08-09-202311:54

Ірина Мудра про стягнення російських активів в Україні

1 вересня 2022 року Вищий антикорупційний суд прийняв перше рішення про конфіскацію майна підсанкційного російського громадянина в Україні. У дохід держави стягнуто активи олігарха Євтушенкова, до якого указом Президента України застосовано санкції.

«До цього рішення ВАКС та потім протягом року Мін'юст, команда Департаменту санкційної політики провели титанічну роботу, і нам є чим звітувати», — наголошує заступниця Міністра юстиції України Ірина Мудра.

За її інформацією, результатом роботи за вказаний період стало:

  • 29 позовів до ВАКС про стягнення активів у дохід держави;
  • 28 рішень (1-ша інстанція) задоволено;
  • 25 рішень набрали законної сили, решта в Апеляції або на стадії набуття законної сили;
  • 1 позов на розгляді ВАКС (підсанкційні Бабаков, Гінер, Воєводін з обʼєктами в енергетичній, промисловій, готельній галузях);
  • 41 підсанкційна особа, до якої застосовано санкції.

А це кілька десятків компаній, в тому числі стратегічного значення для економіки країни, сотні обʼєктів нерухомого та тисячі обʼєктів рухомого майна на мільярди гривень, та й самих грошових коштів у сумі 130 млн грн.

«Для нас дуже важливо передавати ці рішення міжнародним партнерам (через канали МЗС, Офісу Генпрокурора) та просити їх у своїх юрисдикціях блокувати активи підсанкційних осіб, по яких є рішення ВАКС. Такі активи мають бути використані для виплат компенсацій постраждалим», — акцентує Ірина Мудра.

Вона також додала, що США вже готують до передачі Україні 5,4 млн.дол. США, конфісковані у російського олігарха Малофєєва через ухилення від санкцій. Про це заявив державний секретар США Блінкен під час свого візиту у Київ.

Україна працює у правовому полі, та щоб довести володіння активом підсанкційною особою (яка намагалася зробити все, щоб не знайшли) треба дуже багато часу: знайти відповідні документи, довести у судах правомірність, отримати остаточне рішення. Мін'юст працює над цією складною задачею разом з Офісом Генерального прокурора, Службою безпеки України, Національним Антикорупційним Бюро України, Національним агентством з питань запобігання корупції – НАЗК, Державним бюро розслідувань, Національною поліцією України, Головним управлінням розвідки Міністерства оборони України, Службою зовнішньої розвідки України, Бюро економічної безпеки, Агентством з Розшуку та Менеджменту Активів – АРМА, Антимонопольним комітетом України, Державною службою фінансового моніторингу України, Національним банком України, Державною податковою службою України, Державною митною службою України, допомагають небайдужі громадські організації Центр Протидії Корупції, StateWatch, Автомайдан, NADRA.info.

«Наша спільна ціль – знайти, довести, отримати рішення ВАКС та стягнути на користь держави найбільшу кількість активів тих, хто підтримує режим путіна, тож не зупиняємось та працюємо 24/7. І вже до кінця цього місяця будуть нові позови, подані до ВАКС! Далі естафету передаємо Фонду державного майна України», — повідомила заступниця Міністра юстиції України.

В таблиці, що наведена нижче, — детально про роботу та результати стягнення російських активів в Україні.