28-11-202314:45

Ірина Мудра: Після 9 років юридичної боротьби «скіфське золото» повернулось в Україну

Заступниця Міністра юстиції Ірина Мудра взяла участь у презентації окремих артефактів з колекції «Крим: золото й таємниці Чорного моря», повернутих до України. Захід відбувся на території Києво-Печерської лаври у Скарбниці Національного музею України. Саме тут проходила ідентифікація скарбів, відомих як «Скіфське золото».

Під час свого виступу Ірина Мудра подякувала всім причетним до повернення скіфської спадщини на територію України.

«Міністерство юстиції України щиро вдячне всім задіяним у справі державним органам та установам, командам нідерландських та українських адвокатів, дипломатам, експертам за допомогу і професіоналізм на всіх стадіях ведення цієї надважливої справи! Також хочу відзначити професіоналізм та відданість справі співробітників Національного музею історії України, які здійснювали огляд та пакування експонатів у Нідерландах. Окремо дякуємо Музею Алларда Пірсона – як за збереження українських скарбів, так і за благородну готовність увійти в положення воюючої держави і не вимагати від України оплати вартості зберігання експонатів», - зазначила Ірина Мудра.

Вона нагадала, що юридична боротьба в судах Королівства Нідерланди тривала більше 9 років. росія не шкодувала ресурсів на юристів-міжнародників та всіляких «експертів» у спробах незаконного привласнення культурних цінностей України та обґрунтування непоширення суверенітету України на Крим. Україна наголошувала на застосовності положень конвенції ЮНЕСКО 1970 року «Про заходи, спрямовані на заборону та запобігання незаконному ввезенню, вивезенню та передачі права власності на культурні цінності» та українського законодавства, зокрема, відповідне законодавство про музейну справу як підстав правомірності розпорядження і захисту національного культурного надбання Міністерством культури України, підкріплюючи свою позицію висновками впливових міжнародних і українських експертів.

У грудні 2016 року окружний суд Амстердаму виніс перше рішення у справі, яким визнав, що експонати кримських музеїв із колекції «Крим. Золотий острів у Чорному морі» мають бути повернуті Україні на підставі положень конвенції ЮНЕСКО 1970 року.

Росія оскаржила рішення Амстердамського суду до апеляційного суду, який у жовтні 2021 року також став на бік України. Апеляційний суд зазначив, що згідно з українським законодавством держава Україна правомірно вжила заходи щодо повернення музейних колекцій до Києва, а національні культурні інтереси України переважають інтереси кримських музеїв.

9 червня 2023 року, Верховний суд прийняв остаточне рішення, в основу якого покладено висновок генерального радника Верховного суду Нідерландів.

Нагадаємо, виставка «Крим: золотий острів у Чорному морі» складалася з колекцій 5 музеїв, один з яких розташований у Києві, а чотири – у Криму (Сімферопорль, Керч, Бахчисарай і Херсонес). Серед 500 експонатів виставки – артефакти зі скіфського золота, церемоніальний шолом, коштовне каміння і мечі стародавніх греків і скіфів.