«Збройна агресія росії створила величезну кількість проблем, включаючи безпрецедентну кількість руйнувань і пошкоджень державної та приватної власності. Україна і далі продовжує невпинно захищати свої кордони, права, інтереси свої та своїх людей – зокрема, право на справедливе відшкодування збитків, завданих внаслідок вторгнення росії в Україну. Росія повинна понести відповідальність за порушення міжнародного права та відшкодувати шкоду, заподіяну внаслідок збройної агресії проти українців та України», – наголошує заступниця Міністра юстиції Ірина Мудра.
14 листопада 2022 року Генеральною асамблеєю ООН за підтримки більшості країн світу було прийнято Резолюцію, якою:
Також створення Компенсаційного механізму і, як перший крок до цього, міжнародного Реєстру Збитків вже підтримано на міжнародному рівні офіційними органами Ради Європи: Комітетом Міністрів, в Рішенні від 15 вересня 2022 року, та Парламентською Асамблеєю ради Європи, які підтвердили необхідність рішучої та однозначної міжнародно-правової відповіді на агресію проти України, яка б не допускала безкарності за серйозні порушення міжнародного права, та з інтересом відзначили пропозицію України започаткувати спеціальний трибунал за злочин агресії проти України і комплексний міжнародний компенсаційний механізм, включаючи міжнародний Реєстр Збитків.
На сьогоднішній день триває активна робота щодо якнайшвидшого впровадження міжнародно-правового механізму відшкодування збитків, завданих агресією рф на території України, та його елементів на міжнародному і національному рівнях в зацікавлених державах.
Коротко слід нагадати, що головна концепція міжнародного компенсаційного механізму – це побудова всеохоплюючої системи для виплати реальної компенсації за шкоду, завдану російською агресією, на підставі міжнародного багатостороннього договору.
«Фундаментальним положенням міжнародного договору буде визначення і закріплення відповідальності росії за агресію та воєнні дії проти України і неухильне зобов’язання компенсувати завдану матеріальну шкоду. Крім того, договір стане правовою основою для створення і роботи компенсаційного механізму та встановлюватиме основні засади його діяльності. Ми розуміємо, що для подальшого просування впровадження такого компенсаційного механізму необхідний дієвий інструмент, який стане запорукою його ефективної діяльності», – пояснює Ірина Мудра.
Саме тому, за її словами, в Резолюції Генасамблеї ООН від 14 листопада та рішеннях органів Ради Європи особливу увагу приділено створенню Реєстру Збитків.
Метою створення Реєстру Збитків є фіксація, в документальній формі, доказів та інформації про претензії щодо збитків, втрат або пошкоджень для всіх зацікавлених фізичних і юридичних осіб, а також держави Україна, спричинених міжнародно-протиправними діями російської федерації в Україні.
Реєстр Збитків є невід’ємною складовою компенсаційного механізму. Передбачається, що він буде створений на міжнародній основі за участю партнерів – іноземних держав та міжнародних інституцій.
За інформацією заступниці Міністра юстиції України, при розробці дизайну Реєстру Збитків, його формату буде врахований досвід, отриманий під час створення та роботи Компенсаційної комісії ООН, створеної для компенсації збитків Ірако-Кувейтського конфлікту, Комісії з претензій Еритреї та Ефіопії й інших комісій з претензій. Крім того, буде взято до уваги пропозиції міжнародних партнерів під час обговорень.
З міркувань зручності, вартості та досвіду розміщення міжнародних організацій, планується, що місцем розташування Реєстру буде одне з європейських міст. Наразі ведуться перемовини, в тому числі щодо фінансування, захисту та іншої необхідної підтримки.
Враховуючи великі обсяги руйнувань, тривалість воєнних дій та безпрецедентний розмір збитків, обговорюється питання відійти від практики використання переважно паперових документів, а натомість використовувати цифрові платформи для подання заяв та доказів, їх обробки, оцінки й управління ними. Тому, одночасно триває також робота над розробкою цифрової платформи, яка буде спрямована на максимальну автоматизацію процесів, включаючи подання даних, перевірку осіб заявників, доказів (таких як право власності на майно), географічних і часових даних тощо.
Окремо слід зазначити, що від початку збройної агресії Урядом України запроваджено процедуру визначення шкоди та різних категорій збитків, завданих нашій державі внаслідок збройної агресії російської федерації. Також постійно наголошується на необхідності фіксування збитків, щоб не втратити інформацію та такі необхідні для відшкодування докази.
Наприклад, на сьогоднішній день вже працює реєстр пошкодженого та знищеного майна, до якого подається інформація про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією рф, та який формується на базі порталу «Дія».
Відповідно, ця зібрана інформація може бути врахована й при впровадженні міжнародного Реєстру Збитків.
При цьому зрозуміло, що міжнародний Реєстр Збитків буде набагато ширший за обсягом, адже включатиме інформацію не лише про зруйноване чи пошкоджене майно, а й інформацію, в тому числі докази, щодо всіх видів завданих збитків, які підлягатимуть компенсації. Це і шкода фізичним особам, пов’язана із тілесними ушкодженнями, смертю близького члена сім'ї, за злочини сексуального характеру, і відшкодування збитків вимушено переміщеним особам, і інші категорії збитків. Всі збитки, яких було завдано українським громадянам, бізнесу, інфраструктурі країни, навколишньому середовищу, муніципалітетам та державі в цілому буде внесено в реєстр для їх обліку, обробки, оцінки та в подальшому використано при присудженні компенсацій компенсаційною комісією.