05-09-202316:44

Ірина Мудра: Стягнення активів підсанкційних осіб — необхідний крок для відновлення справедливості

«Формування державної політики у сфері стягнення активів підсанкційних осіб є новим завданням/викликом для нашої держави, але, водночас, необхідним кроком для відновлення справедливості та відшкодування шкоди, завданої збройною агресією рф», — про це зазначила заступниця Міністра юстиції України Ірина Мудра під час круглого столу «4 роки ВАКС: досягнення та виклики». Він був присвячений результатам діяльності Вищого антикорупційного суду та Апеляційної палати ВАКС протягом 2019-2023 років.

Мін'юст, як орган, уповноважений реалізовувати санкцію у виді стягнення в дохід держави активів підсанкційних осіб, реалізує її через звернення до ВАКС із позовною заявою про застосування такої санкції.

«Ми не завжди поділяємо позицію суду, не завжди МЮУ згодне з рішенням, але це і є суттю правосуддя – з’ясувати реальні обставини справи і винести неупереджене рішення. За 1,5 роки розгляду санкційних справ, ВАКС заявив про себе як суд, що не боїться та вміє розплутувати найскладніші корпоративні вуалі, бере на розгляд резонансні та одіозні справи, сміливо проводить обговорення з громадськістю та державними органами, йде на відкрите обговорення питань та аргументує відповіді на критику», — розповіла заступниця очільника українського Мін'юсту.

Станом на зараз до ВАКС подано 29 позовів. Прийнято рішень – 28, апеляція розглядає 2 справи. Набрали чинності – 25 рішень.

Санкційні справи є складними з точки встановлення та доведення підстав, бо потрібно розкрити структуру корпоративної власності, взаємозв'язків та взаємозалежності цих компаній, їх підконтрольність підсанкційній особі (дуже часто – через номінальних власників), види їх господарської діяльності, особливо ті, які пов’язані з оборонним сектором рф, сплату податків у бюджет рф, у розмірі, що визначений Законом про санкції достатнім для застосування санкції у виді стягнення, глибоко зануритись у характер діяльності компанії, щоб впевнитись у тому, що вона має важливе, а інколи й стратегічне значення для економіки рф та її оборонної, транспортної, хімічної промисловості.

«Крок за кроком ВАКС формує судову практику у сфері стягнення активів, формує такі правові позиції у цих складних справах, які будуть взірцем та прикладом правозастосування у подальшому, а також міцним горішком для позивачів ЄСПЛ, які є посібниками війни в Україні», — закцентувала Ірина Мудра.