Загарбницька війна, яку росія веде проти України, є найбільшою загарбницькою війною в Європі з 1945 року, і відповідальність за неї для рф має бути належною як у юридичній, так і у фінансовій площині. Про це зазначила заступниця Міністра юстиції України Ірина Мудра під час конференції «United for Justice».
«Заяви Кремля, триваючі атаки на мирне українське населення та критичну інфраструктуру свідчать про те, що рф зберігає максималістські цілі у своїй загарбницькій війні проти України. Росія заперечує нашу легітимність як суверенної держави та продовжує свої зусилля знищити українську державність. Тож, поки ЗСУ виборюють право на існування та незалежність нашої країни на полі бою – ми повинні відстоювати справедливість та досягнення правосуддя на правовому фронті», – наголосила Ірина Мудра під час панельної дискусії «Особливості міжнародного співробітництва у сфері заморожування, арешту, конфіскації активів та компенсація шкоди».
Як і раніше неодноразово, під час виступу, було наголошено, що система притягнення росії до відповідальності має бути комплексною та охоплювати і розслідування воєнних злочинів росії українською системою кримінальної юстиції та правоохоронними органами іноземних держав, розслідування та переслідування воєнних злочинів Міжнародним кримінальним судом, а також притягнення росії до відповідальності в судах, і створення Спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України з метою притягнення вищого військового та політичного керівництва росії до відповідальності за злочин агресії проти України, і стягнення репарацій з агресора.
«Якщо перші із зазначених компонентів спрямовані переважно на притягнення до індивідуальної кримінальної відповідальності осіб (тих, хто віддавав накази про початок агресивної війни, і тих, хто ці накази виконував), то останній покликаний стягнути репарації з держави, яка вчинила міжнародно-протиправні діяння, і забезпечити постраждалим від цієї війни як фізичним, так і юридичним особам, а також державі, ефективний механізм відшкодування всієї заподіяної шкоди, втрат і каліцтва», – акцентувала заступниця очільника українського Мін'юсту.
В продовження цього було ще раз презентовано концепцію міжнародного компенсаційного механізму для виплати Україні репарацій. Окрему увагу було приділено створенню міжнародного Реєстру збитків, який слугуватиме фіксацією в документальній формі доказів та інформації про претензії щодо збитків, втрат або пошкоджень для всіх зацікавлених фізичних і юридичних осіб, а також держави Україна, спричинених міжнародно-протиправними діями російської федерації в Україні, а також координуватиме збір доказів.
Під час доповіді окремо приділено увагу питанню наповнення Компенсаційного фонду, яке має здійснюватися за рахунок заморожених активів підсанкційних осіб, які прямо чи опосередковано причетні до вчинення злочину агресії проти України, воєнних злочинів, на які накладені санкції з боку Європейського Союзу, США та інших іноземних держав, а також заморожені суверенні активи росії.
«Сьогодні саме наполегливість України на полях битв та на правовому фронті дозволяє нам змінювати світові підходи та створювати нові реалії. Для нас дуже важливо забезпечити громадянам ефективний механізм компенсації, і ми розраховуємо на допомогу та активну участь наших союзників у створенні механізму компенсації, включаючи конфіскацію російських активів через посилення санкційних заходів та збереження санкцій до тих пір, поки активи/доходи не будуть направлені до Фонду»,– зазначила Ірина Мудра звертаючись до численних представників уповноважених органів іноземних держав-партнерів.