цього тижня Міністерством юстиції України було розпочато роботу над офіційними порядками денними, отриманими від Європейської Комісії, за переговорними розділами 24 «Юстиція, свобода та безпека» та «Функціонування демократичних інституцій».
Відтак, станом на 26 липня 2024 року сформовані групи експертів, які займатимуться підготовкою презентацій і письмових відповідей для представлення та надання Європейській Комісії, за кожною зі сфер переговорного розділу 24 «Юстиція, свобода та безпека». Фіналізація експертних груп за сферами розділу «Функціонування демократичних інституцій» запланована на наступний тиждень.
Також у рамках підготовки до двосторонніх зустрічей Нідерландським інститутом міжнародних відносин Клінгендейл за підтримки Міністерства закордонних справ у співпраці з Офісом Віце-прем’єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції та Міністерством юстиції України було проведено дводенний тренінг для державних службовців, залучених у процес вступу України до ЄС у сфері верховенства права.
Разом з тим, у межах візиту до України Консультативної групи радників високого рівня з питань вступу України до ЄС країн «Північно-Балтійської вісімки» (NB8) 23 липня 2024 року заступник Міністра юстиції України з питань європейської інтеграції Людмила Сугак зустрілася з представниками Норвегії та Фінляндії. Метою зустрічі стало обговорення та оцінка готовності вступу України до Європейського Союзу, а також повноважень і сфери відповідальності Міністерства юстиції України в рамках євроінтеграційних процесів.
Міністерство юстиції України активно комунікує з Європейською Комісією, повідомляючи про прогрес у підготовці до другого етапу офіційного скринінгу.
Зокрема, 24 липня 2024 року відбулася онлайн-зустріч з представниками Директорату Європейської Комісії з питань політики сусідства та переговорів з розширення (DG NEAR), на якій заступник Міністра юстиції України з питань європейської інтеграції Людмила Сугак детально проінформувала Європейську сторону про кроки здійснені органами державної влади в процесі підготовки до двосторонніх зустрічей в рамках переговорного розділу 23.
Крім того, представники відповідальних державних органів мали змогу поставити запитання учасникам зустрічі від Європейської Комісії щодо практичних аспектів наповнення презентацій за сферами та блоками, де вони виступають головними виконавцями чи співвиконавцями.
Паралельно з підготовкою до двосторонніх зустрічей розпочато розробку Дорожньої карти з верховенства права, що охоплюватиме переговорні розділи 23 «Судова влада та основоположні права» та 24 «Юстиція, свобода та безпека». Загалом, для розробки Дорожньої карти Україна має завершити двосторонні зустрічі, за результатами яких Європейська Комісія представить звіт щодо офіційного скринінгу українського законодавства.
На основі підготовлених Україною в рамках двосторонніх зустрічей презентацій, виступів, відповідей на запитання експертів Єврокомісії та письмових матеріалів, які будуть надіслані Європейській стороні, у звіті будуть викладені вимоги, які ляжуть в основу Дорожньої карти. Вона має відображати кроки від поточного стану українського законодавства до його повної відповідності законодавству ЄС. Це буде політико-стратегічний документ, який окреслить основні кроки, котрі має здійснити Україна в рамках переговорів про вступ до ЄС.
Наразі Міністерство юстиції спільно з іншими органами державної влади працює над найпершим проєктом Дорожньої карти, який стане основою для її подальшої розробки за результатами двосторонніх зустрічей та скринінгового звіту Європейської Комісії.
Структурно Дорожня карта поділена на 4 блоки, а саме «правосуддя», «боротьба з корупцією», «основоположні права» та «юстиція, свобода та безпека».
Станом на сьогодні було проведено 4 організаційних засідання, на яких було детально обговорено структуру дорожньої карти, визначено органи державної влади, відповідальних за координацію змістовного наповнення кожного з 4 блоків Дорожньої карти, а також обговорено перші пропозиції до змістовного наповнення блоків «Правосуддя» та «Боротьба з корупцією».
Слід зазначити, що 23 липня 2023 року відбулися консультації з громадськими організаціями щодо підготовки Дорожньої карти у сфері верховенства права, де було представлено загальну рамку та проєкт Дорожньої карти за сферою «Верховенство права» за переговорними розділами 23 «Судова влада та основоположні права» та 24 «Юстиція, свобода та безпека». Варто зауважити, що Дорожня карта у сфері верховенства права є однією із умов відкриття першого переговорного кластеру «Основи процесу вступу до ЄС».
24 липня 2024 року відбулась робоча зустріч експертів, на якій обговорювалося змістовне наповнення блоку «Боротьба з корупцією». 31 липня 2024 року відбудеться наступне організаційне засідання, на якому буде завершено обговорення блоку «Основоположні права», заплановано на 31 липня 2024 року.
Щодо прогресу України в рамках Пакета розширення Європейського Союзу 2024 року
Варто зауважити, що одночасно з процесом підготовки до двосторонніх зустрічей та розробки Дорожньої карти з верховенства права на виконання доручення Віце-прем’єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України О.В. Стефанішиної 23 липня 2024 року Міністерство юстиції України розпочало працювати над оновленням інформації щодо прогресу України в рамках Пакета розширення Європейського Союзу 2024 року. Зазначимо, що Мін’юст було визначено головним виконавцем за:
Таким був цей тиждень! А про наші подальші кроки Ви зможете дізнатися вже наступної п’ятниці прочитавши «Євроінтеграційний newsletter Мін’юсту».