23-11-202317:33

Ірина Мудра взяла участь у 7 Українському жіночому конгресі

Заступниця Міністра юстиції Ірина Мудра взяла участь у 7 Українському жіночому конгресі. Захід відбувався під гаслом «Жіноче лідерство. Час відновлення. Час відбудови». Цього року Конгрес зібрав понад 50 спікерів і спікерок.

Під час свого виступу Ірина Мудра наголосила на важливій ролі жінок у процесах забезпечення безпеки та суспільного запиту на справедливість.

«Війна та політичні процеси – це значне випробування для рівності прав, в тому числі гендерної рівності. І для нашої країни тема сьогоднішньої дискусії є надзвичайно важливою в умовах руйнівних гендерних наслідків триваючої російської збройної агресії проти України. Починаючи з вирішення побутових питань, таких як питання забезпечення жінок в армії спеціальними засобами захисту, і закінчуючи нормативним врегулюванням можливості займати певні посади у Збройних Силах України  - це ті питання, які проблему гендерної рівності показали в концентрованому вигляді. І за дотримання цих прав, за дотримання міжнародних стандартів очолили боротьбу також жінки – народні депутатки, представниці органів виконавчої влади, неурядових організацій та міжнародних інституцій», - зазначила вона.

Ірина Мудра нагадала,що цього року ми відзначаємо чергову річницю ухвалення Резолюції Ради Безпеки ООН 1325 «Жінки, мир, безпека» - однієї з найбільш важливих резолюцій РБ ООН у сфері політики безпеки. Резолюція 1325 наголошує на важливій ролі жінок у запобіганні та врегулюванні конфліктів і розбудові миру та спрямована на сприяння доступу жінок до керівних посад, щоб жінки могли виконувати свою роль агентів змін у структурах безпеки та оборони. Як обраний член Ради Безпеки у 2000-2001 рр. Україна брала участь у підготовці та ухваленні цієї Резолюції і залишається відданою її просуванню, включаючи всі наступні відповідні додаткові резолюції.

«Так, після повномасштабного вторгнення з метою необхідності належного реагування на поточні виклики розроблений та затверджений КМУ Національний план дій з виконання цієї Резолюції було доповнено та оновлено. Тому на рівні держави було визнано і нормативно закріплено, що жінки в Україні мають бути акторами та агентами змін у війні, яка триває, а також у відновленні та відбудові країни. І майже два роки активної боротьби проти росії доводять, що жінки залишаються важливими лідерами змін, мають унікальну кваліфікацію та тримають свій фронт оборони», - підкреслила Ірина Мудра.

Також жінки відіграють провідну роль у боротьбі за справедливість в умовах війни. Адже збройні конфлікти загострюють передумови дискримінації жінок і дівчат, наражаючи їх на підвищений ризик порушення їхніх прав.  Жінки просувають розробку відповідних програм, підіймають ці питання з трибун Парламенту та Уряду, відстоюють справедливість на міжнародних майданчиках, беруть участь в роботі неурядових організацій, покликаних захищати  рівність прав тощо.

«Враховуючи особливості цих кейсів, ми розуміємо, що роль жінки тут не може бути перебільшена. Зокрема мова йде і про відшкодування шкоди постраждалим від конфлікту, і про притягнення винних до відповідальності та запобігання безкарності, що і формує, власне, запит суспільства на справедливість.  Без повноцінної і всебічної участі жінок у всіх етапах процесів із забезпечення миру і відновлення, а також в правосудді перехідного періоду і діяльності механізмів національного примирення пріоритети і досвід жінок-жертв конфлікту не будуть повністю враховані відповідно до вимог Конвенції та Резолюції Ради Безпеки 1325 (2000 р.), а це може призвести до регресу вищезазначених процесів», - впевнена заступниця.

Вона зауважила, що для неї є честю бути співвідповідальною, зокрема, за виконання пункту 7 Формули миру Володимира Зеленського «Відновлення справедливості», який включає в себе забезпечення ефективного розслідування на національному рівні, забезпечення відповідальності за злочин агресії, стратегічне партнерство з механізмами міжнародного правосуддя, сприяння двосторонньому та багатосторонньому міждержавному партнерству для розслідування та переслідування міжнародних злочинів, а також відшкодування й компенсація шкоди та збитків, завданих Україні та українцям російською агресією.

Ірина Мудра подякувала організаторам заходу -  Олені Кондратюк, Марії Іоновій, Світлані Войцеховській та Альоні Бабак, - за можливість бути почутою і говорити про такі важливі для нашого суспільства речі, як роль жінок у забезпеченні безпеки та справедливості.