10-02-202316:13

Ірина Мудра провела онлайн-зустріч із представниками Міністерства закордонних справ Японії щодо створення Компенсаційного механізму для України

Заступниця Міністра юстиції України Ірина Мудра та Радник Офісу Президента України Маркіян Ключковський провели онлайн-зустріч у режимі відеоконференції із представниками Міністерства закордонних справ Японії Томохіро Міканагі, Масатсугу Одаїра та Кійоюкі Сугахара. Обговорили  питання щодо створення Компенсаційного механізму для України та конфіскації активів російської федерації в іноземних державах, питання формування міжнародного реєстру збитків та співпраці з міжнародними партнерами в цьому напрямі.

Міжнародний реєстр збитків – перший крок компенсаційного механізму щодо використання активів росії для виплат компенсацій постраждалим у зв’язку з вторгнення в Україну. У ньому фіксуватимуться докази завданих збитків та інших порушень міжнародного права, вчинених росією в Україні.

«Створення Реєстру збитків є важливим кроком для відновлення справедливості для всіх постраждалих від війни в Україні. Над його створенням працює міжнародна група юристів, але якою буде структура – залежить не лише від України, а й від країн-партнерів, які нас підтримають», – зазначила Ірина Мудра.

Як зауважив Маркіян Ключковський, репарації є неминучими для росії і росії доведеться їх виплатити Україні – питання не в тому, чи виплатить росія репарації, а в тому, коли і як. Саме резолюція Генеральної Асамблеї ООН від 14 листопада 2022 року є дорожньою картою, якої слід дотримуватися в цьому питанні.

«Ми усвідомлюємо, що репарації не залежать від згоди росії платити, а дивимося на те, що є російські активи і ми їх маємо законним способом конфіскувати. Ми прагнемо показати світові, що якщо в майбутньому якась держава вчинить подібний акт, вона повинна понести відповідальність, повинна втратити активи, якщо вже до цього дійшло», – наголосив Маркіян Ключковський.

«Ми продовжимо працювати, аби притягнути Росію і її політичне і військове керівництво до відповідальності за злочин агресії проти України, за кричущі порушення міжнародного гуманітарного права і прав людини. Ми переконані, що головування Японії в Великій сімці цього року стане не лише платформою для посилення співпраці між Україною і Японією, а й платформою для досягнення справедливості і покарання агресора за акти терору», – додала Ірина Мудра.

Ірина Мудра також зауважила, що зараз ми бачимо рішучу готовність держав-членів ЄС та інших держав впроваджувати санкційну політику проти росії, російських компаній та фізичних осіб. Але ми чекаємо на більш жорсткі санкції, на такі, які б мали реальний ефект і глобально б вплинули на хід цієї війни.

Представник японської сторони зазначив, що Японія приєдналася до вимог демократичних держав щодо розслідування злочинів рф в Україні Міжнародним судом ООН. І зі своєї сторони забезпечить підтримку на міжнародний арені реалізації засобів правового захисту та репарацій у зв’язку з агресією проти України, однак, просить Українську сторону надати їй нормативно-правову базу, якою оперує Україна, працюючи над питаннями конфіскації.

У відповідь на це, Маркіян Ключковський запевнив Японську сторону у тому, що Україна надасть їй відповідні нормативно-правові акти для їх подальшого опрацювання.